Obrana imunuty: Špeciálna jednotka v boji proti vírusom

redakcia fit štýl | 9. november 2018
Obrana imunuty: Špeciálna jednotka v boji proti vírusom

Veľká bitka sa odohráva v črevách, veď sú tiež najväčším orgánom našej imunity.

Vnútorná obrana

Veľká bitka sa odohráva v črevách, veď sú tiež najväčším orgánom našej imunity. Keď vírusy a baktérie útočia, probiotické baktérie sa snažia stimulovať výrobu imunoglobulínu A. Práve on zločincom zasadzuje smrteľnú ranu skôr, ako stihnú napáchať škody.

Probiotické baktérie môžete podporiť nielen konzumáciou mliečnych výrobkov so živými kultúrami, ale aj potravou v podobe nenasýtených mastných kyselín získaných z mandlí a vlašských orechov.

Medzi veľkých hráčov v obranyschopnosti organizmu patria omega - 3 mastné kyseliny, predovšetkým EPA a DHA, ktoré sa v prirodzenej, a teda najlepšie vstrebateľnej forme nachádzajú najmä v tučných rybách.
S imunitou súvisia aj inak. Tým, že priaznivo ovplyvňujú činnosť mozgu, znižujú únavu a brzdia depresívne nálady, vylaďujú psychiku.

Psychosomatika to hovorí jasne – tam, kde vládne nadmerný stres, nekonečné preťaženie, nespokojnosť alebo dlhodobý smútok, sa imunite príliš nedarí. Vírusy aj baktérie sa ani nemusia príliš snažiť!

Náš tip:
S mandľami i vlašskými orechmi si dajte načas. Nehádžte ich do seba, ale každé sústo rozhryzte doslova na kašu, pretože tak z nich získate najviac nenasýtených mastných kyselín. Vedľajší bonus je jasný – nebudete mať toľko priestoru na automatické jedenie nezdravých jedál.

Kráľovská stráž - nukleotidy

Je to elita. Patrí medzi látky, ktoré sprevádzajú metabolické procesy, ako je regenerácia tkanív či správna imunitná reakcia. Nukleotidy sú základné stavebné kamene nukleových kyselín DNA a RNA, nachádzajúcich sa vo všetkých živých bunkách a nesúcich genetickú informáciu.

Ich potreba rapídne narastá v záťažových obdobiach, napríklad keď organizmus rastie, zrýchľuje tempo svojho starnutia alebo keď čelí vyčerpaniu, prípadne infekcii. Telo si nukleotidy vytvára samo, ale najmä v náročných situáciách to nedokáže v dostatočnom množstve. Najlepšie môžeme ich tvorbu podporiť stravou, pretože touto cestou ich organizmus využíva priamo, a teda efektívne.

Náš tip:
Ryby, mäso, vnútornosti, strukoviny a tiež napríklad sladkovodná riasa Chlorella pyrenoidosa, zaradená medzi zelené potraviny budúcnosti, sú cennými zdrojmi nukleotidov. Čo s riasou? Užívať zlisovanú priamo v tabletkách, prípadne ju nadrviť do jedla. Je k dispozícii aj v podobe prášku.

Agenti v boji – flavonoidy

Čo flavonoidy vedia? Okrem iného dokážu pomáhať pri poškodení imunitných funkcií a rozvoji zápalov. Títo bojovníci z rodu rastlinných antioxidantov sú pritom majstrami mimikry. Ani si to neuvedomujete a prostredníctvom labužníckych chúťok eliminujete vírusy jeden po druhom.

Samozrejme, môžete ich získavať z brokolice, cibule alebo pohánky a tešiť sa, ako zdravo sa stravujete, ale špička agentov pracuje elegantnejšie prostredníctvom zeleného čaju, rooibosu, čučoriedok, hrušiek, citrusov, chmeľu, hroznového vína.

A skvelá správa pre maškrtné jazyky – tiež nápojov z usadzovacej nádoby i kvalitnej vysokopercentnej čokolády. Kakaové bôby pritom v obsahu flavonoidov vedú.

Náš tip:
Zahreje a imunitu posilní dvakrát – antioxidantmi aj vyplavenými endorfínmi, ktoré prinesú psychické uvoľnenie. Nepresladená horúca čokoláda uvarená z čokolády s vysokým obsahom kakaového prášku je prírodným medikamentom. Platí, že čím viac kakaovej sušiny, tým viac antioxidantov.