Predstavujeme vám 12 základných minerálnych solí. Ako si správne vybrať?

Miroslava Miková | 23. Jan 2018
Predstavujeme vám 12 základných minerálnych solí. Ako si správne vybrať?

Naše telo neraz bojuje s deficitom dôležitých látok, čo sa prejavuje rozličnými symptómami a zväčša vyúsťuje aj do vážnejších zdravotných problémov. Medzi deficitné látky v ľudskom organizme môžu patriť aj minerály, resp. bunkové soli.

Ako užívať minerálne soli?

Tkanivové soli sú súčasťou ľudského tela, a preto sa nežiaduce účinky nevyskytujú.vhodné pre deti, tehotné i dojčiace ženy, a dokonca aj zvieratá. Na to, aby boli účinné, treba dodržať niekoľko zásad. „Základom je vybrať si najvhodnejšie bunkové soli, čiže je potrebný individuálny prístup.

U detí sa to dá spraviť tak, že ich samy necháme vybrať si farbu a ony sa trafia. Sú citlivejšie a vnímavejšie ako my dospelí. Môžeme im soli nasypať do misky a ony si budú brať dovtedy, dokým budú cítiť, že to potrebujú.

Najlepšie výsledky sa dosahujú každodennou suplementáciou, najvhodnejšie dávkovanie a dĺžku užívania je dobré konzultovať s poradcom. Tablety sa rozpustia v ústach, nezapíjajú sa, pretože k vstrebávaniu dochádza v ústnej dutine.

Pred a po užití treba 10 minút nejesť,“ vysvetľuje Korina Lindnerová a dodáva, že treba dať pozor, aby sme soli neskladovali pri zdrojoch elektromagnetického žiarenia.

Stručná charakteristika 12 základných minerálnych solí

KALI PHOS - Jedná sa o soľ, ktorá dodáva životnú energiu. Ocenia ju prepracovaní, vystresovaní, apatickí či depresívni ľudia. Bojuje proti únave, podporí sústredenosť a pamäťové schopnosti. 

NAT SULPH - Používa sa pri zadržiavaní vody v tele, chronickom kašli a pri ťažkostiach s pečeňou. Odporúča sa užívať aj diabetikom a tým, ktorí majú problémy s udržaním hmotnosti.

KALI MUR - Po tejto soli by mali siahnuť tí, ktorí majú problém so zrážanlivosťou krvi, resp. majú tendenciu k vytváraniu krvných zrazenín. Pomáha aj pri opuchoch a chronických zápaloch uší.

CALC FLUOR - Soľ je vhodná pri prekyslení organizmu, poklesnutí maternice a celkovom ochabnutí brucha. Je aj prevenciou zubného kazu.

MAG PHOS - Pomôže pri častých kŕčoch, nadúvaní, plynatosti, syndróme nepokojných nôh, strachu a strese. Táto soľ je výborná aj pre športovcov a tehotné ženy.

KALI SULPH - Soľ sa využíva pri poruchách pečene, bolestiach hlavy či kašli. Priaznivo pôsobí aj na astmatikov a ľudí trpiacich klaustrofóbiou.

NAT PHOS - Po tejto soli sa oplatí siahnuť vtedy, ak máte mastnú a nečistú pleť a nedarí sa vám schudnúť. Táto soľ totiž vplýva na metabolizmus tukov a sacharidov a tiež pomáha pri prekyslení organizmu.

CALC SULPH - Túto tkanivovú soľ oceníte hlavne pri problémoch s pokožkou, ale aj pri zápale mandlí či zle hojacich sa ranách. Je vhodná aj na podporu činnosti pečene.

SILICEA - Ak trpíte atopickým ekzémom, máte citlivú pokožku, slabé nechty a vypadávajúce vlasy, siahnite práve po tejto bunkovej soli. Slúži aj ako prevencia proti striám v tehotenstve.

CALC PHOS - Soľ oceníte vtedy, ak sa vám rýchlo kazia zuby, máte ťažkosti s krvnou zrážanlivosťou alebo trpíte bolesťami kĺbov, mravenčením v končatinách a stuhnutou šijou.

NAT MUR - Je vhodná pri opuchoch a suchosti slizníc, depresii v klimaktériu a aj pri vysokom krvnom tlaku. Takisto stimuluje činnosť obličiek.

FERR PHOS - Ak sa rýchlo unavíte, trpíte anémiou, máte slabú imunitu či rozličné infekcie bakteriálneho či plesňového pôvodu, je táto soľ tým pravým. Úľavu prinesie aj pri zápale močových ciest.

2 OTÁZKY PRE ODBORNÍČKU:
ODPOVEDÁ KORINA LINDNEROVÁ, CERTIFIKOVANÁ PORADKYŇA V SYSTÉME BUNKOVÝCH SOLÍ

Ak sa rozhodneme pre riešenie svojich zdravotných problémov bunkovými soľami, ako treba postupovať?

Základné informácie o pôsobení a indikácii je možné nájsť aj na internete. Z vlastnej skúsenosti však odporúčam osloviť vyškoleného certifikovaného poradcu, ktorý vie posúdiť problém komplexne, pretože často výsledný zdravotný problém nie je aj príčinou.

Preto sa stáva, že keď si ich naordinujete sami, nemusíte dosiahnuť želaný výsledok. Keď majú moji klienti mnoho problémov, alebo ich nevedia pomenovať, dostanú diagnostický dotazník s jednoduchými otázkami, na základe ktorého viem určiť najvhodnejšie bunkové soli. Pokiaľ ma klient navštívi osobne, je možné na základe tvárovej diagnostiky vidieť príznaky deficitu minerálnych živín.

Ak má človek zdravotné problémy, sú bunkové soli bezpečným doplnkom bežnej liečby, či je potrebné to ešte konzultovať s lekárom?

Bunkové soli sú bezpečné a jemné prípravky látok, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ľudskom tele, a preto nie sú kontraindikované pri akejkoľvek inej liečbe alebo suplementácii.

Je však lepšie osloviť poradcu, pretože, z mojich skúseností, napríklad neodporúčam súčasné užívanie bunkovej soli na riedenie krvi s liekmi na riedenie krvi, alebo užívanie istej bunkovej soli je kontraindikované pri implantátoch v tele.

Konzultáciu s lekárom, samozrejme, nechávam na samotných klientoch, i keď doteraz som sa nestretla s lekárom, ktorý by ovládal koncepciu biochemických bunkových solí.