Vyhnite sa antibiotikám, skúste to s cesnakom.

Mgr. Martina Pašková | 17. január 2017
Vyhnite sa antibiotikám, skúste to s cesnakom.

Iste viete, že cesnak patrí k jedným z najvýznamnejších prírodných antibiotík. Jeho užívaním vieme predísť mnohým ochoreniam.

Kto by ho nepoznal? Niektorí ho milujú a nevedia si varenie bez neho predstaviť. Iní ho neobľubujú pre jeho silnú arómu a nie príliš svieži dych po jeho konzumácii.

Každopádne je súčasťou našej kuchyne a niektoré pokrmy sú naozaj lepšie a zaujímavejšie po použití niekoľkých strúčikov cesnaku.

Ale viete i to, že patrí k jedným z najvýznamnejších prírodných antibiotík, a že jeho pravidelnou konzumáciou si môžete upraviť nielen krvný tlak, ale i výrazne zvýšiť obranyschopnosť svojho organizmu a predísť tak mnohým ochoreniam?

Čítajte tiež: Porazte oxidatívny stres! Sila afrického čaju a rias

Vyhnite sa antibiotikám a skúste to s cesnakom

O vynikajúcich a prospešných účinkoch cesnaku vedeli už v starom Egypte. Dokonca sa niekoľko hlavičiek našlo i v hrobke faraóna Tutanchamona. Egypťania používali cesnak na odstránenie bolestí hlavy, na zvýšenie vitality a na podporu imunitného systému.

Starovekí Rimania ho zase konzumovali pred bojmi, aby si zabezpečili dostatok síl a vitality. Zaujal ma citát „všetko je na niečo, cesnak je na všetko“.

Môžete začať aj s prevenciou, nemusíte s jeho užívaním čakať, kým sa vyskytne nejaký problém.

Prečítajte si tiež: Angína alebo keď prehĺtanie bolí...

  • Cesnak sa používa nielen na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu, ale i pri srdcovo-cievnych ochoreniach, ako pomocný ochranný prostriedok pred rakovinou, či cukrovkou.
  • Výskumy potvrdzujú, že pravidelným užívaním cesnaku dochádza dokonca k znižovaniu hladiny cholesterolu v krvi. Podstatne zvyšuje percento vysoko nasýtených lipoproteínov, t.j. dobrého cholesterolu a znižuje percento toho zlého.
  • Je veľmi prospešný i pre diabetikov, nakoľko významne znižuje obsah hladiny cukru v krvi.
  • Aj ľudia s vyšším krvným tlakom môžu v cesnaku nájsť svojho pomocníka. Rozširuje cievy, chráni pred bolesťami hlavy, závratmi a nespavosťou. 

Deti vo veku od dvoch rokov môžu cesnak pokojne jedávať tiež. Urobte im nie príliš silnú nátierku alebo potrite cesnakom hrianku. Chuť oklamete, ak ju potriete aj medom.

Ničí baktérie v dýchacom a tráviacom ústrojenstve a práve týmito ochoreniami deti často trpia. Nečakajte, kým ochorejú, zvoľte prírodnú formu ako prevenciu

Mohlo by vás zaujímať:
Štítna žľaza - riaditeľ nášho metabolizmu?
Zoznam ovocia a zeleniny s najnižším i najvyšším obsahom pesticídov.