Ochorenie močových ciest: zápal či kamene? Utíšte bolesť ľudovými receptami

Redakcia | 28. jún 2019
Ochorenie močových ciest: zápal či kamene? Utíšte bolesť ľudovými receptami

Problémy močových ciest sú častým problémom hlavne v lete. Kúpaliská, studená voda, vietor, baktérie. To všetko sú ideálne podmienky na vznik problémov. Infekcia močových ciest nemusí znamenať len zápal. Môže súvisieť s tvorbou močových kameňov alebo piesku, ktoré dokážu tiež riadne potrápiť.

Časté nutkanie na močenie sprevádza pálivá bolesť, silné kŕče alebo krv v moči. Oprášte tradičné ľudové recepty už pri prvých príznakoch a uľavte vášmu telu od bolesti.

Podobne ako pri samotnom výskyte zápalu močových ciest je pitný režim obzvlášť dôležitý aj pri močových kameňoch. Len dostatočným príjmom tekutín sa ich výskyt znižuje až o 60 %. Pri akútnych stavoch je nevyhnutná okamžitá odborná pomoc. Veľakrát si však pri prvých prejavoch ochorenia dokážete poradiť sami. Návodmi používanými od nepamäti, ktoré vám pomôžu zmierniť intenzívnu bolesť.

Nenáročné tradičné postupy

1. Odvar z jačmenných krúp: Oddávna sa používa ako prostriedok proti bolesti. Do 1 litra vody dajte lyžicu krúp a varte hodinu na miernom plameni. Sceďte a ochuťte medom a citrónovou šťavou. Každých 20 minút vypite jednu šálku v priebehu 3 hodín.

2. Ochutená citrónová šťava: Pri chorobách močového mechúra si pripravte zmes citrónovej šťavy s medom a olivovým olejom. Pomer zvoľte taký, aký vám vyhovuje.

3. Chrenové mlieko: Tento recept pochádza z ruského ľudového liečiteľstva. Zalejte lyžicu postrúhaného chrenu pohárom horúceho mlieka. Nechajte odstáť 10 minút, sceďte a pite po dúškoch.

4. Cesnakový nápoj: Antibiotikum v prírodnej forme získate jednoducho. Pretlačte 1 – 2 strúčiky cesnaku, pridajte do pohára s teplou vodou a poriadne rozmiešajte.

5. Čierna reďkovka: Reďkovku postrúhajte najemno, dajte ju na tanierik a prikryte šálkou. Nechajte pár hodín odstáť. Každý druhý deň užívajte jednu lyžičku. Táto zelenina pomáha rozpustiť močové i ľadvinové kamene.

6. Paštrnák s medom: Na piesok v močových cestách vyskúšajte tento recept: Čerstvý koreň paštrnáka postrúhajte a zmiešajte s medom v pomere 1:1. Užívajte 1 PL po jedle 1x denne v priebehu dvoch týždňov.

Čoho sa vyvarovať a čo je prospešné?

Ak trpíte zápalom močových ciest alebo močového mechúra, mali by ste obmedziť pitie čiernej kávy, čierneho čaju a alkoholu.

Zďaleka obchádzajte aj pikantné korenené jedlá. Naopak, veľmi užitočné sú polievky z cesnaku, cibule a póru, pretože dezinfikujú močový mechúr.

Pri silných bolestiach však účinne pomáha aj prikladanie teplých obkladov.

Obklad a odvar pri zápale

Budete potrebovať:

  • ½ l ovsa (ovsených vločiek)
  • 1 PL rozdrvených borievok
  • 3 dl vody
  • 1 KL maku

Ovos alebo ovsené vločky navlhčite a zohrejte. Primiešajte rozdrvené borievky. Zmes nasypte do plátenného vrecka a priložte na podbrušie na 3 hodiny. Obklad opakujte podľa potreby. Pritom nezabudnite piť odvar z celého maku. Malú lyžičku maku povarte v 3 dl vody asi 5 minút a po dúškoch popíjajte celý deň po dobu dvoch týždňov.

Obklad pri močových kameňoch

Pri bolestiach spôsobených kameňom v močových cestách môžete takisto prikladať obklad z ovsa. Alebo povarte zopár očistených zemiakov na kašu a dajte ich do ľanového vrecka. Ešte teplé ich prikladajte na oblasť mechúra podľa potreby. Ak kameň, ktorý putuje močovou trubicou, uviazne, rozvarte bôb s mliekom na kašu. Vložte do plátna a priložte na lono.