Ako si pri sexe na jednu noc nezlámať svoje „citové väzy“?

redakcia FIT štýl | 31. máj 2017
Ako si pri sexe na jednu noc nezlámať svoje „citové väzy“?

Aj napriek uvoľneniu pravidiel a predsudkov v sexuálnom živote vníma spoločnosť sex na jednu skôr v negatívnom odtieni.

Tento pohľad, samozrejme, závisí aj od konkrétnej skupiny ľudí, priateľov, s akými sa stretávame, či nášho veku, no tak či tak platí, že zvlášť ženy sa s podobnými skúsenosťami chvália pomerne zriedkavo.

Vzťahy založené na sexe

Sú teda následné výčitky svedomia či predsudky a odcudzovanie namieste? Psychologička Zdenka Némethová tvrdí, že „záleží od toho, z akej strany sa na to pozrieme. Na jednej strane je sex primárnou potrebou, bez ktorej by ľudstvo neexistovalo. Na druhej strane máme ako ľudské bytosti potrebu niekam patriť a byť milovaní.

A práve táto naša prirodzená túžba môže pri jednorazových milostných dobrodružstvách narážať na veľké vnútorné problémy. Keď je človek už vyzretý a má svoj vek a skúsenosti, vie, že pokiaľ chce vážny a trvalý vzťah, nenájde ho cez sex na jednu noc.

Vzťahy založené na sexe totiž často končia rýchlejšie, ako by si možno človek želal. Z dlhodobého hľadiska sa takto nedá fungovať bez následkov. Jedinec síce nechce byť sám, chce zažívať intimitu, no na druhej strane mu takéto konanie bráni v nadobudnutí naplneného vzťahu.

Často sa potom cíti byť prázdny, osamelý a niekedy si zvykne nahovárať, že mu to takto vyhovuje. Sám sebe nanúti isté vysvetlenie, aby nemusel čeliť pravde a byť úprimný sám k sebe. Pozrieť sa však pravde do očí je v tomto prípade naozaj veľmi ťažké.“

Čítajte tiež: Ako vnímajú sex na jednu noc muži a ako ženy?

Netreba zabúdať ani na fakt, že na vzťah, rovnako ako na sex, sú vždy dvaja. Zodpovednosť teda nesú obaja. Zdenka Némethová dopĺňa, že „ak sa žena zamiluje, je to dôsledok aj jej rozhodnutia. Rovnako to platí aj pre muža.

Samozrejme, stretávam sa s omnoho vážnejšími dôsledkami jednorazového sexu, ako je zamilovanie. Aj keď sa snažíme chrániť, môže byť dôsledkom takéhoto styku dieťa, či choroba.“ Sex by mal byť teda súčasťou zväzku, vyjadrením lásky dvoch ľudí a splynutím dvoch tiel. Jeho oddeľovaním skôr prekračujeme vlastné hranice. A skôr či neskôr na to človek prichádza sám.

Ako si pri sexe na jednu noc nezlámať svoje „citové väzy“?

  • „Zamyslite sa vždy nad tým, či svojím konaním iba nekopírujete správanie svojho okolia.“
  • Určite si vlastné hranice, naučte sa byť k sebe úprimný a analyzovať svoje pocity.
  • Pred nezáväzným milostným dobrodružstvom sa radšej uistite, či nejde iba o alkoholom posilnené emócie. Uprednostnite vždy uvažovanie s čistou a jasnou mysľou. Psychologička Zdenka Némethová totiž upozorňuje, že práve „alkohol a iné povzbudzujúce/uvoľňujúce prostriedky bývajú jednou z hlavných motivácií sexu na jednu noc.“
  • Preberte zodpovednosť za svoje konanie a z okruhu krátkodobej milostnej známosti vynechajte blízkych, priateľov, či bývalých partnerov.
  • Ak sa vám aj sexuálna príhoda stala a deň na to vám klopú na dvere výčitky, namiesto sebaobviňovania si radšej položte otázku, prečo ste dali prednosť sexu na jednu noc. Využite príležitosť na vlastné sebaspoznanie. Plakať do vankúša situáciu nevyrieši.
  • „Človek by si mal položiť otázku – čo za tým hľadám, čo potrebujem, čo mi chýba v živote?, neuspokojiť sa iba s chvíľkovou náplasťou, ale ísť si za takým spôsobom, ktorý ho naozaj naplní,“ hovorí Zdenka Némethová.   
Čítajte tiež: Sex na jednu noc. Niektorí ním opovrhujú, iní ho vyhľadávajú. Prečo?