Pripravte sa na novoročnú opicu vopred! Akú prvú pomoc by ste mali mať po ruke?

Pripravte sa na novoročnú opicu vopred! Akú prvú pomoc by ste mali mať po ruke?
31.12.2017 v kategórii Zdravie, autor Mgr. Alena Pethoova, foto: istockphoto.com

Poznáte to, bolesť hlavy, nevoľnosť, ste citlivý na svetlo a zvuk, zvraciate a stále sa vám motá hlava. Každá vydarená oslava nesie so sebou okrem alkoholu aj nedostatok spánku, cigaretový dym, hluk a sociálny stres – všetko sú to faktory schopné vyvolať bolesť hlavy aj jednotlivo.

Psychické kognitívne funkcie sú veľmi obmedzené. Obmedzenia môžu trvať až 48 hodín a môžu pokračovať aj potom, keď už v krvi nie je alkohol.

Alkohol má však hlavnú úlohu, lebo podporuje uvoľňovanie serotonínu v mozgu, pričom po jeho vyčerpaní dochádza k depresii, poklesu nálady aj citlivejšiemu vnímaniu bolesti.

Niektoré druhy červeného vína môžu vyvolať hlavybôľ už pri malých dávkach, lebo obsahujú látky, ktoré rozbúria hladinu našich hormónov.

Novoročná opica z piva? 

Výskumy vysokej školy v Munsteri uviedli, že najhoršiu opicu spomedzi všetkých druhov pív spôsobuje pivo pšeničné. Obsahuje totiž najväčšie množstvo takzvanej pribudliny v alkohole.

Táto látka sa v pečeni mení na jedy, ktoré okrem iného ovplyvňujú srdcový výkon, čo vedie k nedostatočnému zásobeniu mozgu kyslíkom. Vedci testovali 60 druhov piva na obsah pribudlín v alkohole.

Prvá pomoc po ruke

Voda a minerálna voda

Alkohol odvodňuje, čím vyplavuje z tela minerály. Pri opici by ste mali vypiť čo najviac minerálnej vody s citrónovou šťavou. Špeciálne minerálne preparáty spravidla nič nezmôžu, lebo nevhodne ovplyvňujú rovnováhu minerálny-voda.

Vitamín B6 (pyridoxín)

Zabraňuje neuralgii – nervovým bolestiam. Okrem bežných liekov proti bolestiam hlavy môžu pomôcť dávkované vitamínové preparáty (denné dávky až 300 mg), ktoré okrem vitamínu B6 obsahujú ešte vitamín B1 a B12. Žiadajte v lekárni.

Zázvorový koreň a semená koriandra

Obe korenia sú domácimi prostriedkami proti opici. Zázvor utišuje bolesť podobne ako acylpyrín, ale je šetrnejší k žalúdočným stenám. Koriandrové semená zvyšujú aktivitu detoxikačných enzýmov, ktoré sú potrebné na odbúranie alkoholu. Tento čaj každému nechutí, ale má detoxikačný efekt, ktorý prispieva k uzdraveniu.

Jednu čajovú lyžičku prášku z čerstvého zázvoru a jednu lyžičku rozdrvených koriandrových semienok zalejte 200 ml vriacej vody a nechajte prejsť varom. Potom odstavte a prikryté nechajte 10 minút lúhovať, preceďte a pite po malých dúškoch 2 šálky denne.

Artičoky sú vraj účinným prostriedkom

Na základe pozitívnych pečeňových efektov si ľudia radi obstarávajú na bolesti po prehýrenej noci artičokové preparáty. Ale podľa jednej štúdie univerzity v Exeteri a v Plymouthe sa tento efekt nepotvrdil. Testovaným osobám po alkoholickom opojení sa nedarilo lepšie s artičokovým preparátom ako kontrolnej skupine, ktorá užívala iba neúčinné placebo.

Zaujímavosti

Staré pravdy o tom, že sa nemá piť po víne pivo ale opačne, víno po pive, nemajú žiadne vedecké opodstatnenie. Kto mieša alkoholické nápoje, bude pravdepodobne druhý deň trpieť a je jedno, v akom poradí ich miešal.

Stará rada, že po prehýrenej noci je najlepší slaný haring alebo zavináč, neplatí. Naopak, alkohol podráždil žalúdočné steny, a tak by sme ich nemali zaťažovať ťažko stráviteľným jedlom. 

Naše rady:

  • Pite veľa minerálnej vody!
  • Jedzte iba málo, a keď, tak iba sacharidy. Žiadne mäso a živočíšne tuky
  • Užívajte vitamínový preparát v ktorom sú B1, B6 a B12 (napr. Pangamín)
  • Vypite 2 šálky čaju zo zázvoru a koriandra