Zvažujete operáciu očí? Toto by ste mali vedieť

iClinic | 10. máj 2022
iClinic, laserová operácia očí, operácia očí, presbyopia, zrak, šedý zákal, očná vada

Asi len málokto nemá obavy, prípadne minimálne veľký rešpekt pred akoukoľvek operáciou. Ak sa jedná o oči, väčšina pacientov vníma ich prípadnú operáciu ešte citlivejšie. Bez zraku si život jednoducho predstaviť nevieme. V tejto súvislosti sa prirodzene vynára množstvo otázok.

Zlý zrak má nepochybne vplyv na život každého pacienta. Korekčné pomôcky síce dokážu pomôcť, avšak zrak nevyliečia a pri mnohých povolaniach, športoch, ale aj bežných denných aktivitách sú veľmi obmedzujúcim prvkom. Jedinou možnosťou, ako sa zbaviť okuliarov, kontaktných šošoviek a získať bezproblémový zrak je laserová operácia očí.

Ak zvažujete operáciu očí, pravdepodobne ste už prečítali nejaký ten článok na internete, prípadne ste natrafili na „zaručené“ informácie od tých, čo už operáciu absolvovali. Je však potrebné si uvedomiť, že na internete nájdete okrem relevantných informácií aj množstvo hoaxov a neprávd. V dnešnom článku vám prezradíme, čo vás čaká, v prípade, že sa rozhodnete absolvovať laserovú operáciu očí.

Všetko začína komplexným vyšetrením zraku

Prvý krok musíte urobiť vy. A nie je to len „klišé“, že práve ten prvý krok je najťažší. V tomto prípade odhodlať sa ísť na vyšetrenie k očnému lekárovi. To, čo vás čaká potom, je podstatne rýchlejšie a jednoduchšie, ako by sa vám mohlo zdať.

Práve komplexné očné vyšetrenie vám dá relevantné odpovede na množstvo vašich otázok. Odhalí skutočnú príčinu vášho zrakového problému a lekár vám na základe výsledkov vyšetrenia odporučí operačné metódy, ktoré sú pre vás vhodné. Popíše výhody či prípadné riziká každej z nich.

Odporúčame vybrať si kliniku, ktorá má vo svojom portfóliu množstvo rôznych metód. Čím viac metód, tým lepšie. Pretože každá metóda sa v niečom líši od ostatných a aj keď sú podobné, niektorá vám môže vyhovovať viac, ako tá druhá.

Operáciu neodkladajte

Možno sa vám do uší dostali informácie, že pri niektorých očných chorobách je lepšie s operáciou počkať, kým choroba „nedozrie.“ V minulosti sa tak zvyklo pristupovať napríklad k operácii šedého zákalu. To však v súčasnosti vďaka moderným laserovým operáciám neplatí. Odporúčame absolvovať operáciu zraku čím skôr. Kvalitný zrak totiž umožňuje úplne inú úroveň užívania si života.

Faktom však je, že ak sa rozhodnete pre operáciu krátkozrakosti či ďalekozrakosti pred štyridsiatkou, jedny okuliare vám po štyridsiatke predsa len pribudnú. Takzvané okuliare na čítanie, ktoré umožňujú zaostrenie na veľmi blízke vzdialenosti. Ľudská šošovka totiž vekom stráca svoju pružnosť a každý človek približne medzi 40. až 45. rokom života začína pociťovať problémy pri čítaní či zaostrovaní na displej mobilného telefónu. Spôsobuje ho presbyopia, očná vada, ktorej sa nevyhne nikto z nás.

Presbyopia sa lieči podobne ako šedý zákal výmenou pôvodnej šošovky za umelú. Výhodou je, že na nej šedý zákal nemôže vzniknúť, takže ak sa pre tento druh operácie očí rozhodnete v štyridsiatke, kataraktu neskôr určite nespoznáte. Výhodou novej šošovky tiež je, že dokáže korigovať videnie do všetkých vzdialeností. V prípade, že sa rozhodnete pre špičkovú trifokálnu šošovku, ktorú vám bezbolestne aplikujú jednou z najmodernejších metód súčasnosti – metódou FEMTO Z-Prelex, navždy sa zbavíte okuliarov do všetkých vzdialeností.

Logicky sa vám teraz môže natískať otázka, či teda nepočkať s operáciou do štyridsiatky a potom si dať opraviť naraz všetky zrakové problémy. Sami si na ňu skúste odpovedať. Chcete sa nasledovné roky trápiť s korekčnými pomôckami a zároveň zažívať ďalšie zhoršovanie zraku alebo sa dioptrickými okuliarmi či kontaktnými šošovkami jednoducho obmedzovať nechcete? Metódy ako CLEAR či ReLEx SMILE 3D sú doslova revolučnými v oblasti mikrochirurgie oka. Za pár minút odchádzate z kliniky s výborným zrakom a už na ďalší deň sa môžete vrátiť do práce či k bežným činnostiam. Na rozdiel od starších metód, ktoré prebiehali na povrchu rohovky, moderné metódy prebiehajú v jej vnútri, čo znamená, že nedochádza k jej poškodeniu. Sú bezbolestné, maximálne bezpečné a absolvovať ich môžete už po dovŕšení veku dospelosti.

iClinic, laserová operácia očí, operácia očí, presbyopia, zrak, šedý zákal, očná vada

Ak ste tehotná, poraďte sa s lekárom

Počas tehotenstva sa operácie veľmi neodporúčajú. Samozrejme, závisí tiež od konkrétneho zrakového problému. Ide o to, že po pôrode môže dôjsť k zmene potrebných dioptrií. V každom prípade, určite sa o vhodnosti zákroku poraďte so svojím lekárom.

Žmurknutia počas operácie sa obávať nemusíte

Neviete si predstaviť, že by ste dokázali počas operácie nežmurkať? Tak tohto sa obávať naozaj nemusíte. Operácia prebieha v lokálnej anestézii a zároveň, lasery majú zabudovaný špeciálny systém eye-tracker, ktorý pri odchýlke oka automaticky skener vypne a začne až keď sa oko vráti do potrebnej polohy.

Po operácii nešoférujte

Po absolvovaní operácie vyššie spomenutými metódami síce dochádza spravidla k okamžitému tzv. „wow efektu“ z dobrého videnia, avšak na šoférovanie sa nespoliehajte. Každý organizmus reaguje inak a pár hodín môže trvať, kým sa vám zrak ustáli na takú úroveň, ktorá by vám umožňovala viesť vaše vozidlo.

Istota vďaka doživotnej záruke

O bezpečnosti a trvácnosti účinku vybraných operácií hovorí doživotná záruka, ktorú poskytuje napríklad najkomplexnejšia slovenská očná klinika iClinic. Vďaka tejto garancii máte istotu, že ak by v budúcnosti bola potrebná dokorekcia, vykonajú vám ju v bezplatne. Máte tak istotu, že sa  k okuliarom ani po rokoch nevrátite.