Liečivá reč dotykov: prehrejte si život masážami!

Liečivá reč dotykov: prehrejte si život masážami!

12.11.2016 v kategórii Wellness foto: iStock.com

Relaxačná i liečebná masáž hovorí jednou rečou – uvoľní svaly a psychické napätie, zharmonizuje vnútorné prostredie organizmu, uľaví od bolesti, dodá energiu. Lekári v starovekom Ríme ich nazývali "trenie" a liečili nimi bolesti chrbta, hlavy, kĺbov. Fungujú dodnes, stále ako prírodný liek.

Tiež pri slove „masáž" pocítite žiadostivosť? Žiaden div, vľúdne dotyky vychádzajú z našich prirodzených inštinktov a napĺňajú potrebu starostlivosti i spoločenského kontaktu. Spojené v prepracovaných systémoch patria medzi najstaršie terapeutické postupy využívané dávnymi civilizáciami.

Majster dotyku

Nejde iba o to, ako, ale hlavne kto – najmä keď hľadáte terapeuta na dlhú dobu. Pri voľbe maséra sa pokojne spoliehajte na sympatie či antipatie. V druhom prípade sa totiž uvoľníte ťažšie, či vôbec. Kto sa premohol a nechal na seba siahnuť niekým so skvelou povesťou, avšak chémia zafungovala opačne, a potom narazil na maséra, s ktorým bol v súlade už od prvého pohľadu, vie, o čom je reč. A kto nevie a nedbá na rady, skúsenosťou  spozná.

 

Ako sa pozná majster dotyku?

  • Je oboznámený s fungovaním tela, ak mu na stene visí zarámovaný vierohodný certifikát, je to len dobre.
  • Na klienta ide takpovediac „od podlahy“, podrobné otázky o zdravotnom stave nepovažuje za stratu času ani indiskrétnosť, zaujíma sa o výsledky prípadných klinických vyšetrení i osobné skúsenosti s masážami.
  • Rešpektuje, že každý človek má iný prah bolesti, preto pomaly skúša, kam môže zájsť.
  • Keď je schopný podľa potreby kombinovať rôzne masážne metódy, máte bonus navyše.

Na originálnej thajskej masáži to zrejme čakať nebudete, ale veľa vychýrených masérov využíva ako základ tradičné západné techniky, ktoré dopĺňa podľa potreby, napríklad reflexnou masážou, shiatsu, aromaterapiou... 

Intenzívne hnietenie, poklepkávanie a preťahovanie intenzitou, ktorá desí aj klientov čakajúcich za dverami – to naozaj nie každý ustojí. A naviac platí, že čo sa „rýchlo a silou urobí, to sa tiež rýchlo rozsype“. Dobrý masér navyše vopred informuje, čo sa chystá urobiť. Je to príjemnejšie ako prekvapenie, keď máte hlavu v otvore masážneho lôžka a odrazu sa vám na chrbát „pricucnú“ horúce banky pri terapii zvanej bankovanie... 

Náš tip: Radi sa počas masáže s terapeutom porozprávate? Nerobte to. Vzájomne sa rušíte. Masér sa nemôže maximálne sústrediť a ťažšie zachytí jemné signály tela svedčiace o tom, že vyvíja prílišný tlak. Keď klient zastoná, je neskoro. Kŕčovité sťahy svalov aj samotný zvuk procedúru znehodnocujú viac, než by sa mohlo zdať. 

Kedy sa masáže zriecť 

Masážnych techník nie je málo, rozširujúca sa ponuka exotickej a v poslednej dobe aj gurmánskej útočí na našu zúfalú potrebu relaxácie i rozkoše. Sú však situácie, kedy nie je vhodné masáži podľahnúť: Ak ste požili alkohol alebo psychoaktívne lieky. Pri onkologických ochoreniach, zápaloch, počas menštruácie a pri zlej zrážanlivosti krvi, závažných ochoreniach cievneho systému a srdca.


Výber masáže rozhodne konzultujte s odborným lekárom, ak vás trápia ochorenia tráviaceho traktu, kože, cukrovka, kŕčové žily, vysoký krvný tlak, tiež počas tehotenstva, hlavne ak sa pohybujete vo vekovej kategórii „starších matiek“, teda okolo štyridsiatky. 

