KOUČING - moderný prístup pri hľadaní riešenia. Aká je vlastne úloha kouča?
Iste ste o ňom už počuli. Koučing je relatívne nová profesia a ako odrazový mostík jej slúži, napríklad poradenská psychológia, športová príprava či pedagogika.
Čo je to koučing?
- Spôsob rozvoja pracovného a osobného potenciálu jednotlivca alebo skupiny ľudí.
- Proces individuálnych alebo tímových stretnutí, ktoré vedú k aktívnemu hľadaniu riešení vašich pracovných alebo medziľudských ťažkostí.
- Vaša cesta od problémov k riešeniam, na ktorej vám kouč bude sprievodcom.
... inak povedané: „Profesionálni kouči vytvárajú trvalé partnerstvá zamerané na pomoc klientom plniť rozhodnutia v osobnom a profesionálnom živote. Kouči pomáhajú ľuďom zlepšovať výkon a skvalitňovať život.“ (International Coach Federation)
Možno ste o ňom už počuli. Koučing je relatívne nová profesia a ako odrazový mostík jej slúži, napríklad poradenská psychológia, športová príprava či pedagogika.
Začnime ale najskôr tým, čím koučing nie je. Nie je psychologickým poradenstvom, napriek tomu, že z neho využíva mnohé metódy: otvorený rozhovor, empatické počúvanie alebo prácu s minulosťou. Nie je to ani tréning. V tréningu totiž nové veci nacvičujete. A do tretice, koučing nie je ani konzultantstvo.
„Horšie ako byť slepý, je vidieť a nemať víziu.“
Helen Keller (spisovateľka/ako hluchá, slepá a nemá skončila štúdium na Harvardovej univerzite)
Kouč je akýsi priateľ a motivátor, ktorý vytvára pri práci dôveryhodné spojenectvo. Podstatou je, že človeka nemôže ničomu naučiť. Môže mu iba pomôcť, aby na to prišiel sám. Aby objavil experta v sebe.
Spoločne nachádza s klientom konštruktívne riešenia pre budúcnosť. Objavujú to, čo je v klientovi skryté a kouč mu neradí priamo. Nie je to totiž žiadny odborník na váš problém, len vás sprevádza na ceste poznania odpovede, ktorú ukrývate v sebe. Rozvíja ľudí inou formou, než na akú sú zvyknutí.
„Faktom je, že úspešní ľudia zlyhávajú častejšie ako neúspešní. A preto sa stanú úspešnými.“
Vývoj
Koučing sa využíval zo začiatku v športe, až neskôr sa zistilo, že rovnaké princípy, aké sa dosahujú pri trénovaní pri športe, sa dajú aplikovať aj na trénovanie vlastností a zručností pri komunikácii alebo obchode.
V priebehu 20. storočia začali „rásť“ mnohé školy, ktoré mali za cieľ zlepšiť prácu zamestnancov a tým prispieť k prosperite danej firmy. Po roku 1960 sa tejto metóde začali manažéri venovať cieľavedome.
V roku 1995 vznikla ICF (International Coach Federation = Medzinárodná federácia koučov). Jej hlavným poslaním je rozvíjať umenie, teóriu a prax profesionálneho koučingu. Združuje viac ako 17 000 koučov vo viac ako 100 krajinách celého sveta. No a v súčasnosti sa koučing expandoval do rôznych životných oblastí.
Mohlo by vás zaujímať: 10 typov ako zažívať úspech alebo keď práca prináša radosť