Čaro severskej chôdze: Nordic walking - len kráčaj...

Gabriela Vargová | 28. september 2023
Čaro severskej chôdze: Nordic walking - len kráčaj...

Úprimne, ani neviem, ako sa to stalo. Možno ma inšpirovala natešená skupinka ľudí, ktorí si rytmicky, v hudobnom sprievode klopkajúcich palíc vykračovali, ukážkovo zoradení ako húsky, po lesnej cestičke. Vyzerali tak spokojne, až som sa sama so svojou nevľúdnou náladou, len tak sediac na lavičke, začala hanbiť.

Možno to bolo ťažké obdobie, ktoré ma prinútilo zodvihnúť zadok a opýtať sa toho vyrysovaného pána v športovom obchode na akési paličky. Také tie s pútkom, do výšky pásu, ideálne, ak by boli peknej farby, štýlové, pastelové. Neboli, no kúpila som. Potom mi ešte tak približne mesiac robili spoločnosť, smutné, ohrdnuté, v rohu izby, sem-tam mi k nim zablúdil zrak, ubehla myšlienka, ale to je tak asi všetko. Ak by som mala klamať, opísala by som vám ten najkrajší slnečný deň, vietor vo vlasoch a mňa, vykračujúc si bez problémov, krásne vystretá ako labuť, severskou chôdzou naprieč južným svahom. Ale realita bola trošku iná. Čosi ma položilo, doslova, a ja som akosi nebola schopná vstať. A tak som, uslzená, schytila prachom zapadnuté paličky a vybrala sa do tmavých, sychravých ulíc. S kapucňou na hlave, nemotorne, nevediac, čo skôr, či ruka, či noha, ale viete čo? Tie kúzelné paličky ma podopreli, postavili na nohy a ja som im za to dodnes vďačná. Poďme sa spolu pozrieť na čaro severskej chôdze, respektíve nordic walkingu, ktovie, možno osloví aj vás. 

„Môžem meditovať, len keď kráčam, ak zastanem, prestanem myslieť, moja myseľ pracuje iba v spolupráci s nohami.“ (J. Jacques Rousseau)

Chodiť s paličkami?

Čo je to za novodobý výmysel? Nestačí, že musíme kráčať, ešte sa máme zaťažovať aj s nejakými zvláštnymi pomôckami? Stále sú tu predsudky, predsa chôdza je tá najprirodzenejšia a najjednoduchšia forma pohybu. Tak prečo si ju komplikovať? Severská chôdza? Prenechajme ju šťastným severanom.

Aj ja som tak uvažovala, dokonca som sa pri prvých pokusoch nenápadne zašívala v prázdnych uliciach, kým som prišla k mestskému parku, vydýchla si a dúfala, že ma nikto známy nevidel. Ešte skôr, než niečo predčasne odsúdime, mohli by sme sa zamyslieť, ako vlastne kráčame. Zhrbene, ťarbavo, ťažkopádne, ledva sa „plazíme“ chodníkom, nedočkavo čakajúc na najbližšiu lavičku. Česť výnimkám, samozrejme. Keď vám ale prezradím, že pri nordic walkingu sa zapája až 90 percent svalov celého tela (áno, aj ja som zostala prekvapená), výdaj energie je oveľa vyšší než pri bežnej chôdzi a navyše je to aktivita vhodná a zvládnuteľná pre každého bez rozdielu veku či hmotnosti, bez akýchkoľvek kontraindikácií, ktorá takmer nič nestojí, myslím, že predsudky sa okamžite vyparia. Kráčať a kráčať, to sú dva rozličné pojmy. Naozaj, aj keď to tak asi nevyzerá.

Čo keby sme si správnou chôdzou vyliečili telo i dušu? Čo ak by sme chodili elegantnejšie, aktívnejšie a zdraviu prospešnejšie? Vyberte svoje ruky z vreciek, vystrite sa, vtiahnite bruško, skočte si do najbližšej predajne po špeciálne palice a poďme spolu chodiť. Ale tak, aby to stálo za to. 

