Okom trénera: Prečo by sme mali viac kráčať ?

Peter Nuota | 21. október 2022
Okom trénera: Prečo by sme mali viac kráčať ?

Chôdza nás sprevádza už od detského veku, a to zhruba od 11 mesiacov. Je základom toho, aby sme boli samostatní, dokázali sa presúvať z miesta na miesto. Má nespočetne veľa výhod, na ktoré sa občas zabúda. Preto mnohí z nás chôdzu podceňujú a neprikladajú jej veľký význam aj napriek jej mnohým benefitom.

Pre zdravie srdca
V prvom rade je chôdza jednou z najjednoduchších a najefektívnejších aktivít. Pomáha znižovať riziko ochorení obehového systému a srdca, akými sú napríklad krvné zrazeniny, infarkt, cukrovka II. typu, rakovina a mnohé ďalšie. Chôdza pomáha zlepšiť cirkuláciu krvi, zvyšuje našu tepovú frekvenciu a efektívne znižuje tlak. 

Pre silnú imunitu

Imunitný systém dokáže taktiež benefitovať z chôdze. Je vedecky dokázané, že pokiaľ má človek dostatočnú fyzickú aktivitu, je menej chorý. Ak sa stane, že ochorie, choroby majú kratšiu dobu trvania a symptómy sú miernejšie v porovnaní s neaktívnou populáciou.Pre dobrú náladu 
Štúdie taktiež poukazujú na pozitívny efekt chôdze a fyzickej aktivity na náladu človeka a kreativitu. Čím viac cez deň spravím krokov, tým viac endorfínov sa vyplavuje a naša nálada má tendenciu byť lepšia. Pri prechádzke určite prídete na iné myšlienky, napríklad po ťažkom dni v práci, čo sa môže pozitívne odraziť aj na vašom mentálnom zdraví. To znamená, že z chôdze dokážeme benefitovať nielen po fyzickej stránke, ale dokonca aj po psychickej.

Pre zdravé kĺby a kosti
Väčšina chrupaviek v našom tele nemá priamo zabezpečenú výživu. Vyživované sú pomocou neustáleho vytláčania a nasávania tekutiny v oblasti kĺbov. Toto je možné docieliť len s dostatočným množstvom pohybu. Ak teda chcete mať zdravé kĺby, nemali by ste váhať nad tým, či je chôdza pre vás tá pravá aktivita. Odpoveď znie jednoznačne áno!

 

Chôdza v nerovnom a členitom teréne pomáha budovať odolnosť našich šliach a väzov voči poškodeniu. Vhodné je zaradiť napríklad turistiku po rôznych lesných cestách, ľahkú turistiku v kopcovitom teréne, alebo aj prechádzku po poľnej ceste. Budete tak budovať odolnosť najmä vašich členkov a kolien a predídete tým ďalším možným zraneniam. Je potrebné však rozumne vyberať povrch, prevýšenie aj vzdialenosť, ktorú sa chystáte prejsť. 

 

 

Ako začať? Najdôležitejšia je PRAVIDELNOSŤ

V mnohých prípadoch je problémový hlavne začiatok. Častá chyba je, že sa do vecí púšťame v príliš veľkej intenzite a s veľkým nasadením, čo sa postupne môže javiť ako neudržateľné. Preto je dobré začať pomaly. Skúste začleniť chôdzu do bežných aktivít vo svojom dni.

Miesto výťahu si vyberte schody, vystúpte o zastávku či dve skôr z mestskej dopravy alebo na malý nákup choďte peši namiesto autom. Ďalším kľúčom k úspechu je pravidelnosť, a preto sa snažte každý deň nachodiť čo najviac krokov. Skvelou spätnou väzbou toho, koľko ste cez deň prešli je obyčajná aplikácia, ktorá sa dá stiahnuť do telefónu alebo inteligentné hodinky, ktoré prejdenú vzdialenosť počítajú. 

TIP na záver: Tempo chôdze by malo byť také, že sa pri ňom dokážete rozprávať, ale spievať by ste nedokázali. Naopak, keď sa začnete pri chôdzi príliš zadýchavať, je toto tempo pre vás veľmi rýchle a treba spomaliť.