Pripravte sa na novoročnú opicu vopred! Akú prvú pomoc by ste mali mať po ruke?

Mgr. Alena Pethoova | 31. Dec 2017
Pripravte sa na novoročnú opicu vopred! Akú prvú pomoc by ste mali mať po ruke?

Poznáte to, bolesť hlavy, nevoľnosť, ste citlivý na svetlo a zvuk, zvraciate a stále sa vám motá hlava. Každá vydarená oslava nesie so sebou okrem alkoholu aj nedostatok spánku, cigaretový dym, hluk a sociálny stres – všetko sú to faktory schopné vyvolať bolesť hlavy aj jednotlivo.

Psychické kognitívne funkcie sú veľmi obmedzené. Obmedzenia môžu trvať až 48 hodín a môžu pokračovať aj potom, keď už v krvi nie je alkohol.

Alkohol má však hlavnú úlohu, lebo podporuje uvoľňovanie serotonínu v mozgu, pričom po jeho vyčerpaní dochádza k depresii, poklesu nálady aj citlivejšiemu vnímaniu bolesti.

Niektoré druhy červeného vína môžu vyvolať hlavybôľ už pri malých dávkach, lebo obsahujú látky, ktoré rozbúria hladinu našich hormónov.

Novoročná opica z piva? 

Výskumy vysokej školy v Munsteri uviedli, že najhoršiu opicu spomedzi všetkých druhov pív spôsobuje pivo pšeničné. Obsahuje totiž najväčšie množstvo takzvanej pribudliny v alkohole.

Táto látka sa v pečeni mení na jedy, ktoré okrem iného ovplyvňujú srdcový výkon, čo vedie k nedostatočnému zásobeniu mozgu kyslíkom. Vedci testovali 60 druhov piva na obsah pribudlín v alkohole.

Prvá pomoc po ruke

Voda a minerálna voda

Alkohol odvodňuje, čím vyplavuje z tela minerály. Pri opici by ste mali vypiť čo najviac minerálnej vody s citrónovou šťavou. Špeciálne minerálne preparáty spravidla nič nezmôžu, lebo nevhodne ovplyvňujú rovnováhu minerálny-voda.

Vitamín B6 (pyridoxín)

Zabraňuje neuralgii – nervovým bolestiam. Okrem bežných liekov proti bolestiam hlavy môžu pomôcť dávkované vitamínové preparáty (denné dávky až 300 mg), ktoré okrem vitamínu B6 obsahujú ešte vitamín B1 a B12. Žiadajte v lekárni.

Zázvorový koreň a semená koriandra

Obe korenia sú domácimi prostriedkami proti opici. Zázvor utišuje bolesť podobne ako acylpyrín, ale je šetrnejší k žalúdočným stenám. Koriandrové semená zvyšujú aktivitu detoxikačných enzýmov, ktoré sú potrebné na odbúranie alkoholu. Tento čaj každému nechutí, ale má detoxikačný efekt, ktorý prispieva k uzdraveniu.

Jednu čajovú lyžičku prášku z čerstvého zázvoru a jednu lyžičku rozdrvených koriandrových semienok zalejte 200 ml vriacej vody a nechajte prejsť varom. Potom odstavte a prikryté nechajte 10 minút lúhovať, preceďte a pite po malých dúškoch 2 šálky denne.

Artičoky sú vraj účinným prostriedkom

Na základe pozitívnych pečeňových efektov si ľudia radi obstarávajú na bolesti po prehýrenej noci artičokové preparáty. Ale podľa jednej štúdie univerzity v Exeteri a v Plymouthe sa tento efekt nepotvrdil. Testovaným osobám po alkoholickom opojení sa nedarilo lepšie s artičokovým preparátom ako kontrolnej skupine, ktorá užívala iba neúčinné placebo.

Zaujímavosti

Staré pravdy o tom, že sa nemá piť po víne pivo ale opačne, víno po pive, nemajú žiadne vedecké opodstatnenie. Kto mieša alkoholické nápoje, bude pravdepodobne druhý deň trpieť a je jedno, v akom poradí ich miešal.

Stará rada, že po prehýrenej noci je najlepší slaný haring alebo zavináč, neplatí. Naopak, alkohol podráždil žalúdočné steny, a tak by sme ich nemali zaťažovať ťažko stráviteľným jedlom. 

Naše rady:

  • Pite veľa minerálnej vody!
  • Jedzte iba málo, a keď, tak iba sacharidy. Žiadne mäso a živočíšne tuky
  • Užívajte vitamínový preparát v ktorom sú B1, B6 a B12 (napr. Pangamín)
  • Vypite 2 šálky čaju zo zázvoru a koriandra