Voľné radikály verzus antioxidanty. Ako prebieha ich súboj v našom tele?

Mgr. Alena Pethoova | 27. Sep 2017
Voľné radikály verzus antioxidanty. Ako prebieha ich súboj v našom tele?

Termín „voľný radikál“ a „antioxidant dnes počujeme často, no častokrát bývajú nie úplne správne chápané.

Mnohé vitamíny a minerálne látky plnia funkciu tzv. antioxidantov. Tie nás chránia pred ničivými efektmi voľných radikálov. Voľné radikály spôsobujú mnohé zdravotné problémy ako napríklad artritídu, ochorenia srdca či poruchy imunitného systému.

Čítajte tiež: 10 potravín pre zdravé srdce

Čo sú vlastne voľné radikály?

Voľné radikály sú chemicky nestabilné a agresívne molekuly, ktoré môžu mať v tele premenlivý náboj. Keďže nemajú stály elektrický náboj, môžu kradnúť elektróny od iných molekúl v tele, aby sa elektricky stabilizovali. Tieto molekuly môžu pochádzať z buniek svalov, tuku, šliach, kostí a iných tkanív.

A ak elektrón prejde z tohto tkaniva do voľného radikálu, zdravá tkanivová bunka sa stáva nestabilná, rozpadá sa a môže sa z nej vytvoriť ďalší voľný radikál. Tento proces sa môže veľmi ľahko vymknúť kontrole a šíriť sa naprieč doposiaľ zdravými tkanivami ako požiar. Voľné radikály tak oslabujú celistvosť bunky, tá je poškodená a nakoniec aj zničená.

Mohlo by vás zaujímať: Krvný obraz ako bežné krvné vyšetrenie. Čo o vás povie a ako mu porozumieť?

Voľné radikály verzus antioxidanty a ich súboj v našom tele

Našťastie sú však naše telá vybavené dômyselným obranným systémom, ktorý proti radikálom bojuje. Ochranné enzymatické systémy v našom tele aktivujú antioxidanty, ako sú vitamíny E a C, minerálne látky selén a zinok a ďalej karotenoidy a iné enzýmy, účinok ktorých je namierený práve proti voľným radikálom.

Čítajte tiež: Cholesterol: je naozaj strašiak? Neverte všetkému. Aký má význam pre organizmus?

Bohužiaľ v prírode neexistuje cesta, ako sa voľným radikálom úplne vyhnúť, pretože sú vlastne všade. V znečistenom ovzduší, smaženom jedle a grilovanom mäse, dokonca aj náročný tréning môže podporiť ich negatívny dopad.

Najúčinnejšia stratégia, ako udržovať ich hladinu v tele v znesiteľnej miere spočíva v príjme antioxidantov.

Antioxidanty sú látky, ktoré majú schopnosť deliť sa o chýbajúci elektrón s voľným radikálom. Výsledkom je, že sa voľný radikál nenaviaže na zdravú telesnú bunku, ale na prítomný antioxidant.

Existuje veľa látok, ktoré sa správajú ako antioxidanty a medzi nimi je mnoho vitamínov a minerálnych látok. Príkladom bežným antioxidantov sú vitamíny E a C a minerálny prvok selén.

Pre boj s voľnými radikálmi je výhodou to, niektoré antioxidačné vitamíny, sú rozpustné v tukoch a iné vo vode. Vďaka tomu môžu antioxidanty pôsobiť tak v tkanivách obsahujúcich vodu, ako aj v tukovom tkanive.

Čítajte o antioxidantoch viac: Zaostrené na ANTIOXIDANTY