Neponocujte, choďte spať pred polnocou

Gabriela Bachárová | 7. november 2018
Neponocujte, choďte spať pred polnocou

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako nás ovplyvňuje umelé svetlo? Tak sme naň zvyknutí, že ho považujeme za niečo úplne samozrejmé a prirodzené . Nič iné sme nikdy nepoznali.

Umelé osvetlenie je s nami až od konca devätnásteho storočia, a predsa máme pocit, že to tak bolo snáď vždy. Neuvažujeme nad tým, že svetlo zo žiaroviek na nás môže mať aj nejaký negatívny vplyv.

Pravda ale je, že umelé osvetlenie spôsobuje väčšiu únavu a malátnosť. Okrem toho narúša naše prirodzené biorytmy. Naši predkovia išli spať väčšinou vtedy, keď sa vonku zotmelo.

Nikto nehovorí, že je nutné nechať sa odpojiť od elektriny, zaobstarať si petrolejové lampy či sviečky a chodiť spať „so sliepkami". Môžeme ale urobiť rozumný kompromis: snažiť sa obmedzovať život, ktorý prebieha pri umelom osvetlení.

Neponocujte, choďte spať pred polnocou

Neponocujte, nepozerajte sa príliš na televíziu alebo do monitora počítača. Snažte sa ísť do postele skoro, rozhodne pred polnocou, najlepšie už okolo desiatej hodiny. Platí, že spánok pred polnocou je najvýdatnejší a najviac osvieži.

Spoločenské kontakty a stretávanie sa s priateľmi, to sú v zime veľmi príjemné aktivity, ale nemalo by to byť na úkor spánku a odpočinku. Naopak, snažte sa byť čo najviac vonku. Dlhé prechádzky a

Bylinky na pokojný spánok
Prečítajte si tiež:

Bylinky na pokojný spánok