Poradňa trénera

8 otázok

Poradňa je uzavretá

Chcete cvičiť a pritom sa správne stravovať? Odhodlali ste sa, ale neviete, ako začať? Chcete schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu, získať kondičku a cítiť sa fit? A možno si nie ste istí, aký druh tréningu zvoliť pre váš konkrétny cieľ?

Poradí, usmerní a na vaše otázky odpovie lektorka Inštitútu zdravého života welko, športová trénerka a koučka v oblasti zdravého životného štýlu, pohybu a vedomého stravovania a naša redaktorka Mgr. Alena Pethőová.

 • Šport po operácii aneuryzmy v mozgu

  , Autor: sabi.ducak@gmail.com

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa poradiť, aké cvicenie by som mohla vykonávať, keď som prekonala v januári subarachnoidálne krvácanie z acerebri media (krvácanie do mozgu). Operovali mi 2x aneuryzmu v mozgu, kde mi nechali v hlave špirály.Pri vyšetreniach mi zistili ešte zúženú krčnú tepnu, ktorú mi momentálne sledujú, ale pravdepodobne sa nevyhnem operácii (vloženie stentu).
  Pred tým som športovala a chodila do ftness centra na kruhové tréningy s trénerom 4-5x do týždňa. Doktor mi povedal, že nemôžem zaťažovať organizmus, aby mi nepraskla znovu cieva a povedal, že možem akurát behať a plávať.
  Chcela by som sa opýtať, či ste nemali taký prípad, alebo mi neviete poradiť s akým cvičením by som mohla začať, aké cviky môžem cvičiť poprípade poradiť aj so stravou.
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. S pozdravom
  Dučáková Sabina

  Odpovedá:

  Dobrý deň Sabina,
  Musím k vám byť úprimná, nemám s niečím takým skúsenosť, každopádne, mali by ste počúvať odporúčanie lekára a nezaťažovať sa príliš, vzhľadom na možné riziko.
  Prasknutie aneuryzmy sa vo väčšine prípadov viaže na fyzickú záťaž, stavy spojené so zvýšením intrakraniálneho tlaku ako napríklad práca v predklone, tlak na stolicu, ale aj na výstup tlaku krvi, koitus, stres (MUDr. Viliam Porubec, Ph.D).

  To však neznamená, že by ste sa vôbec nemali hýbať. Pre zdravie ciev je pohyb veľmi dôležitý ako dôležitá zložka prevencie zdravého životného štýlu, kde okrem pohybu patrí aj strava a psychická pohoda.
  Avšak dynamické, výbušné cvičenia nie sú vo vašom prípade vhodné, stavila by som na plávanie, ako vám odporučil aj lekár, či strečingové cvičenia typu joga, cvičenia s hmotnosťou vlastného tela a cviky prevádzané ťahom, nie výbušnosťou. Preferujte turistiku, nordi walking, beh je fajn, ale šprinty to nie sú.

  Čo sa týka stravy, je dôležité zamerať sa na stravu, ktorá podporí zdravie ciev. Vyhýbať by ste sa mali nezdravým (nasýteným) tukom: masť-sedlo, tučné mäso, tučné smotanové mliečne výrobky, ale aj kokosový alebo palmový tuk. Na posledný pozor, pretože sa pridáva do rôznych plnených keksov alebo polev. Bravčová masť je síce vhodná na vyprážanie, pretože má vysoký bod dymu a teda sa neprepaľuje, ale vyprážané jedlá sú ďalšie v poradí, čomu by ste sa v jedálničku mali vyhýbať. Rovnako trans tuky sa považujú za najväčšie zlo, tie sú takmer vo všetkých keksoch, plnených oblátkach, fastfood jedlách, čokoládach (tých menej kvalitných), polotovaroch... Trans tuky zvyšujú LDL (zlý) cholesterol a znižujú ten dobrý (HDL). No a ten zlý cholesterol sa usadzuje na cievach, čím môže spôsobiť ich upchávanie.

  Preferujte teda zdravé tuky, nahraďte živočíšne tuky vo väčšej miere rastlinnými, pričom na prvom mieste sú omega-3. Ich zdrojom sú morské ryby, vajcia , ľanové semienka, repkový olej, vlašské orechy, chia semienka. Všetky rastlinné oleje konzumujete vo vysokej kvalite, pretože sú citlivé na teplo a svetlo. Olivový olej za studena lisovaný používajte do studenej kuchyne, ľanový tiež. Zaraďte do jedálnička avokádo, olivy, tekvicové semienka... To neznamená, že by ste si nemali dať maslo ale s mierou.

  Jedzte veľa zeleniny a ovocia, najmä listovej zeleniny, špenát, kapustu, kel, oranžové, žlté a červené ovocie a zeleninu, vajcia a to kvôli obsahu luteínu, ktorý podľa odborníkov hrá významnú rolu pri prevencii zdravých ciev.

  Majte pestrú stravu, čistú (čo najmenej chémie), prirodzenú, nejedzte polotovary a sladkosti, konzumujte potraviny s antioxidačnými vlastnosťami: brusnice, granátové jablko, cesnak, kurkuma, zelený čaj.
  Nezabúdajte na vitamíny skupiny B, najmä B6, B12, vitamín C v čo najprirodzenejšej forme.

  Sabina, dbajte na dostatočný spánok a eliminujte stres. Držím vám palce :)