Rakovina prostaty - príznaky, ktoré pri ochoreniach prostaty nie je dobré podceňovať

Rakovina prostaty - príznaky, ktoré pri ochoreniach prostaty nie je dobré podceňovať
17.10.2017 v kategórii Zdravie, autor Dagmar Baluchová, foto: istockphoto.com

Ťažšia situácia, ale nie neriešiteľná, nastane, ak vyšetrenie preukáže, že je prostata napadnutá zhubným nádorom. Podľa American Cancer Society je rakovina prostaty najčastejšou rakovinou u amerických mužov. Ani u nás nie sú čísla lichotivejšie.

Na Slovensku sa každoročne diagnostikuje toto ochorenie asi u 1 400 mužov, ročne naň okolo 500 zomrie. Rakovina prostaty sa môže objaviť ako samostatné ochorenie, alebo súčasne s benígnou hyperpláziou. Pre karcinóm prostaty je typický nekontrolovaný rast abnormálnych buniek, ktoré môžu nahradiť normálne bunky prostaty, či preniknúť aj do iných častí tela.

Čítajte tiež: Prostatitída a príznaky zväčšenej prostaty. Páni, nečakajte, kým sa prostata ohlási o slovo!

Pri podozrení na karcinóm prostaty je okrem bežných vyšetrení prostaty nutné odobrať aj malú vzorku tkaniva prostaty pomocou tzv. biopsie a odoslať ju na histologické vyšetrenie.

Ak sa potvrdí onkologický nález, je podľa typu, stupňa a rozsahu ochorenia nastavená liečba – operačná, rádioterapia, chemoterapia a/alebo hormonálna liečba, ktorá znižuje hormóny pôsobiace na nádor.

Mohlo by vás zaujímať: Rakovina kože. Čo vás zaujíma…

A hoci táto diagnóza zlomí asi každého muža, ktorému sa stanoví, netreba vešať hlavu a tvárou v tvár sa postaviť ochoreniu. Je to síce ťažký boj, na niekoľko rokov, no so stále sa zlepšujúcou liečbou je v mnohých prípadoch úspešný...

Príznaky, ktoré pri ochoreniach prostaty nie je dobré podceňovať

  • časté chodenie na WC, najmä v noci
  • únik moču
  • problém s močením alebo so zadržaním močenia
  • slabý prúd moču 
  • bolestivosť, pálenie pri močení
  • krv v moči, ejakuláte
  • ťažkosti s erekciou, ejakuláciou
  • bolesť pri sexuálnom styku
  • bolesť v oblastí bedier atď.
Prečítajte si aj: Rakovina kože. Čo vás zaujíma…

Viete, že...?

Problémy s močením nemusia súvisieť iba s prostatou, ale napr. aj s inkontinenciou a nedostatočnou funkciou a ochabením svalov panvového dna? Ich stav možno zlepšiť pravidelným cvičením špeciálnych cvikov.

K lekárovi

Všetky problémy, ktoré sme spomenuli, sú dôvodom na návštevu urológa. Áno, je jasné, že urologické vyšetrenie nepatrí u mužov medzi obzvlášť obľúbené. Ale – keď je všetko v poriadku, muži toto vyšetrenie absolvujú podstatne menej často ako ženy gynekologické vyšetrenie...

A, v konečnom dôsledku, keď ide o zdravie, treba občas niečo pretrpieť... Medzi základné vyšetrenia prostaty patrí palpačné vyšetrenie cez konečník, ďalej je nutný rozbor moču, krvi, ultrazvukové vyšetrenie prostaty, ale i močového mechúra, obličiek, prípadne meranie prietoku moču.

Na základe týchto výsledkov lekár vie presne stanoviť prípadnú diagnózu a následnú liečbu. Utiekanie sa k voľnopredajným liekom určeným na prostatu v prípade stanovenia vážnej diagnózy nie je namieste.

Mohlo by vás zaujímať: Viete, čo všetko dnes lekári dokážu zistiť z kvapky krvi?