ŽIHĽAVA - pomôže organizmu vrátiť sa do rovnováhy.

Diana Mašlejová | 10. apríl 2017
ŽIHĽAVA - pomôže organizmu vrátiť sa do rovnováhy.

Ak sa povie liečivá rastlina, jedna z prvých nám napadne žihľava. Pŕhľava, či Žihľava dvojdomá je už po stáročia súčasťou domácich lekárničiek a jej využitie je skutočne mnohostranné.

Táto bylina, dorastajúca až do výšky dvoch metrov, sa zbiera, suší, varí, drví, aby organizmu pomohla vrátiť sa späť do rovnováhy.

Nazbierajte si zdravie

Žihľava je vskutku vďačnou rastlinou, ktorá sa vyskytuje na celom území Slovenska. Obľubuje pôdu bohatú na biomasu a nájdeme ju na vlhkých miestach, rumoviskách, v záhradách, pri plotoch v nížinách, ale i v horských oblastiach. Zber je ideálny v jarných mesiacoch pred kvitnutím, a to od marca do júna.

Spojiť hľadanie žihľavy s jarnou prechádzkou je ideálne, vyberajte si však čisté miesta, čo najďalej od ciest, a zbierajte mladé lístky a vňať z rastliny tmavozelenej farby. Žihľava je vhodná na sušenie, no sčernané lístky radšej vyhoďte a nepoužívajte dlhšie ako jeden rok.

Všestranný čaj

Žihľavový čaj dostanete v každej lekárni i potravinách. Z vlastných nazbieraných zásob stačí zaliať dve čajové lyžičky sušených či čerstvých lístkov 150 mililitrami vriacej vody a nechať pod pokrievkou desať minúť lúhovať. Čaj pôsobí napríklad proti únave, ale aj anémii. Podporuje krvotvorbu i látkovú premenu. Ukázal sa tiež ako šikovný bojovník proti reume, čo dokázali aj viaceré vedecké štúdie.

V období klimaktéria posilňuje telo ženy a vyrovnáva náladové výkyvy. Rastlina významne podporuje aj imunitu a zíde sa vám pri prechladnutí a vírusových ochoreniach. Obsahuje vysoký podiel vitamínu C, ale aj B a A. Pýšiť sa tiež môže minerálmi – vápnikom, železom a horčíkom. Vďaka obsiahu serotonínu zlepší náladu.

Koreň pre mužov i ženy

Väčšinou sa v spojitosti so žihľavou hovorí o vňati a lístkoch, no nezabúdajte, že osožný je aj samotný koreň. Kávovú lyžičku nadrobno nasekaného koreňa zalejte v šálke studenou vodou, tekutinu priveďte do varu a následne lúhujte desať minút. Čaj pomôže pánom so zväčšenou prostatou – stačí vypiť jednu šálku dvakrát denne. Ženám bude užitočný, pokiaľ majú problémy s citlivým močovým mechúrom.

Trávenie ako má byť

Sympatická bylinka má skutočne široké spektrum využitia a nechýbajú aj pozitívne účinky na trávenie. Čaj z lístkov či čerstvá šťava podporí činnosť žlčníka i podžalúdkovej žľazy a pôsobí preventívne pri žalúdočných vredoch. Nakoľko žihľava znižuje hladinu cukru v krvi, jej užívanie sa osvedčilo aj u cukrovkárov.

So žihľavou opatrne, keď...

Žihľava je skutočným darom z prírody, dávať pozor by si však na ňu mali ľudia s problémovou zrážanlivosťou krvi a komplikáciami so srdcovou činnosťou. Jej užívanie by mali s odborníkom konzultovať aj ľudia s náchylnosťou na obličkové ťažkosti, ako aj ženy počas menštruácie.

Žihľava by sa tiež nemala užívať dlhodobo a vo veľkých množstvách. Odporúča sa vysadiť ju po dvoch týždňoch užívania a strážiť si aj denný príjem. 

Nemusia sa jej však strániť tehotné ženy, nakoľko dopĺňa železo, ktoré v organizme budúcich mamičiek často chýba.