Obrana imunuty - špeciálna jednotka v boji proti vírusom

Obrana imunuty - špeciálna jednotka v boji proti vírusom
23.11.2016 v kategórii Zdravie, autor redakcia fit štýl, foto: istockphoto.com

Veľká bitka sa odohráva v črevách, veď sú tiež najväčším orgánom našej imunity.

Vnútorná obrana

Veľká bitka sa odohráva v črevách, veď sú tiež najväčším orgánom našej imunity. Keď vírusy a baktérie útočia, probiotické baktérie sa snažia stimulovať výrobu imunoglobulínu A. Práve on zločincom zasadzuje smrteľnú ranu skôr, ako stihnú napáchať škody.

Prečítajte si: Útočia na vás vírusy? Vypáľte ich a povolajte hubové komando

Probiotické baktérie môžete podporiť nielen konzumáciou mliečnych výrobkov so živými kultúrami, ale aj potravou v podobe nenasýtených mastných kyselín získaných z mandlí a vlašských orechov.

Medzi veľkých hráčov v obranyschopnosti organizmu patria omega - 3 mastné kyseliny, predovšetkým EPA a DHA, ktoré sa v prirodzenej, a teda najlepšie vstrebateľnej forme nachádzajú najmä v tučných rybách.
S imunitou súvisia aj inak. Tým, že priaznivo ovplyvňujú činnosť mozgu, znižujú únavu a brzdia depresívne nálady, vylaďujú psychiku.

Psychosomatika to hovorí jasne – tam, kde vládne nadmerný stres, nekonečné preťaženie, nespokojnosť alebo dlhodobý smútok, sa imunite príliš nedarí. Vírusy aj baktérie sa ani nemusia príliš snažiť!

Náš tip:
S mandľami i vlašskými orechmi si dajte načas. Nehádžte ich do seba, ale každé sústo rozhryzte doslova na kašu, pretože tak z nich získate najviac nenasýtených mastných kyselín. Vedľajší bonus je jasný – nebudete mať toľko priestoru na automatické jedenie nezdravých jedál.

Kráľovská stráž - nukleotidy

Je to elita. Patrí medzi látky, ktoré sprevádzajú metabolické procesy, ako je regenerácia tkanív či správna imunitná reakcia. Nukleotidy sú základné stavebné kamene nukleových kyselín DNA a RNA, nachádzajúcich sa vo všetkých živých bunkách a nesúcich genetickú informáciu.

Ich potreba rapídne narastá v záťažových obdobiach, napríklad keď organizmus rastie, zrýchľuje tempo svojho starnutia alebo keď čelí vyčerpaniu, prípadne infekcii. Telo si nukleotidy vytvára samo, ale najmä v náročných situáciách to nedokáže v dostatočnom množstve. Najlepšie môžeme ich tvorbu podporiť stravou, pretože touto cestou ich organizmus využíva priamo, a teda efektívne.

Náš tip:
Ryby, mäso, vnútornosti, strukoviny a tiež napríklad sladkovodná riasa Chlorella pyrenoidosa, zaradená medzi zelené potraviny budúcnosti, sú cennými zdrojmi nukleotidov. Čo s riasou? Užívať zlisovanú priamo v tabletkách, prípadne ju nadrviť do jedla. Je k dispozícii aj v podobe prášku.

Agenti v boji – flavonoidy

Čo flavonoidy vedia? Okrem iného dokážu pomáhať pri poškodení imunitných funkcií a rozvoji zápalov. Títo bojovníci z rodu rastlinných antioxidantov sú pritom majstrami mimikry. Ani si to neuvedomujete a prostredníctvom labužníckych chúťok eliminujete vírusy jeden po druhom.

Samozrejme, môžete ich získavať z brokolice, cibule alebo pohánky a tešiť sa, ako zdravo sa stravujete, ale špička agentov pracuje elegantnejšie prostredníctvom zeleného čaju, rooibosu, čučoriedok, hrušiek, citrusov, chmeľu, hroznového vína.

A skvelá správa pre maškrtné jazyky – tiež nápojov z usadzovacej nádoby i kvalitnej vysokopercentnej čokolády. Kakaové bôby pritom v obsahu flavonoidov vedú.

Náš tip:
Zahreje a imunitu posilní dvakrát – antioxidantmi aj vyplavenými endorfínmi, ktoré prinesú psychické uvoľnenie. Nepresladená horúca čokoláda uvarená z čokolády s vysokým obsahom kakaového prášku je prírodným medikamentom. Platí, že čím viac kakaovej sušiny, tým viac antioxidantov.