Pitie chlórovanej vody nemusí byť najväčší problém. Je tu ešte väčšie riziko!

Pitie chlórovanej vody nemusí byť najväčší problém. Je tu ešte väčšie riziko!
18.11.2017 v kategórii Zdravie, autor Martin Chudý; SPRACOVALA: Dagmar Baluchová, foto: istockphoto.com

Mnohí vedci sa stále nevedia zhodnúť na tom, aká je bezpečná hranica chlóru. Avšak škodlivé účinky DBPs sú dávno známe.

Aké sú škodlivé účinky chlóru?

  • srdcové problémy – vplyvom voľných radikálov;
  • imunitné problémy – chlór ničí probiotickú baktériu acidophilus, ktorá pomáha budovať priateľské baktérie v črevách.
  • rakovina – vedci objavili prepojenie medzi melanómom (najsilnejší druh rakoviny kože) a chlórovaním bazénov. Vedci z holandského Nijmegenu zistili, že ľudia, ktorí pravidelne plávajú v chlórovaných bazénoch, majú zvýšené riziko melanómu 2,2- až 2,4-krát. V roku 1970 vedci zistili, že chlórovaná voda na úrovni nižšej, ako sú štandardy EPA, zvyšuje riziko rakoviny tráviaceho traktu o 50 až 100 %. Štúdia, ktorú publikoval v roku 1998 National Cancer Institute (Národný inštitút pre rakovinu) zistila, že muži – fajčiari, ktorí pili viac než 40 rokov chlórovanú vodu, mali o 50 % vyššie riziko rakoviny konečníka ako fajčiari, ktorí nepili chlórovanú vodu. Rovnaký výsledok prišiel aj zo štúdie, kde sa počas vyše 40 rokov porovnávali ľudia, ktorí mali nízkovlákninovú stravu.
  • reprodukčné problémy a novorodenecké poruchy – jedna dánska štúdia preukázala, že výskyt chlóru v ľudských tkanivách a v materskom mlieku spôsobil 50-percentný pokles spermií. Nórska štúdia vykonaná na 141 000 novorodencoch počas 3 rokov objavila zvýšené riziko rázštepu chrbtice o 14 % v oblastiach s chlórovanou vodou.
  • alergické reakcie – chlór môže spôsobiť alergické príznaky ako vyrážky, bolesti hlavy, tráviace problémy a artritídu.

Je tu ešte väčšie riziko

Okrem zmienených nežiaducich účinkov DBPs vytvára chlór vo vode voľné radikály a oxysteroly, čo poškodzuje napríklad DNA. Chlór tiež ničí antioxidant – vitamín E. Pitie chlórovanej vody však nemusí byť najväčší problém.

V skutočnosti ešte väčšie nebezpečenstvo predstavuje sprchovanie sa a plávanie v chlórovanej vode. Rizikové je aj používanie kávových filtrov, ktoré sú bielené chlórom, čo je väčšina na trhu.

Balená voda? Vždy v strehu!
Prečítajte si tiež:

Balená voda? Vždy v strehu!