Viete, čo tvorí celkovú inteligenciu človeka?

Redakcia | 5. Oct 2017
Viete, čo tvorí celkovú inteligenciu človeka?

Ak vám vyšli v IQ testoch nižšie hodnoty, nezúfajte. Vôbec to nemusí znamenať, že ste odsúdený na neúspech.

Viete, že...

podľa psychologických a sociálnych štúdií sa IQ podieľa na úspechu človeka len z 20 %? Zvyšných 80 % tvoria iné vplyvy vrátane emocionálnej inteligencie, ktorá vraj tvorí vyšší podiel ako IQ.

Čítajte tiež: Emocionálna inteligencia - EQ: je dôležitejšia ako IQ?

Dnes je vedecky dokázané, že vysoký inteligenčný kvocient nestačí, i keď bol dlho predpokladom úspechu. V skutočnosti sa na úspechu podieľa len čiastočne. Celkovú inteligenciu človeka tvorí zmes intelektu a emócií. Najlepší výsledok dosiahnete používaním oboch.

Čo tvorí celkovú inteligenciu človeka?

Ak viete EQ používať, môžete využiť naplno i vaše IQ. Samotné IQ, nech je akokoľvek vysoké, vám nepomôže riešiť stresové situácie, komunikáciu v kolektíve, udržiavať medziľudské vzťahy, motivovať, ovládať svoje emócie v stresových a vypätých situáciách alebo prijať kritiku či viesť kolektív..., na to všetko potrebujete schopnosti emocionálnej inteligencie.

Práve od nich závisí naše správanie, konanie, postoje, myslenie, teda emócie, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život.

Testovanie vašej EQ je náročnejšie

Literatúra hovorí, že neexistuje EQ test, ktorý by sa mohol použiť tak rýchlo a jednoducho ako IQ test. Existujú však testy, na základe ktorých si môžete preveriť vašu emocionálnu inteligenciu, resp. schopnosti, ktoré ju tvoria – sebauvedomenie, sebaregulácia, motivácia, empatia, schopnosť dobrých medziľudských vzťahov.

Testy sú teda oveľa náročnejšie a zdĺhavejšie. Zameriavajú sa na správanie človeka v určitých situáciách, na pocity, nálady, reakcie, názory či postoje.

Vďaka výsledkom sa dozviete nové informácie o sebe. Základom úspechu je však odpovedať pravdivo, len tak môžete pochopiť a spoznať samých seba, príp. zistiť, na čom popracovať.

Mohlo by vás zaujímať: Žiť s hysterkou nechce žiaden chlap!