Mikrozelenina - ideálny darček pre Vás a vašich známych

Microgreens Slovakia | 9. december 2021
Mikrozelenina - ideálny darček pre Vás a vašich známych
foto: Microgreens Slovakia

Mnohí poznáme nakličovanie semien, za účelom konzumácie mladých klíčkov. Mikrozelenina je čosi podobné, ale predsa iné. Ide o mladé výhonky rastlín vysoké približne 3 až 8 cm, teda už nie malé klíčky, ale ešte ani dospelé rastliny. Konzumujú sa z nich listy a stonky, a to v surovom stave. Dopestovať si taký hrášok, brokolicu, kapustu, rukolu, reďkovku, kel, kaleráb zvládne aj úplný začiatočník.

Ako chutí mikrozelenina

Mladé výhonky sa od seba výrazne líšia svojou chuťou, pričom väčšinou ide o veľmi koncentrované výrazné chute. Takými sú napríklad pikantná horčica a reďkovka, aromatická rukola či bazalka. Pre menej náročných sa tu nájdu aj zástupcovia neutrálnych chutí ako je slnečnica alebo sladký hrášok. Ich farby a tvary sú symbolom zdravia a jary, života a hojnosti.  Je to nádhera, ktorá dokáže osviežiť „zimnú šedivosť“.  

Čo nám môže mikrozelenina ponúknuť

Okrem tohto dobrodružstva pre oko a chuťové poháriky má mikrozelenina bohatú výživovú hodnotu. Napríklad mikrokapusta obsahuje až 40x vitamínu C v porovnaní s dospelou kapustou. A práve preto môžu byť tieto mladé výhonky rastlín skvelým obohatením našej stravy obzvlášť počas zimných dní. 

Mikrozelenina v našej kuchyni

Mikrozelenina sa už dnes dá kúpiť vyrastená alebo ako semienka u nás v e-shope.

Jej použitie je takmer neobmedzené. Mix mikrozeleniny môže byť príjemný ako šalát k rizotu, cestovinám, nátierke alebo omelete. Chutný je aj chrumkavý chlebík s maslom posypaný mikro reďkovkou. Syry aj bryndzu výborne dopĺňa bazalka a rukola. Nebojte sa experimentovať a pokojne si zakomponujte nejakú mikrozeleninu aj do wrapov alebo toastov, skúste pridať napríklad trochu mikrohrášku a uvidíte, že pôvodnú chuť jedla to príjemne doplní a váš tanier bude pestrejší. Je to výborná príloha k mäsu, pretože nemiešate bielkoviny so sacharidmi a vláknina podporí proces trávenia.

Fotogaléria