Zápal močových ciest - prevencia a liečba

Redakcia | 27. Mar 2018
Zápal močových ciest - prevencia a liečba

Časté nutkanie na toaletu, pálenie, rezanie, niekedy až bodanie, moč je zakalený a často bolesti sprevádza aj zvýšená teplota.

Zákerný zápal močových ciest
Prečítajte si tiež:

Zákerný zápal močových ciest

Keď sa leto pominie a na chodníky spadnú prvé jesenné listy či snehové vločky, treba si na seba dávať pozor. Chlad a dážď by mohli vyvolať toľko spomínaný zápal močových ciest, a preto si v žiadnom prípade nesadajte na studenú zem a teplo sa obliekajte.

Už len absencia obyčajného tielka je chybou, pretože práve to dodáva organizmu teplo. Napriek tomu, že zápal postihuje 10-krát častejšie ženy ako mužov, nevyhýba sa ani im. V ich prípade hovoríme o zápale močovej rúry, nadsemenníkov, semenníkov a infekcie prostaty.

Pri pohlavnom styku si môžu partneri „podarovať“ túto baktériu a tiež si ju môžeme zaviesť sami pri nesprávnom utieraní konečníka (správne sa má utierať spredu dozadu).

"V prípade zápalu močových ciest platí, že alkoholu, káve a ostrým koreniam sa oblúkom vyhýbajte, dráždia totiž sliznicu mechúra." 

Prevencia ped zápalom močových ciest

  • Sledujte frekvenciu svojho močenia. (Človek za deň vylúči okolo jedného až jeden a pol litra moču. Zdravý močový mechúr nevyžaduje vyprázdnenie skôr, ako bude kapacitne obsahovať 400 mililitrov.)
  • Po plávaní sa očistite. (Osprchujte si intímne partie, ak ste sa kúpali v jazere, na kúpalisku, ale aj v mori.)
  • Pite veľa tekutín. (Najmä veľa čajov, ktoré pôsobia močopudne a dezinfekčne.)
  • Jedzte močopudné ovocie. (napr. melón)
  • Žiadne holé kríže! (Zabudnite na to, že krátke bundičky sú v kurze. V kurze je byť zdravý.
  • Pozor na častý sexuálny styk. (Takto sa tiež do pošvy zanesie zápal a vznikne infekcia, prípadne inými sexuálnymi praktikami, preto sa po styku vždy vymočte
  • Nohy majte stále v teple. (Žiadne behanie bez ponožiek po studenej podlahe!) 

Liečba zápalu močových ciest

Keď ste si už diagnostikovali toto nepríjemné ochorenie, skúste siahnuť po homeopatikách a domácej liečbe. Ako pri bolestivej menštruácii, tak aj v prípade zápalu močových ciest platí, že alkoholu, káve a ostrým koreniam sa oblúkom vyhýbajte, dráždia totiž sliznicu mechúra.

Výber potravín zohráva tiež svoju úlohu, neprekysľujte si moč (mäso, mlieko). Najdôležitejšia zásada je piť veľa tekutín. Doslova platí, že pite ako o život!

Môže vás otravovať neustála návšteva toalety, no organizmus sa práve touto cestou lieči a vyplavuje nežiaduce baktérie preč. Moč musí byť úplne svetlý a číry ako voda. Pokiaľ nebudete piť, baktérie sa budú množiť a zhromažďovať a pálenie budete pociťovať omnoho intenzívnejšie.

Najdôležitejšia zásada je piť veľa tekutín!

Ďalšou pomocnou rukou vo vašom boji bude suché teplo, ktoré si aplikujte na podbruško. Jedzte veľa probiotík. Tie síce nevyliečia bolesti, ale pomôžu správne usporiadať baktérie v organizme.

Siahnite aj po bylinkách (napr. praslička, ktorá dezinfikuje a zlatobyľ, ktorý preplachuje obličky) a po urologickom čaji. Ten pite denne, utíši vaše bolesti.

Ak sa vám i napriek tomu bolesť nezmierni, ste v druhom – pokročilejšom štádiu, a preto skúste nejaké voľnopredajné produkty z lekárne s obsahom kapucínky či extraktom z brusníc.

Ak ste skúsili a nepomohla ani táto cesta, potom bezpodmienečne navštívte lekára a po diagnostike zápalu močového mechúra vám nasadí liečbu prostredníctvom antibiotík a analgetík na zmiernenie bolesti.

„Molekuly brusníc dokážu pokryť povrch niektorých orgánov a vytvoriť tak akýsi ochranný štít pred infekciami močového ústrojenstva.“

Brusnice – červený zázrak

Už Indiáni poznali blahodárne účinky tohto drobného ovocia a pripravovali brusnicové obklady na rôzne poranenia. Prečo sú pre nás také podstatné? V prvom rade preto, lebo sú nabité vitamínom C a K, obsahujú tiež kyselinu citrónovú, jablčnú, benzoovú a šťaveľovú, magnézium, kalcium, mangán, fosfor a sodík.

Obľubuje ich aj kozmetický priemysel vďaka ich schopnosti obnovovať bunkové membrány. Výborne účinkujú aj proti hnačke, skleróze, bolestivej menštruácii, zubnému kazu a vďaka vysokému obsahu vitamínu C aj proti chrípke.

Navyše, súčasné štúdie poukazujú aj na ich antikarcinogénny účinok. Samotné brusnice vám zápal močových ciest nevyliečia, majú len podporný charakter, no veľmi dôležitý, a preto ich prijímajte vo veľkom množstve a keď už bude zle, lieky s extraktom brusníc pôsobia ako balzam (šumienky, tablety, sirupy, šťavy, čaje, ovocie, sušené brusnice).

Vedci zistili, že molekuly brusníc dokážu pokryť povrch niektorých orgánov a vytvoriť tak akýsi ochranný štít pred infekciami močového ústrojenstva. Od tridsiatych rokov, keď sa v Spojených štátoch začalo s výskumom účinkov brusníc, mnohé štúdie odhalili, že práve brusnice sú najlepšou prevenciou pred ochoreniami močového mechúra a obličiek, keďže nedovoľujú baktériám preniknúť a usadzovať sa na močovom mechúre.

Dávajte si však pozor na sladené džúsy s príchuťou brusníc – v nich je naozaj také stopové percento, ktoré vám veľmi nepomôže.