Reflexná masáž - 2. časť, Spoznaj svoje telo
Ukáž mi nohy a ja ti poviem, kto si... Pre koho je reflexná masáž vhodná a čo napovie o vašej duši?
Kedy je reflexná masáž vhodná?
- Pri migrénach (bolestiach hlavy) – hlavnými príčinami migrény býva zablokovaná krčná chrbtica, disfunkcie žlčníka alebo pečene.
- Pri bolestiach chrbta a platničiek – problémy s platničkami väčšinou súvisia s oslabením obličiek.
- Pri bolestiach kĺbov – hlavnou príčinou bolestí kĺbov býva oslabenie obličiek, hromadenie odpadových látok v tele, nadváha a zlé stravovacie návyky. Pri skolióze – okrem reflexnej masáže je vhodné cvičenie na uvoľnenie, pretiahnutie a posilnenie svalstva, napr. joga.
- Pri alergiách – príčina alergií väčšinou spočíva v orgánovom trojuholníku obličky-pľúca-slezina.
- Pri detoxikácii tela.
- Pri problémoch s vnútornými orgánmi a s imunitou.
„Ja som si robila reflexné masáže doma sama podľa videa. V poslednom čase ich nestíham, ale je mi horšie. Naozaj sa k nim vrátim, je to fajn vec. Na vlastnej koži som si to vyskúšala a verím, že mi pomáhajú. Odkedy som s nimi skončila, mám pocit, že mám horšiu pleť a vrátila sa mi moja chronická nádcha.“ (Sára, 43)
Cez reflexnú masáž k podstate
Možno pokyvkávate hlavou, pretože svoje chodidlá úplne neignorujete. Osvojili ste si už zásady pedikúry a krémovania i tejto časti tela. Estetická stránka však nemá nič alebo len veľmi málo spoločné s tým, aké rôzne signály nám vysiela naše telo, no my budeme voči nim hluchí, pokiaľ sa ich nenaučíme rozoznávať.
Naša skúsenosť bola taká, že masérka začala sama rozprávať o našej povahe, osobnosti a zdravotnom stave bez toho, aby sme jej niečo o sebe prezradili či predložili zdravotnú kartu.
Presne vedela, že máme bolesti chrbta, že sme vnútorne smutní a keď nám stlačila (pre nás) bezvýznamný kúsok chodidla a my sme sa náhlivo odtiahli, skonštatovala, že nemáme v poriadku slezinu. A, veruže, nemáme...
Tu je teda malá ochutnávka toho, ktoré orgány sú odzrkadľované na našom chodidle:
- Brušká prstov – súvisia s mozgom i s čelnými dutinami.
- Päty – tu nájdete miesta prislúchajúce pohlavným orgánom.
- Nožná klenba – v strede je zóna obličiek.
- Ukazovák ľavej nohy – je prepojený s mozgom – tak ako pri bruškách prstov.
- Pod kĺbmi 2. prsta – ukazováka – je brzlík – hlavný imunitný orgán.
- Pod kĺbmi oboch palcov zboku – je srdce.
- Priehlavky – tu môžete objaviť miesto, ktoré zodpovedá prsiam, pľúcam a prieduškám
Mgr. Monika Lehocká z masážneho štúdia Ametyst v Nitre, ktorá sa tejto masáži venuje už piaty rok, nám zodpovedala ďalšie otázky o tejto zaujímavej prastarej masážnej technike.
Masáž chodidla ako zrkadlo duše?
Pani Lehocká tvrdí, že „reflexné miesto zodpovedá konkrétnemu orgánu a daný orgán má svoj špecifický vzťah k psychike. Nie všetky body či plochy sú pri dotyku citlivé. Bolesťou reagujú len tie, ktoré niečo ,oznamujú´.
Napríklad, ak sa človek pre niečo trápi, má pocit nedostatku lásky alebo je navonok s niečím nespokojný, má citlivú reflexnú plochu pankreasu. Reakcia na zatláčanie je tak zároveň terapiou aj diagnostikou.“
Kde má reflexná masáž svoj pôvod?
„RFM slúži na harmonizáciu človeka, poukázanie, ako jeho fyzický problém súvisí so psychikou a čo by mohol u seba zmeniť, aby mu zharmonizovaný stav vydržal čo najdlhšie. Túto terapiu používali už pred piatimi tisíckami rokov Číňania, Indovia, Japonci a tiež Indiáni. Ako to však zistili, to vám neviem povedať. Ich poznanie bolo však iste oveľa ďalej, ako tušíme.“
Vy ste skonštatovali, že príliš ohybné prsty na nohách sú známkou prispôsobivej povahy, viete z pohľadu na chodidlá alebo z ich dotyku zistiť, čo za človeka máte pred sebou?
„Keďže stav tela odráža svojím spôsobom našu dušu, dá sa vycítiť, či napríklad človeka niečo trápi, hnevá, alebo sa z niečoho teší, čo spúšťa ďalšie telesné a psychické pochody.“
„Ak dokážeme prijať skutočnosť, že choroba nie je niečo, čo sa nám náhodou prihodilo, ak nás zaujímajú príčiny nášho konkrétneho stavu, reflexná masáž môže výrazne posilňovať našu snahu meniť určité postoje, ktoré nás viedli k disharmónii.“
Existuje nejaký špeciálny postup, ako rozmasírujete chodidlo alebo masírujete časť, ktorá je problematická?
„Zostava je rozdelená v rámci približne 1 hodiny na dve časti. Najprv sa pôsobí na oblasť hlavy, nervový systém, oblasť ramien, chrbtice a veľkých kĺbov. Druhá časť je venovaná pôsobeniu na vnútorné orgány, nedá sa ale jednoznačne povedať, že sa postupuje zhora dolu, ale poradie je presne stanovené. Tiež sa pôsobí na lymfatický, imunitný a hormonálny systém a pod.“
Dajú sa nahmatať pri tejto masáži body, vďaka ktorým sa naštartuje metabolizmus a začne sa chudnutie?
„Jednoznačne sa na to odpovedať nedá, príčin, prečo niekto nevie schudnúť je viac. Povzbudenie metabolizmu reflexnou masážou môže mať následne vplyv na chudnutie. Niekomu však začne, naopak, viac chutiť jesť...“
Aký je rozdiel v chodidlách „bežného“ človeka a človeka, ktorý sa venuje športu?
„Športovci mávajú navyše citlivé tie plôšky na chodidlách (rukách), ktoré súvisia s konkrétnym telesným preťažením, futbalisti väčšinou reflexné plôšky kolien, tenisti reflexné plôšky ramien, lakťov a pod.“
Keď som podstúpila masáž u vás ja, veľa sme diskutovali a mala som pocit, že čím viac bodov ste mi rozmasírovali, tým viac ste o mne vedeli. Je to možné? Cítite sa aj ako psychologička?
„Niekedy mi napadne, či veštenie z ruky nemá pôvod aj v reflexnej masáži. Keďže súvis stavu orgánov so psychikou je zrejmý, jedno od druhého sa ani nedá oddeliť, a o to vlastne ide. Ak vyzdravieme na duši, telo na to časom odpovie.“
Masáž sa neodporúča:
- pri tehotenstve,
- horúčkových stavoch
- infekčných ochoreniach
- akútnych zápaloch tkanív alebo orgánov, ktoré si vyžadujú chirurgické riešenie
- stavoch, ktoré si vyžadujú pokoj na lôžku (akútna dna, infarkt...)
- nádoroch
- akútnych zápaloch v povrchových tkanivách