Pokles libida, porucha erektivity – stoporenia, oslabenie ranných erekcií. Čo je za tým?

Zuzana Vrecková | 23. júl 2017
Pokles libida, porucha erektivity – stoporenia, oslabenie ranných erekcií. Čo je za tým?

Že ženy sú z Venuše a muži sú z Marsu? Nie je tomu celkom tak. Istú životnú etapu prežívame podobne. O čom je reč? O PRECHODE!

O kritickom období v živote každej ženy – o menopauze, klimaktériu, skrátka – o prechode si robia muži často nemiestne žarty, a pritom máloktorý vie, že prechod sa nevyhýba ani im.

Okolo päťdesiatky „postihuje“ prechod obe pohlavia a u mužov sa skrýva pod názvom andropauza. Jej priebeh je o niečo nenápadnejší ako u žien, nakoľko pokles mužských pohlavných hormónov (testosterónu) nie je taký náhly.

Ako vyzerá muž v prechode?

Mení sa zo zdatného, optimisticky naladeného, pozitívne mysliaceho muža na slabo výkonného, pesimistického, depresívne naladeného, negativistického muža. Charakteristickým znakom je pokles sexuálnej túžby – libida, porucha erektivity – stoporenia, znížený výskyt a oslabenie ranných erekcií.

Muži v andropauze sa cítia dlhodobo vyčerpaní, sú nervózni a podráždení. Utlmujú predchádzajúce spoločenské kontakty, častejšie ostávajú doma, pri televízore, strácajú záujem o najbližšie okolie, uzatvárajú sa do seba. Často majú pocity, že ich okolie nechápe, sú vzťahovační. Aj na malé podnety reagujú podráždene, sú menej prispôsobiví na meniace sa situácie.

Ubúda svalová hmota, pribúda tukové tkanivo, muži priberajú. Rovnako, ako u žien, začínajú mužom rednúť kosti – dochádza k osteoporóze. U niektorých mužov klesá hladina testosterónu už okolo tridsiatky.

A keďže práve ten ovplyvňuje libido a sexuálnu túžbu, je negatívne ovplyvňovaná kvalita života mužov, ich partneriek, aj kvalita sociálnych vzťahov. Znižuje sa aj výkonnosť mužov v práci, lebo muži pociťujú pokles fyzickej a psychickej kondície... Nič moc, však?

Poďme sa teda pozrieť na to, aké najčastejšie problémy spôsobuje nedostatok testosterónu: 

1. Sexuálne problémy: zvyšuje sa prah vzrušivosti a znižuje libido, častá je erektilná dysfunkcia – slabá, krátko trvajúca tvrdosť údu, predlžuje sa refraktérna fáza – čas, kedy je muž schopný opakovať styk, často býva problém s predčasným výronom semena a nedostatočným pocitom vyvrcholenia – orgazmu, zhoršenie partnerských vzťahov.

2. Celkové problémy: zvýšená únavnosť, depresívne pocity, pocity smútku, podráždenosť, zlá nálada, následkom toho zhoršenie vzťahov doma aj v práci, zníženie výkonnosti – telesnej aj psychickej, komunikačné problémy.

3. Skryté problémy: môže ísť o latentné závažné ochorenia, o ktorých muž ani nevie. Napr. ateroskleróza, ktorá sa môže prejaviť u muža náhlym infarktom alebo mozgovou porážkou. Ďalej porucha tvorby bielkovín, protilátok v pečeni, rednutie kostí (osteoporóza) s rizikom vážnych fraktúr aj po menej závažných úrazoch, chudokrvnosť – zníženie produkcie červených krviniek, hypofunkcia semenníkov prejavujúca sa poruchou tvorby spermií, poruchou plodnosti.

Na problematiku mužského prechodu sme sa bližšie pozreli s odborníkom na slovo vzatým, s MUDr. Ivanom Kubišom, urológom a sexuológom.

Sú slovenskí muži ochotní vyhľadať odborníka kvôli takémuto problému? Alebo sa zaň hanbia a taja ho?

Priznávajú to sami sebe, aj u mňa v ambulancii. Na verejnosti nie. Muži často nevedia, čo sa s nimi deje. Pokles testosterónu sa bežne nevyšetruje, napríklad ako krvný tlak. Pritom podľa jednej rozsiahlej americkej štúdie, muži nad 40 rokov s nízkou hladinou testosterónu zomierajú častejšie ako tí, ktorí majú normálnu hladinu hormónu v krvi.

V sledovanom období zomrelo 20,1 % mužov s normálnym testosterónom oproti 34,9 % úmrtí v skupine s nízkou hladinou testosterónu. Seniori chodia často so sprievodnými príznakmi andropauzy za všeobecnými lekármi a sťažujú sa na únavu, slabú telesnú a duševnú výkonnosť.

