Nový vzťah? Nezabúdajte kvôli nemu na svojich priateľov!

Diana Mašlejová | 19. Jun 2017
Nový vzťah? Nezabúdajte kvôli nemu na svojich priateľov!

Priateľstvo je nevyhnutné pre život a nemali by sme ani počas partnerského vzťahu prerušiť dlhodobo vybudované priateľstvá... Ako to máte vy?

Kamarát alebo priateľ?

Pri probléme s nedostatkom času si treba uvedomiť vlastné potreby a priority. Stačí vám aj vašej priateľke udržiavanie kontaktu formou virtuálnej či telefonickej komunikácie, alebo jednej z vás čoraz viac chýba osobný kontakt?

Pokiaľ vás neustále zahlcuje pracovná vyťaženosť – je táto cesta trvalo udržateľná, nebude vám po čase priateľstvo chýbať? Pretože na vzťah sú vždy aspoň dvaja a pokojne sa po roku môže stať, že priateľ bude dlhodobým odmietaním natoľko sklamaný, že cesta späť nebude možná, alebo bude veľmi náročná.

Mohlo by vás zaujímať: Pracovný kolektív vás neprijal. Ostať, alebo odísť?

Ľudia, ktorí o hlboké priateľstvá nemajú prílišný záujem, chýba im čas, alebo na nich po určitých sklamaniach zanevreli, si často udržujú odstup a namiesto priateľstva volia radšej nezáväzné kamarátstva. „Kamarátstvo a priateľstvo sú pojmy, ktoré má každý zadefinované sám pre seba.

Niekto používa pomenovanie kamarát pre ľudí, ktorí sú len akísi známi, teda sa s nimi pozná, no nezdieľa s nimi osobnejšie informácie a zážitky. Za priateľa potom takýto človek považuje niekoho, s kým si je veľmi blízky, dôveruje mu a môže sa naňho spoľahnúť v každej situácii. No to neznamená, že niekto iný to vníma presne naopak. Slovo kamarát poznáme ešte z detstva, veď sa aj spomína, že kamarát z detstva, či kamarát do dažďa.“

Partnerstvo verzus vzťah

„Momentálny trend predlžovania single života môže zvádzať k tvrdeniu, že priateľstvo dokáže nahradiť partnerský vzťah, no celkovo je kvalita intímneho vzťahu zväčša odlišná od vzťahu priateľského. Priateľstvo medzi ženami je veľmi silné puto, no ako náhrada vzťahu plošne rozhodne nefunguje.

Sú však situácie, keď priateľstvo môže byť niektorými vnímané ako silnejšie a dôveryhodnejšie, najmä, ak majú ženy s mužmi negatívne skúsenosti.

Nezabúdajte na priateľov!

Povedala by som, že priateľstvo je nevyhnutné pre život a nemali by sme ani počas partnerského vzťahu prerušiť dlhodobo vybudované priateľstvá,“ vysvetľuje psychologička a dodáva, že „aj pre partnerský vzťah je rozhodne zdravšie udržiavať aj vzťah s priateľmi, ako žiť v akejsi „bubline exkluzivity“, keď partneri fungujú akoby izolovane od ostatných vzťahov.

Faktom je, že v dobrom vzťahu sú partneri zároveň aj priateľmi, no vzťah obohacuje a vyživuje, ak udržiavame kontakt aj s ďalšími ľuďmi, ktorí v našom živote niečo znamenajú, vypočujú nás aj vtedy, keď napríklad partner nemá čas či chuť venovať sa určitej téme a poznajú nás neraz dlhšie ako partneri.“

Téma dnešnej doby? Sex na jednu noc. Niektorí ním opovrhujú, iní ho vyhľadávajú. Prečo?