Zmierni menštruačné kŕče a zostrí váš zrak

Diana Mašlejová | 11. Dec 2017
Zmierni menštruačné kŕče a zostrí váš zrak

Vďaka obsiahnutým minerálom a ďalším pozitívnym látkam a ich kombináciám sa konzumácia cvikly odporúča aj pri problémoch s dobre známym PMS syndrómom. Repa nielenže zmierni menštruačné kŕče, ale blahodarne pôsobí aj na psychiku ženy.

Uvoľní napätie, stres, podporí vnútornú rovnováhu. Okrem šťavy si môžete pripraviť aj chutný šalát zo surovej cvikly. Je už dávno známe, že repu nemusíte jesť iba varenú. V surovej zelenine sa uchová omnoho väčšie množstvo cenných prvkov, preto by ste jej konzumáciu nemali opomínať.

Cviklový šalát

Na prípravu cviklového šalátu stačí:

  • nastrúhať alebo na jemné plátky nakrájať surovú, ošúpanú cviklu 
  • pridať k nej varený hrášok
  • varené a podľa vkusu nakrájané varené zemiaky v šupke
  • mladú cibuľku
  • varené vajíčko

Šalát premiešajte s korením, soľou a dochutenou pochúťkovou smotanou alebo jogurtom a skvelú dobrotu môžete ihneď podávať.

Zdravé oči

Cvikla je zázrak pre oči. Nielenže posilňuje zrak, cievy a nervy, ale odstraňuje aj prejavy unavených a vyčerpaných očí. Dokonca prispieva aj k ostrosti zraku. Vďaka vyššiemu obsahu dusičnanov sa stará o lepšie prekrvenie mozgu a tým zlepšuje funkciu očí.

Krásu pokožky okolo očí zase zabezpečí, okrem minerálov, aj kyselina listová. Tá je, navyše, mimoriadne vhodná pre tehotné ženy, nakoľko ovplyvňuje zdravý a správny vývoj plodu a znižuje riziko samovoľných potratov.

Ale pozor, hodnota kyseliny listovej sa tepelnou úpravou znižuje, preto je vhodnejšie cviklu v takýchto prípadoch konzumovať skôr v surovom stave.