4 spôsoby použitia JABLČNÉHO OCTU ako domáceho liečebného prostriedku
Ľudia pravdepodobne prichádzajú do kontaktu s jablčným octom hlavne ako prídavkom na varenie, ale je čas premýšľať mimo škatuľky. Pretože jablčný ocot je skvelý pomocník najmä čo sa týka zdravia pokožky.
Podľa New Health Advisor, účinky jablčného octu pomáhajú pri týchto problémoch s kožou:
Pigmentové škvrny
Alfa-hydroxykyseliny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v jablčnom octe, môžu pomôcť jemne odstrániť odumreté kožné bunky. Pravidelné používanie mohlo pomôcť znížiť príznaky pigmentových škvŕn na koži. Aplikácia: Aplikujte jablčný ocot priamo na pigmentové škvrny. Použite vatovú tyčinku a nechajte pôsobiť 30 minút. Pre dosiahnutie lepších výsledkov opakujte dvakrát denne šesť týždňov.
Akné
Kyselina jablčná, ktorá sa nachádza v jablčnom octe, z neho robí úžasný čistiaci prostriedok na tvár. Nielenže prirodzene upokojuje pokožku, ale pôsobí tiež ako protiplesňová a antibakteriálna čistiaca látka. Aplikácia: Použite malé množstvo octu a potrite pokožku. Vytvorenie riedenej zmesi nie je potrebné. Avšak, mali by ste pleť dôkladne opláchnuť vodou.
Toner
Sťahujúce vlastnosti v jablčnom octe pomôžu minimalizovať póry a zlepšiť cirkuláciu pokožky, čím sa stáva vynikajúcim prirodzeným riešením pre tonizáciu pleti. Aplikácia: Zmiešajte ½ šálky vody a ½ šálky jablčného octu s niekoľkými kvapkami levanduľového oleja. Aplikujte priamo na kožu pomocou vatového tampónu a nechajte zmes na koži dve minúty. Opláchnite dôkladne čerstvou vodou. Opakujte dvakrát denne.
Utíši pokožku spálenú slnkom
Spálená koža páli a svrbí, proces hojenia je nepríjemný a bolestivý. Jablčný ocot je prirodzený sťahujúci, čo znamená, že môže pomôcť urýchliť zotavenie pokožky a zároveň znížiť svrbenie a pálenie. Aplikácia: Zmiešajte v rovnakom pomere studenú vodu a jablčný ocot. Aplikujte priamo ale jemne na spálenú pokožku. Opakujte niekoľkokrát denne, ako je to potrebné.
Čo je potrebné vziať v úvahu ?
Zatiaľ čo použitie jablčného octu môže byť v režime starostlivosti o pokožku užitočné, výsledky nečakajte cez noc, ani to, že budú dokonalé. Podľa nedávno uverejneného článku v Healthline existuje niekoľko vecí, ktoré treba mať na pamäti:
- Niektoré problémy s kožou sú závažné a vyžadujú prísnejší liečebný plán, než len jablčný ocot. Napríklad v prípade ekzému, jeho progres môže viesť k infekcii, ktorá vyžaduje liečbu antibiotikami.
- Jablčný ocot môže byť dráždivý pre pokožku a nemal by sa používať na otvorené rany. Aj keď je to prírodný produkt, stále existuje možnosť alergickej reakcie. Príznaky reakcie môžu zahŕňať vyrážku, ťažkosti s dýchaním alebo opuch.
- Pri niektorých príležitostiach môže jablčný ocot spôsobiť pocit pálenia alebo zapálenú pokožku.
RECEPT NA DOMÁCI JABLČNÝ OCOT
- 1 liter prevarenej vychladnutej vody
- 1 kg BIO jabĺk alebo jablkových zvyškov
- 1 polievkovú lyžicu cukru
- nádobu o objeme cca 2 litre
- gázu
- Jablká dôkladne umyjeme a nakrájame alebo nastrúhame na malé kúsky.
- Nasypeme ich do dostatočne veľkej nádoby a zalejeme prevarenou vychladnutou vodou.
- Pridáme jednu polievkovú lyžicu cukru (avšak je to ľubovoľné, cukor nie je nutný).
- Premiešame čistou lyžicou, dáme na vrch gázu, zagumičkujeme a odložíme na tienisté miesto.
- Jablká musia byť vždy zakryté vodou. Ak je však potrebné, trošku vody prilejeme.
- Ak sa pri miešaní uvoľňujú bublinky alebo sa vytvorí pena na povrchu, je to dobrý znak toho, že jabĺčka kvasia.
- Necháme ich odstáť 14 až 30 dní (v závislosti od teploty v miestnosti, kde ocot skladujeme),
- Stačí, ak ocot precedíme cez gázu do čistej fľaše.
- Ocot uchovávame v chlade a v tme.