Tejpovanie - Kedy áno a kedy nie?

Redakcia | 29. marec 2019
tejpovanie, taping, správne tejpovanie, liečba, prevencia, fixácia, stabilizácia

Aj vy ste si od istého času začali všímať zvláštne farebné lepiace pásky, ktoré majú ľudia nalepené na ramenách, krku, či na nohách? Nie, nejde o estetickú záležitosť. Tejpovanie sa aplikuje za účelom rehabilitácie a dnes už ide o štandardnú metódu používanú v športovej a rehabilitačnej medicíne, a to pri rôznorodých problémoch s pohybovým aparátom.

Liečba aj prevencia

„Tejpovanie“ nie je žiadnym módnym výstrelkom, ide o skutočne účinnú a praxou overenú metódu. Avšak striktne tu platí jedno pravidlo – aby vám padlo naozaj na osoh, musí ho vykonať odborník (zdá sa totiž, že v poslednej dekáde tejpuje hocikto).

Človek, ktorý sa bude starať o váš kinesiotape, by mal mať pre túto aktivitu absolvovaný certifikovaný kurz a mal by mať v rámci svojej profesie dostatočné medicínske znalosti.

V praxi to znamená, že svoje telo by ste mali zveriť do rúk vyštudovaného fyzioterapeuta, trénera, lekára a nepodľahnúť „rýchlokvaseným“ radcom pre všetko. Samotné tejpovacie pásky sú skvelým doplnkom stabilizácie kĺbových a svalových štruktúr. Možno ich používať ako prevenciu aj súčasť liečby. Účel pritom určuje odborník, ktorý by mal mať v ruke vašu podrobnú diagnostiku. Urobí si ju sám, alebo mu ju donesiete od ošetrujúceho lekára. Tejpovaním sa v podstate nedá nič pokaziť, avšak môže byť aj zbytočnosťou, ak nie je urobené správne a bez poznania pacienta.

Chce to odborníka

V ponuke je v podstate jeden typ tejpovacej (kinesiotape) pásky, avšak využiť sa dá pre rôzne účely. Niektorí fyzioterapeuti kladú väčší dôraz na variabilitu a rozoznávajú viacero druhov pások. Fixačná páska slúži už podľa názvu k fixácii a spevneniu svalových či kĺbových štruktúr. Mala by byť preto pevná, aby danú partiu skutočne zafixovala.

Pásky, ktoré sa používajú na kinesiotape sú o čosi elastickejšie a pružnejšie. Nemali by nás obmedzovať v pohybe a ich devízou je napodobenie vlastností ľudskej kože. V ambulancii fyzioterapeuta alebo lekára sa s týmto druhom stretnete tak pri akútnych problémoch s pohybovým aparátom, ako aj pri chronických stavoch. Momentálne sú vďaka svojej flexibilite a variabilite najvyužívanejším spôsobom tejpovania.

Základom kinesiotapu je prevažne elastické vlákno polyuretánu omotané priadzou z bavlny. Adhéziu (priľnavosť, prilepenie) zaručuje lekárska živica.

S tejpami sa možno pohodlne kúpať a pohybovať. Pomerne čerstvým prístupom je dynamické tejpovanie s vysoko elastickými páskami. Tie sa stávajú súčasťou a doplnkom tejpovania. Tejpujú celý pohybový reťazec a je možné ich roztiahnuť do šírky i do dĺžky.

Pre aktívnych športovcov, aj po úrazoch

Samotných účelov je veľké množstvo – od prekrvenia, fixácie, liečby hematómu, až po spevnenie, liečbu natrhnutia či natiahnutia svalu, korektúru pohybu. Konkrétnym príkladom môže byť napríklad preťaženie deltového svalu, alebo skupín svalov ramenného pletenca u tenistov, kde správne nalepené tejpy nahradia, preberú zodpovednosť za iné svaly, čím ich nechajú oddýchnuť.

U iného tenistu však možno treba silu v oblasti ramenného pletenca zvýšiť – vtedy sa mení aj technika a spôsob nalepenia. „Lepiť“ sa pritom dá takmer hocijaká časť tela (pri každej je však nutné dokonalé poznanie svalových, nervových a kĺbových štruktúr). Chrbát, rameno, lakeť, zápästie, koleno, zadná i predná časť stehien – pásky sa ľahko prispôsobia svojmu účelu.

Zásady tejpovania pre laika
Prečítajte si tiež:

Zásady tejpovania pre laika