Posvietili sme si na relaxačnú masáž. Čo ste možno nevedeli?

Vladimíra Mihálová, Ing. | 16. január 2017
Posvietili sme si na relaxačnú masáž. Čo ste možno nevedeli?

Relaxačná masáž okrem toho, že pôsobí relaxačne, dokáže povzbudiť náš imunitný systém alebo čistiť naše telo od splodín. Vyspovedali sme skúsenú masérku Dagmar, aby nám o tom povedala viac.

Využívanie dotykov rúk na vyvolávanie fyzickej a duševnej pohody patrí medzi najstaršie formy prírodnej liečby. „Masáž ako taká pomáha k upevneniu telesného a duševného zdravia, povzbudzuje imunitný systém, stimuluje krvný obeh a lymfatický systém, harmonizuje, regeneruje a čistí organizmus od splodín,“ hovorí masérka Dagmar Češková.

Pri súčasnom životnom štýle máme často menej pohybu ako kedysi. Niet sa čo čudovať, že trpíme problémami pohybového aparátu sprevádzanými bolesťou alebo trvalou únavou. Masáž patrí k veľmi účinným metódam, ako tieto ťažkosti zmierniť. Myslíte si, že pri všetkých vašich povinnostiach nemáte čas nazvyš?

Trvanie masáže je síce individuálna záležitosť, ale väčšinou ide o 20 až 60 minút. Podľa Dagmar by mala trvať „aspoň 40 minút, ak si chce človek naozaj odpočinúť a vypnúť myseľ. Závisí to aj od času klienta, jeho povahy, nálady a od jeho nastavenia. Niekto sústavne nemá čas, iný zase ľahne na masážny stôl a v momente spí.“

Myslite na to, že všetci si zaslúžime oddych od práce a stresu.  Nečakajte, kým vás k tomu prinútia zdravotné ťazkosti.

Prečítajte si tiež: Doprajte si intímne chvíľky, užite si partnerskú masáž

Relaxačná masáž: v čom sa odlišuje od klasickej?

Relaxačná masáž pomáha nielen pri uvoľnení svalov, ale aj mysle. Pôsobí proti stresu, depresii a únave. Používajú sa pri nej rôzne dotyky, trenie, systematické hladenie a tlaky, ktoré sú aplikované plynule po celom tele masírovaného.

Dokážu stimulovať alebo uvoľňovať svaly, čím spôsobujú účinok liečivej energie dotyku. Relaxačná masáž je kombináciou rôznych typov masáží a na rozdiel od klasickej je jemnejšia.

Podľa Dagmar Češkovej, ktorá sa venuje rôznym typom masáží (medová, športová, relaxačné a ďalšie), medzi klasickou a relaxačnou masážou nie je až taký veľký rozdiel. „Podstatné je, aký účel má masáž spĺňať a akým spôsobom sa vykonáva: pomalá a jemná alebo silnejšia a rýchla. Človek by po správnej masáži mal byť uvoľnený, odpočinutý a prečistený od stresov a negatívnej energie.“

Cieľom relaxačnej masáže je teda vyvolať stav celkovej relaxácie a hĺbkového uvoľnenia. Je vhodná hlavne pri bolestiach chrbta a celého tela, ktoré vznikajú každodenným preťažovaním a stresovaním organizmu.

„Relaxačná masáž by mala sama o sebe pôsobiť relaxačne. Hovorím to preto, lebo každý masér (masérka) vykonáva relaxačnú masáž svojím spôsobom. Ja chcem umocňovať účinky relaxačnej masáže i tým, že kombinujem prvky z Havajskej masáže Lomi – Lomi. Inokedy, po dohode s klientom, pridám k masáži aj lávové kamene, alebo vyberiem vhodné voňavé terapeutické oleje a taktiež celkovú atmosféru harmonizujem terapeutickými ladičkami,“ prezrádza Dagmar.

