Kedy môže vzniknúť vitamínový deficit?
Mnohé štúdie potvrdzujú, že naša pôda je kvôli nešetrnému zaobchádzaniu zbavovaná veľkého množstva minerálií, napríklad selénu. Prakticky to znamená, že ovocie a zelenina, či obilie, nie sú schopné z takýchto pôd vstrebávať dostatočné množstvo minerálnych látok. Nepomáha už ani hnojenie.
Denné doporučené množstvo vitamínov a minerálnych látok, ktoré odborníci stanovujú, by teda túto skutočnosť mali brať v úvahu. Ako ale môžeme vedieť skutočný obsah týchto látok v potravinách, ktoré sú bežne v regáloch obchodov? Niektoré produkty môžu obsahovať viac vitamínov a minerálií ako iné.
Prečítajte si: Potrebuje naše telo vitamíny a minerálny látky v doplnkoch, ak ich prijíma dostatok v strave?
Faktorov, ktoré to ovplyvňujú je niekoľko a jedným z nich je aj fakt, že ovocie a zelenina boli zbierané ešte pred tým ako dozreli. Taktiež pasívne fajčenie má na vitamíny rovnako zničujúci účinok ako aktívne fajčenie – dym z cigariet ničí zásoby vápniku a vitamínov C a B.
Ak máte naozaj pestrý jedálniček, je možné pokryť dennú potrebu vitamínov a minerálov, ale je potrebné zohľadniť aj tieto okolnosti, ak sa vás týkajú:
- Na prvom mieste je teda otázka, či vôbec môžeme denne prijať v prirodzenom jedle širokú paletu plnohodnotných potravín?
- Poľnohospodárska pôda postráda dôležité látky, a ovocie a zelenina častokrát neobsahujú také množstvo ako uvádzajú tabuľky.
- Tepelná úprava zeleniny za vysokých teplôt výrazne znižuje obsah vitamínov.
- Fajčenie vedie k strate vápniku, vitamínu C a B.
- Konzumácia alkoholu znamená stratu vitamínu C a B. Káva prispieva k strate vápniku, vitamínu C a B.
- Cukor podporuje straty vápniku a chrómu.
- Náročný šport znamená zvýšené nároky na príjem vitamínov pre telo športovca.
Mohlo by vás zaujímať: Vyživujte svoje kosti potrebnými vitamínmi a minerálmi. Ktoré sú kľúčové?