Nehrajte sa na paragraf: správne držanie tela je základ!
Vďaka nášmu nesprávnemu zaobchádzaniu svojim krížom dávame často zabrať oveľa viac ako by bolo potrebné. Najčastejšie totiž na krížovú časť kladieme priveľké bremeno. Rovnako nebezpečné je i nesprávne sedenie. Môže spôsobiť chronické a dlhodobé problémy. Dôležité je stáť, chodiť i sedieť vzpriamene.
Ramená zatiahnuté nadol, mierne podsadená brada, temeno ťahajúce sa nahor, ale i vhodná pozícia v driekovej a krížovej časti zabezpečí zdravý chrbát. Zvlášť dámy by mali dbať na to, aby eliminovali prehnutie v tejto oblasti.
Postavte sa zboku pred zrkadlo a vystrite sa. Pokiaľ sa vaša krížová oblasť neprehla, váš postoj je v poriadku.
Ak máte tendencie udržiavať takzvaný kačací postoj, pomôžte si stenou. Päty pevne pritlačte do zeme a celé telo vrátane chrbta pritlačte s výdychom k stene.
Najväčšia záťaž na chrbticu sa vyvíja v stoji, v sede je platnička stlačená medzi stavcami a nedostáva sa jej potrebnej výživy. Pri sedavom zamestnaní je preto nevyhnutné dbať na pravidelné poprechádzanie sa a natiahnutie. Neopomínajte ani správny sed. Vtedy by mali byť kolená, lakte i bedrové kĺby v 90-stupňovom uhle.
Zdravý chrbát a kríže podporíte aj vhodnými návykmi pri bežných životných úkonoch. Zdvíhanie akýchkoľvek predmetov zo zeme nerobte s vystretými nohami, vždy a najprv prikrčte.
Ťažkosti vám môže spôsobiť aj svalová nerovnováha. Je dôsledkom jednostranného zaťaženia pri nosení kabeliek či tašiek. Pokiaľ môžete, preveste si tašku krížom cez plece a hrudník a pravidelne obmieňajte zaťaženie ramien.
Nižšie nájdete príklady ako správne narábať s postojom svojho tela tak, aby vaše kríže či zvyšok chrbta netrpeli.
Na správne držanie tela je potrebné si dať pozor i pri šoférovaní