Domáca LEKÁRNIČKA: Pri dusivom KAŠLI pomôže MAJORÁN

majoránka, liečivé účinky, náhrada, oregano, bylinky, čaj, kašel, priedušky, hlieny, prvá pomoc, domáca liečba, vývar, ako uvariť majoránkový čaj
10.1.2020 v kategórii Zdravie, autor Zuzana Paprskárová , foto: istockphoto.com

Majorán záhradný, ľudovo nazývaný majoránka, je nenápadná bylinka podobná oreganu. Aromatická bylinka, dnes bežne používaná v našej kuchyni, má aj množstvo liečivých účinkov. Písal o nich už Hippokrates a vedeli o nich aj naše babičky. V minulosti bola majoránka liekom na astmu, reumu či zlé trávenie. Dokázala vraj pomôcť pri bolesti zubov, pri kŕčoch, vredoch, neutralizovala jedy a pomáhala aj pri rakovine.

Kým starí Egypťania ju používali pri balzamovaní, Gréci a Rimania ju používali v liečiteľstve. Túto rastlinu dokonca nazývali „horou radosti“.

Vedeli ste, že ...v minulosti bola majoránka považovaná za symbol manželského šťastia? Do jedla sa pridávala, aby podporila v manželstve zdvorilosť a lásku.

LIEČIVÉ ÚČINKY MAJORÁNKY

Majoránka obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. Predovšetkým sú to bielkoviny, omega-3 a -6 mastné kyseliny, ako aj vláknina. Z vitamínov hlavne C, E, K, A a betakarotén. Z minerálov je to vápnik, železo, fosfor, zinok, meď, selén, mangán. Táto voňavá bylinka nepopierateľne pomáha pri dusivom kašli, vykašliavaní a uvoľňovaní hlienov. Nádcha, chrípka, kašeľ, astma – s tým všetkým vie zatočiť, a to takmer okamžite!

Majoránka je prvá pomoc zo záhradky pri prvotných prejavoch ochorenia. Dokáže bojovať proti kašľu a uvoľňovať hlieny.

Podporuje trávenie, priaznivo pôsobí proti nadúvaniu a kŕčom, pomáha pri črevných kolikách. Majoránka zvyšuje vylučovanie žlče, prvú pomoc poskytne aj pri hnačke. Má tiež močopudný účinok, pomáha odstraňovať z tela nadbytočnú vodu. Pozitívne vplýva na tvorbu červených krviniek a skvelý účinok má aj pri migréne.

Pozitívny vplyv má aj na nervový systém. Upokojuje organizmus, nervy, pomáha pri nadmernej záťaži, odstraňuje stres a zlepšuje kvalitu spánku. Má antiseptické a protiplesňové účinky. Obklady z Majoránu záhradného sa používajú pri liečbe zle hojacich sa rán a mokvajúcich vriedkov.

 

MAJORÁNKOVÝ ČAJ PROTI KAŠĽU

Má príjemnú lahodnú chuť aj vôňu a výborne uvoľňuje dýchacie cesty. Podporí vykašliavanie hlienov a výrazne uľaví pri dýchaní. Domáci čaj z majoránky si pripravíte veľmi jednoducho, ako klasický čaj. Lyžičku majoránky, v sitku alebo v čajovom vrecúšku, zalejte vriacou vodou a nechajte 8 – 10 minút vylúhovať.

Pijeme 1 šálku denne proti nafukovaniu, žalúdočným kŕčom, pre upokojenie, pri migréne a bolestiach hlavy. V prípade akútnych problémov pri kašli, nádche a chrípke sa odporúča piť priebežne po dúškoch 2 šálky denne. Čaj je vhodný aj pre malé deti, pokojne im ho oslaďte medom. Naopak, ľudia s vysokým krvným tlakom by majoránkový čaj mali užívať opatrne.

Vedeli ste, že... ...čaj z majoránky výborne pomáha aj pri sennej nádche a inhalovanie majoránky sa odporúča pri astme?

Rada nad zlato: Vypestujte si majoránku doma v záhradke alebo v črepníku, vysušte a uskladnite na celú zimu. Nielenže budete mať istotu BIO kvality, oceníte aj neporovnateľne lepšiu chuť a vôňu v porovnaní s majoránkou z obchodu.

MAJORÁNKOVÝ OLEJ PROTI BOLESTIAM

Stuhnuté svaly a boľavé kĺby si môžete premasírovať majoránkovým olejom s výborným efektom. Pomôže aj pri menštruačných bolestiach, migréne, bolestivých podliatinách či pri stuhnutom „krku”. Oceníte ho aj pri reume. Olej si pripravíte jednoducho aj doma a používať ho môžete vnútorne, ako aj zvonka.

Príprava:

Cca 30 g podrvenej sušenej alebo čerstvo nasekanej vňate naložte do 1/2 l olivového alebo iného kvalitného oleja. Uskladnite v dobre uzatvárateľnej nádobe po dobu 10 až 14 dní. Nádobu občas pretrepte. Následne olej sceďte cez látku. Olej môžete používať na masáž bolestivých častí tela, chrbtice a pri bolestiach hlavy na oblasť čela a spánkov. Majoránkový olej je možné užívať aj vnútorne. Odporúčané dávkovanie je jedna čajová lyžička ráno a večer.

TIP DO KUCHYNE:

Ak robíte pizzu a chýba vám oregano, alebo je vám jeho vôňa príliš intenzívna, nahraďte ho majoránkou. Tieto bylinky sú navzájom použiteľné ako náhrada.