Tiež patríte k zástancom teórie, že virózu najlepšie zaženiete, ak si „dáte do tela“ joggingom alebo v posilňovni? Masáž si preventívne odpusťte, ak nechcete riskovať, že sa lokálna infekcia rozšíri do ďalších častí tela. 

Telo vám odpustí maximálne ľahké formy masáže, ako je stláčanie akupresúrnych bodov na bruškách prstov, ktorými vedú energetické dráhy dutín. Najrizikovejšie pritom pri celom rade zdravotných ťažkostí bývajú masáže za pomoci tepla, napríklad nahrievanie bylinnou parou pri ajurvédskej masáži zo Srí Lanky, masáž lávovými kameňmi alebo mušľami. Skúsení terapeuti to však vedia, preto radšej zrušia termín, ako klienta... 

TOP masáže, ktoré vás zaručene uvoľnia
Wellness – čo si z neho vyberiete?

Obdarujte sa navzájom

Laická masáž má terapeutický efekt oveľa väčší, než sa môže zdať. Namiesto fyzických zásahov maséra pôsobí cez dušu. Posilňuje vzájomné puto medzi priateľmi i rodinou a uvoľňuje atmosféru – len si skúste večer pred televíziou masírovať nohy a pritom zvádzať súkromnú bitku pre neumytú vaňu alebo nenapísané úlohy. Je pritom jedno, či sme okolo masérskych techník prešli ako rýchlikom. Na strane spriazneného laika totiž stojí empatia. Ako na to? Zľahka. Nemusíte sa potom báť, že namiesto blaženosti strávite noc pred ambulanciou na pohotovosti.

 

Pravidlá dobrej laickej masáže sú jednoduché. Ak to začne bolieť, ruky preč! Masírovanie musí byť príjemné pre obe strany, masér s otlačenými kolenami a rukami unavenými ako po rýľovaní záhrady nikdy nemôže odovzdať dostatok uvoľňujúcej sily, a ak sa akcia pre veľký úspech opakuje, celkom rýchlo sa môže stať, že namiesto príjemného pocitu zdieľania vás začne nahlodávať pociť obetovania sa. A to je, pochopiteľne, zle. Pri výdatnejšom masírovaní preto dbajte na to, aby pohyb vychádzal z panvy a brucha, rukám je nutné pomáhať celým telom.

Pohodlie nie je prepych

Nepodceňujte pohodlie, chabé podmienky pre maximálny účinok nestačia. Pri masáži potrebujete "mäkko a hlavne teplo". Nemasírujte sa na zemi na deke, ani keď je rozložená na koberci, skôr na širšom lôžku alebo matraci. Ak ste vlastníkmi ovčieho rúna, nešetrite ho a podložte si ho pod seba, hrejivá slasť i energia prírodného materiálu za pár nechcených kvapiek aromaterapeutického oleja stojí. Všeobecne platí, že subjektívne pociťované teplo klesá s vekom, takže s pribúdajúcimi rokmi si prikúrte!

Je to dôležitejšie ako zaliatie priestoru delikátnou vôňou. Dobrý pozor dajte tiež na hudbu zvanú relaxačná, a to ako na hlasitosť, tak aj na výber. Čo pre niekoho znamená raj, inému zježí chĺpky na tele, čiže stiahne svaly stresom z nepohody. Pri masáži začnite vždy zahriatím tej časti tela, na ktorú sa chystáte siahnuť. Trenie svalov a prikladanie nahriatej osušky je štandard, pri zle prekrvených studených končatinách však dobre funguje rotácia v oblasti zápästia a členkov, za predpokladu, že masírovanému netuhne úsmev na tvári bolesťou a nie je pacientom ortopedickej kliniky. Mimochodom, tieto požiadavky na optimálne okolité prostredie platia aj pre profesionálne masáže.

Náš tip: Chystáte sa masírovať? Vizuálne sa očistite svetlom. Predstavte si, že váš dych je biele svetlo, ktoré pri nádychu naplní spodnú časť brucha, nazvanú japonskými taoistami "hara", a čínskymi taoistami "tan t'ien". V predstavách nechajte svetlo stúpať do hrudníka, prejsť ramenami, rukami a vypustite ho prstami. Niekoľkokrát za sebou opakujte.

Zaujme vás ajTOP masáže, ktoré vás zaručene uvoľnia

Komentáre