HISTORICKÉ OKIENKO

Neviem, aký je práve deň ani rok, ale v Helsinkách sa konajú veľkolepé majstrovstvá sveta v bežeckom lyžovaní, no snehu akosi niet. Proste nenapadne. Organizátorovi pretekov skrsne myšlienka, veď predsa, keď už sú tu všetci, okrem snehu, nič sa nedeje, dajme si dole bežky a prosto kráčajme. Súťažiaci  si naozaj tie svoje bežky vyzuli a zistili, aká je naoko obyčajná chôdza s palicami namáhavá, koľko svalov sa na tele zapája. Nordic walking vznikol z bežeckého lyžovania a jeho začiatky sa spájajú aj s fínskymi bežeckými lyžiarmi, ktorí ho využívali ako svoju letnú prípravu. Táto ozdravno-športová aktivita si v minulosti vyslúžila pomenovanie „chôdza s lyžiarskymi palicami“, až kým sa v roku 1996 nezačalo vyrábať prvé špecializované príslušenstvo a podarilo sa zastabilizovať medzinárodný názov pre severskú chôdzu. Slovensko „víta“ nordic walking, v roku 2013 je založená Slovenská asociácia Nordic Walking a vzniká aj prvé Nordic walking centrum - Štrbské pleso. 

TY UČÍŠ ĽUDÍ KRÁČAŤ? NESRANDUJ

Inštruktori, ktorí sa venujú severskej chôdzi na profesionálnej úrovni sa takýmto otázkam nevyhnú, hoci v poslednom období sa nordic walking teší obľube aj u nás. Ak si myslíte, že tento šport môžete praktizovať, ako sa vám zachce, bez akýchkoľvek pravidiel, zákonitostí, tak ste na omyle. Nestačí si len obuť tenisky, či obliecť obľúbené športové oblečenie, aj v tomto prípade platí, že si môžeme nesprávnym prístupom skôr ublížiť. Preto je lepšie prihlásiť sa aspoň zo začiatku na krátky kurz, v rámci celého Slovenska sú pre záujemcov k dispozícii inštruktori, stačí sa pozrieť na stránku Slovenskej asociácie Nordic Walkingu (www.snwa.sk) a dozviete sa všetko potrebné. 

Nordic walking nie je len obyčajná chôdza, je to povýšenie chôdze na aktívnejšiu činnosť. Významný rozdiel medzi „klasickým a severským kráčaním“ spočíva v používaní špeciálnych, na túto aktivitu určených palíc, ktoré sa postarajú o aktívne tvarovanie hornej časti tela. Nemýľte si nordic walking s trekingom, pri severskej chôdzi je prioritou najmä aktívny postoj, pohyb vychádza z ramena, palička sa zapicháva za telo, pomáha nám, poháňa nás vpred, kráčame akoby s rukami za telom, lakte máme vystreté. 

BENEFITY NORDIC WALKINGU

Nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie, peňaženka zostane takmer nedotknutá, duša tým pádom spokojná. Hoci sa na začiatok odporúča absolvovať aspoň krátky minikurz, aby sme predišli nesprávnym pohybovým stereotypom a nevhodne zvolenej technike, severskú chôdzu si zvládnete osvojiť hravo a pomerne rýchlo.

Či ste z hlavného mesta alebo vzdialenejšej dedinky, severskú chôdzu môžete praktizovať kdekoľvek, v každom ročnom období, v pondelok aj sobotu. Nerozhoduje vaša kondícia, hmotnosť, vek,  žiadne obmedzenia, jednoducho stačí len začať.

Mohli by sme povedať, že nordic walking je ten najlacnejší šport. Takže výhovorky typu, nemám na to financie, tentokrát neobstoja.

Koordinácia horných a dolných končatín podporuje prepojenie pravej a ľavej mozgovej hemisféry, čo veľmi efektívne pomáha pri odstraňovaní porúch učenia, dyslexii, dysgrafii či iných zdravotných ťažkostiach typu ADHD, epilepsia, Downov syndróm, detská mozgová obrna (...).

Nordic walking je výbornou prevenciou, ale aj intervenciou pri bolestiach chrbtice, pooperačných stavoch či problémoch s pohybovým aparátom všeobecne. Pomáha budovať chrbtové svaly, podporuje správny postoj a rovnováhu, účinne zmierňuje bolesti kĺbov.

Kráčaním v aeróbnych tepoch (tepy stredové, pri ktorých sa zadýchame, no dokážeme súvisle rozprávať) si znižujeme riziko infarktu, vysokého krvného tlaku, kôrnatenia tepien a zároveň  efektívne zvyšujeme príjem kyslíka, čím podporujeme okysličenie a dýchanie.