Na zvláčnenie pokožky sa používajú emulzie alebo relaxačné oleje (často obsahujú výťažky bylín), ktoré blahodarne vplývajú na naše zmysly. Vône pôsobia cez centrálny nervový systém relaxačne na celý pohybový aparát. Masáž býva doplnená hudbou navodzujúcou pokojnú atmosféru.

Čítajte tiež: Trápia vás studené ruky?

Známe i menej známe účinky masáže

  • stimuluje krvný a lymfatický systém (urýchlenie vylučovania toxínov)
  • zmierňuje bolesť a napätie (stuhnutosť) svalov
  • zvyšuje pružnosť svalstva a pokožky
  • podporuje celkovú telesnú relaxáciu
  • uvoľňuje psychické napätie a zvyšuje pohodu
  • podporuje pokojný spánok
  • odstraňuje odumreté bunky pokožky, pričom sa uvoľnia póry a zlepšuje sa bunkové dýchanie
  • prekrvením kože dochádza k zvýšenému prísunu kyslíka a uvoľneniu hormónov (enkefalínov), ktoré vyvolávajú pocity pohody a spokojnosti, napomáhajú tiež znižovaniu krvného tlaku
  • prekrvenie tkaniva podporuje lepšie vyživovanie kĺbov (prevencia proti artróze)

Čítajte tiež: 4 hlavné dôvody, prečo by ste si mali dopriať kúpeľ

Pre koho je relaxačná masáž vhodná?

Tento typ masáže môžeme využívať preventívne, aby sme predchádzali rozličným ochoreniam a bolestiam (chrbtice, kĺbov, hlavy), ale aj ako podporu pri liečbe už vzniknutých zdravotných ťažkostí.

Pravidelná masáž sa odporúča pre ľudí s ochoreniami pohybového systému, deformáciami chrbtice či chybným držaním tela, ochoreniami svalového aparátu, šliach, reumatickými chorobami, ale aj pri poúrazových stavoch a operáciách kĺbov a kostí.

„Relaxačná masáž je vhodná pre všetkých ľudí, ktorí ju milujú a nemajú vážnejšie zdravotné problémy: kožné, infekčné, zápalové ochorenia a pod. Je vhodná a obzvlášť potrebná pre určité povolania, kde človek prežíva veľa stresu, v zamestnaniach, kde sa veľa stojí, alebo naopak, sedí a pracuje s počítačom, a tiež tam, kde je telo nadmerne fyzicky namáhané a trpí chrbát alebo nohy,“ vysvetľuje Dagmar.

Čo sa odporúča po absolvovaní relaxačnej masáže?

O dodržiavaní pitného režimu a odpočinku ste už určite počuli od nejedného maséra. Prečo je to ale dôležité? „...masáž detoxikuje, telo sa čistí a je potrebné nečistoty vylúčiť z tela von. Po masáži sa neodporúča ani sprchovať, ani cvičiť. V prvom rade by mal človek zostať v pokoji, v pohode doma a neísť do práce.

Samozrejme, každý človek je jedinečný a inak prežíva účinky relaxačnej masáže. Niekto môže byť ospalý, potrebuje si zdriemnuť, ale iný môže byť nabudený, plný energie a poorať záhradu,“ hovoria masérkine vtipné skúsenosti.

Náš tip na oddych i krásnu pokožku:

Relaxačnú masáž vyskúšajte spojiť s rašelinovým zábalom. Vhodná je aj kombinácia peelingu a relaxačnej masáže olejom, maslom alebo nakoniec vyživujúcim krémom. Peeling zanecháva pokožku jemnú a hladkú, odstraňuje odumreté bunky, zrýchľuje krvný obeh a stimuluje póry na prijatie teplého bylinkového oleja. Peeling sa vstrebe a nezanecháva stopy na tele či oblečení.
Telo je po ňom pripravené na olejovú masáž, ktorou je procedúra zakončená, alebo sa do pokožky môže vtrieť vyživujúci krém.

Mohlo by vás zaujať aj: 
Wellness. Čo je zmyslom a obsahom wellness?