Zabudnite na celozrnné výrobky!

Dagmar Baluchová | 3. May 2017
Zabudnite na celozrnné výrobky!

Mnohí ľudia nakupujú celozrnné výrobky, mysliac si, že robia niečo užitočné pre svoje zdravie. Opak je však pravdou. Martin Chudý, konzultant pre zdravie a životosprávu (http://martinchudy.blogspot.sk) prezrádza viac..

Tuky vs. sacharidy

Platí, že glukóza je palivo pre naše bunky, nervy a mozog. No u dnešnej populácie jej máme až nadbytok. Ľudské telo má biologicky veľmi malú potrebu cukru.

Vedeli ste napríklad, že nalačno a pred jedlom koluje v celom vašom krvnom obehu len asi 1 čajová lyžička cukru (5 g) a ak by sa navýšila len o polovicu ďalšej lyžičky, tak ste už diabetik?

V skutočnosti vaše telo preferuje tuky ako palivo, pretože sú oveľa efektívnejšie. Taktiež je klamstvo, že z tukov sa priberá a že spôsobujú srdcovo-cievne ochorenia. Pravda je taká, že nadbytok sacharidov v strave spôsobuje zvýšenie LDL cholesterolu, triacylglycerolov a vlastne všetky civilizačné ochorenia.

Čítajte tiež: Čo obsahuje bežné pečivo a aký má vplyv na váš organizmus?

Najviac k nim prispievajú najmä rafinované sacharidy, ktoré v posledných rokoch zaplavili supermarkety a medzi ktoré patrí aj ponuka ich pečiva. Za všetko v podstate môže inzulín, leptín a problémy s nimi súvisiace.

Pečivo teda nie je veľmi vhodný pokrm, napriek tvrdeniu, že je to je jedna zo základných potravín. Čo tiež nie je pravda, pretože chlieb ani zďaleka nepatrí medzi prvopotraviny.

Naši najstarší predkovia konzumovali hlavne zeleninu, ovocie, mäso, orechy, hľuzy, semená, korienky a minimum sacharidov a obilnín. Chlieb sa začal vyrábať až omnoho neskôr a takisto sa vyrábal pomocou prírodného kvásku, ktorý ho dokázal „predtráviť“ a prakticky umožniť absorpciu živín. A tým sa dostávame k ďalšiemu mýtu, ktorý koluje v hlavách širokej verejnosti.

Zabudnite na celozrnné výrobky!

Mnohí ľudia nakupujú celozrnné výrobky, mysliac si, že robia niečo užitočné pre svoje zdravie. Opak je však pravdou.

Bežné celozrnné produkty, vyrobené hlavne z obyčajnej pšenice (Triticum aestivum), brzdia absorpciu živín, spôsobujú premnoženie kandidy (kvasiniek) v tráviacom trakte a narúšajú celý tráviaci trakt.

Môže zato hlavne veľmi agresívny druh lektínu (bielkoviny rastlinného pôvodu), ktorý sa nachádza v pšenici, tzv. aglutinín pšeničného klíčku (Wheat Germ Agglutinin – WGA).

Tento lektín však spôsobuje ďaleko vážnejšie problémy ako „len“ narušenie trávenia. To však neznamená, že celozrnné výrobky z iných obilnín sú neškodné.

Obilniny, ako aj iné rastliny, obsahujú antinutrienty (látky, ktoré znižujú využitie živín v ľudskom organizme), medzi nimi aj lektíny, ktoré slúžia ako ochranné látky rastlín pred predátormi.

Tieto lektíny sa nachádzajú v obale zrna a v prípade pšenice sú najagresívnejšie. V skutočnosti sa pšenica odpradávna mlela a kombinovala s droždím, pretože inak nie je dobre stráviteľná.

Žito sa upravovalo pomocou prírodného kvásku a tak sa zbavilo nežiaducich látok v zrne. Pšenica dobre nereaguje na kvások, preto sa musela mlieť.

Mohlo by vás zaujímať: Viete, prečo je kváskový chlieb zdravší?