Ako sme už spomínali, táto aktivita je vhodná do každého počasia, ak sa, samozrejme, neblíži orkán alebo iná prírodná katastrofa. Pohybom na čerstvom vzduchu aj v nie práve ideálnych poveternostných podmienkach efektívne posilňujeme imunitný systém a bojujeme proti neželaným vírusom.

Pacienti s ochoreniami nervového aparátu ako Parkinsonova či Alzheimerova choroba, skleróza multiplex vedia nordic walking značne využiť pre rozvoj mozgovej oblasti.

Severská chôdza pomáha ženám po operácii karcinómu prsníka, stláčaním a následným púšťaním paličky sa prečisťuje lymfatický systém ako prevencia pred vznikom lymfedému, jedného z možných komplikácii ochorenia.

Nordic walking ako druh aeróbnej aktivity vplýva na fyzickú kondíciu jednotlivca, redukuje nadbytočný tuk, množstvo spálených kalórií je pri severskej chôdzi až o päťdesiat percent väčšie ako pri chôdzi bežnej.

V neposlednom rade nám pohybová aktivita vonku na čerstvom vzduchu pomôže lepšie sa vysporiadať so stresom, slúži ako prevencia pred depresiou či úzkosťami. V prípade neželaného pocitu samoty môžeme nordic walking praktizovať v skupine, na Slovensku nájdeme rôzne kluby a nadšencov tohto športu. Spoznávanie nových ľudí, pohyb, socializácia, smiech, príroda, zaujímavé príležitosti, priateľstvá, pri takýchto podmienkach smútok jednoducho nemá svoje miesto. 

Čo teraz, kde a ako začať?

Máte dve možnosti. Nájdite si vo svojom okolí skúseného trénera a prihláste sa aspoň na jeden kurz, kde sa pod dohľadom odborníka vydáte v ústrety svojmu zdravšiemu ja. Subjektívne názory do tlače nepatria, ale myslím si, že táto cesta by bola najschodnejšia. Ak ste samostatná, nezávislá osobnosť, ktorá by sa do toho radšej pustila sama, začnite, no aby ste sa vyhli zbytočným chybám, obohaťte sa dostupnými  informáciami či už v knižnej alebo vizuálnej podobe, veď predsa nikto učený z neba nespadol. My vám na záver prinášame recept v podobe mimoriadne výživnej „severskej chuťovky“. Uvedené ingrediencie sú na jednu porciu.

Budeme potrebovať:

  • Palice určené špeciálne na nordic walking, len tieto a žiadne iné
  • Kvalitnú, pohodlnú a pevnú športovú obuv
  • Štýlové, ale hlavne účelné oblečenie, funkčnú bielizeň
  • Vodu, vodu a ešte raz vodu
  • Odhodlanie a dobrú náladu

Postup:

Ak začínate, zvoľte si známu, nenáročnú trasu. Vyhnite sa akýmkoľvek neprirodzeným pohybom, spočiatku len voľne kráčajte, svoju pozornosť sústreďte na správne držanie tela a spevnené centrum (bruško). Nič nerobte nasilu. Pomaly dýchajte, nádych, výdych, v rytme vášho kroku. Po chvíľke skúste pridať palice, najprv jednu, potom druhú, neopierajte sa o ne, lakte držte voľne vystreté pri tele, keď vykročíte ľavou nohou, dopredu ide pravá ruka a naopak. Po niekoľkých krokoch skúste dlaňami zovrieť rukoväť palice. Keď vykračujete, jemne sa o ňu zaprite a v jednom pohybe ju ťahajte za seba, až kým sa nevystrie rameno. Vtedy otvorte dlaň a palicu veďte vzduchom opäť dopredu. Nenechajte sa hneď odradiť, nič nie je zadarmo, všetko si vyžaduje určitú dávku snahy a sebazapretia. Rozumiete týmto inštrukciám? Nie? Ani ja, to nič, preto som vám s najlepším vedomím a svedomím radila vyhľadať profesionála. Ako sa rozhodnete, to je už len a len na vás, no hlavne nestojte na jednom mieste, vyhnite sa rezignácii, kráčajte vpred, hrdo, so vztýčenou hlavou. 

Želáme vám radostný krok!