V úrazových ambulanciách si liečia zlomeniny, u psychiatrov si liečia depresie. Testosterón neriadi len sexuálne funkcie muža, ale aj jeho celkový zdravotný stav.

Nie je to tak dávno, keď na preventívne prehliadky chodili len približne 2 % mužov. Zlepšila sa situácia?

Neviem, ako je to inde, ale počty pacientov v mojej ambulancii sa zvyšujú. Viem ale, že mnohí muži radšej nejdú za sexuológom, ako by mali podstúpiť ponižujúce vysvetľovanie svojej pani doktorke kvôli „potrebnému papieriku“.

Keď už pretrpia prekážky na ceste za špecialistom, nesnažím sa ich zaťažovať ďalším zbytočným pátraním a radšej sa venujem priamo riešeniu ich problémov.

Ako sa andropauza diagnostikuje?

V novšej medicínskej literatúre sa andropauza – syndróm mužského starnutia označuje skratkou LOH (LOH – Late Onset Hypogonadism). Diagnostikuje sa na základe vyšetrenia hormónov z krvi (pokles hladín androgénov ) a klinickými príznakmi nedostatku androgénov pri andrologickom vyšetrení.

Výhodou diagnostiky a liečby u špecialistu je, že muž je pod starostlivým dohľadom urológa, ktorý vie zachytiť rakovinu prostaty vo včasnom štádiu a úspešne ju liečiť.

Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie zhubné nádory mužov. Muži a ich partnerky, samozrejme, najviac oceňujú zlepšenie sexuálneho života, ale aj vzhľadu. Pribúda svalová hmota, ubúda tuk z brucha.

Existuje nejaká prevencia andropauzy?

Pokles hormónov je daný geneticky, muž nie je naprogramovaný na vek sto rokov. Takže o reálnej a zaručenej prevencii ťažko hovoriť. Cieľom medicíny nie je predlžovať život, pokiaľ nie je schopná zaistiť jeho kvalitu. Ja mužom radím, aby nestrácali záujem o nové veci, o okolie, dôležité je robiť si drobné radosti a predovšetkým – neľutovať sa, ísť za odborníkom.

Aké sú možnosti liečby?

Liečba je u mojich pacientov väčšinou jednoduchá. Stačí jedna injekcia superdepotného injekčného preparátu raz za 3 mesiace, ktorá zabezpečí dlhodobé a stabilné zvýšenie mužského hormónu. Muži uprednostňujú jednoduché riešenia, len aby nemuseli dennodenne užívať tabletky.

Okrem toho, predchádzajúce spôsoby hormonálnej liečby mali negatívny vplyv na pečeň, táto moderná liečba je z tohto pohľadu bezpečná. Nebezpečné je aj užívanie anabolík z pochybných zdrojov, hrozí trvalé poškodenie zdravia.

Mnohí muži sa dajú nachytať na tzv. 100-percentne čisté prírodné preparáty, ktoré sú voľnopredajné, no nie sú to lieky, ale potravinové doplnky. Problematický býva ich pôvod, obsah účinnej látky a najmä účinnosť.

Muž riskuje, že si kúpi drahý prípravok, ktorý nebude mať žiaduci účinok, muž potom rezignuje, lebo si myslí, že sa mu nedá pomôcť. To je škoda, lebo v jeho prípade by sme vedeli úspešne pomôcť liekom, ktorý je určený špecificky pre tento účel.

A čo možnosť samoliečby?

Samoliečba môže byť riziková. Mal som pacienta, ktorý sa sťažoval na výrazné zhoršenie sexuálnej schopnosti, ktorú si takmer rok liečil neúspešne rôznymi potravinovými doplnkami. Žiaľ, jeho problémom bola rakovina prostaty vo vysokom štádiu. Keby bol prišiel na vyšetrenie hneď, mohli sme mu pomôcť včasnou diagnózou a profesionálnou účinnou liečbou.

Do akej miery má zásluhu životný štýl na odsunutí andropauzy?

Nekvalitný partnerský vzťah a medziľudské vzťahy, napríklad s kolegami v práci alebo s rodinou, nedostatok priateľov priebeh andropauzy, ktorá sa nazýva aj krízou stredného veku, ovplyvnia veľmi negatívne. Negatívny vplyv majú aj zdravotné problémy, ako vysoký krvný tlak, cukrovka a iné choroby.

S veselou mysľou, v pohode, v kruhu ľudí, s ktorými si rozumieme a ktorí nás podporia, sa problémy riešia lepšie. Platí to aj o andropauze.

Mohlo by vás zaujímať: Aká je skutočná realita nášho sexuálneho života?