Prostatitída a príznaky zväčšenej prostaty. Páni, nečakajte, kým sa prostata ohlási o slovo!

Dagmar Baluchová | 10. október 2017
Prostatitída a príznaky zväčšenej prostaty. Páni, nečakajte, kým sa prostata ohlási o slovo!

Cvičíte, športujete, žijete aktívne, všetko je v poriadku... Reči o prostate sú pre starých pánov, vás sa netýkajú... Naozaj? Nečakajte, kým sa prostata ohlási o slovo. Prečítajte si aké sú príznaky zväčšenej prostaty.

Lekári bijú na poplach. V ambulanciách urológov a sexuológov pribúda mužov, ktorí majú problém. Aj v centrách umelého oplodnenia rastú počty pacientov. Mužov, ktorí majú problém so svojimi spermiami. Všetko so všetkým súvisí. V prípade zdravia prostaty to platí viacnásobne.

Čítajte tiež: Pokles libida, porucha erektivity – stoporenia, oslabenie ranných erekcií. Čo je za tým?

Prostata (predstojná žľaza) je uložená pred konečníkom a tesne pod močovým mechúrom. Prechádza cez ňu močová trubica. Je veľká asi ako gaštan či orech a u dospelého muža váži cca 20 g.

Prostata prostredníctvom hormónov ovplyvňuje sexuálne funkcie muža, obsahuje totiž látky, ktoré sú súčasťou ejakulátu. Pri zvýšenej produkcii testosterónu, vyššom veku, dedičných faktoroch, ale aj obezite, cukrovke či vysokom krvnom tlaku môže prostata začať „štrajkovať“.

Problémy s prostatou môžu byť najčastejšie trojaké:

  • zápalová choroba prostaty (prostatitída)
  • benígna hyperplázia prostaty, t. j. nezhubné zväčšenie prostaty
  • rakovina (karcinóm) prostaty 
Prečítajte si aj: Mužská neplodnosť vs. kvalita spermií

Prostatitída

Zápal prostaty môže byť akútny, ktorý sprevádzajú aj horúčky, bolesti a ťažkosti pri močení. Takýto stav vyžaduje okamžitú návštevu lekára, pokoj na lôžku a užívanie predpísaných liekov (najčastejšie antibiotík).

Chronická prostatitída je zdĺhavá a často trápi mužov už nad 40 rokov. Tiež sa prejavuje bolesťami v semenníkoch, v pohlavnom úde a v oblasti močového mechúra, bolesťami pri močení a ejakulácii a častým močením.

Liečba je dlhodobá a musí byť dôsledná, vrátane zmeny životného štýlu. Podcenenie ochorenia vedie k jeho neustálemu návratu a zhoršenej kvalite života.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Viete, že choré obličky nemusia vôbec bolieť? Môžu mať ale fatálne následky.

Príznaky zväčšenej prostaty

Medzi časté diagnózy patrí tzv. nezhubné zväčšenie prostaty, odb. benígna (= nezhubná) hyperplázia (nadbytočný rast buniek) prostaty. Veľa mužov o tomto svojom probléme nemusí mať ani tušenie, nemusia mať totiž žiadne príznaky.

Keď sa však objavia, najčastejšie prekvapia pri močení. Môže dôjsť k spomaleniu prúdu moču, jeho prerušovaniu, celkovo problémom s močením, časté je nočné močenie. Je to preto, že zväčšená prostata tlačí na močovú trubicu a močový mechúr.

Zväčšená prostata ovplyvňuje aj sexuálny život, u muža sa môžu objaviť problémy s erekciou, či ejakuláciou. A možno vás prekvapí ešte jedna informácia, zväčšená prostata často trápi mužov s vyšším krvným tlakom.

A tých medzi nami pribúda stále viac. Ak lekár odporučí liečiť zväčšenú prostatu tabletami (najčastejšie tzv. alfa blokátormi), je to tá ľahšia cesta. Vo vážnejších prípadoch je nutná aj chirurgická liečba, napr. prostatektómia.

Neliečená zväčšená prostata môže viesť k vážnym problémom – opakovaným infekciám močových ciest, tvorbe močových kameňov, poškodeniu obličiek. Nespúšťa však onkologické ochorenie.