Šípky – zdravie a krása v jednom

Šípky – zdravie a krása v jednom

25.10.2016 v kategórii Zdravie, autor redakcia FITštýl foto: iStock.com

Šípky neodmysliteľne patria k jeseni. Prvé chladnejšie dni si mnohí bez chutného aromatického šípkového čaju ani nevedia predstaviť.

Šípky - zázrak z divokej prírody

Od pahorkatín až do hlbokých lesov. Kríky ruží zdobiace voľnú prírodu sú nielen pastvou pre oči, ale aj užitočným pomocníkom v domácnosti. Šípky sa už tradične zbierajú od septembra až do mrazivého novembra. Najlepšie je vyberať si miesta ďalej od ciest a znečistených miest.

Plody ruže obsahujú mnohé cenné látky. Sú plné vitamínu C, takého dôležitého práve pre podporu imunity, ktorej jesenné obdobie dáva poriadne zabrať.

Obsahujú tiež vitamín E – vitamín krásy, ktorý pôsobí tiež ako významný antioxidant, podporuje tvorbu červených krviniek a vďaka schopnosti obnovovať a budovať svalovú hmotu sa zíde športovo založeným typom.

Provitamín A, v šípkach obsiahnutý, ovplyvňuje kvalitu buniek, vlasov, zubov, kože, ale aj slizníc. Napomáha organizmu využívať bielkoviny, preto ho, takisto ako vitamín E, môžeme považovať za prvok krásy.

Okrem rozmanitých pozitívnych a pre život nevyhnutných funkcií vitamínov radu B sa šípky môžu pýšiť aj vitamínom K, ktorý sa stará o zdravé a silné kosti a lepšiu regeneráciu vápnika.

Flavonoidy nad zlato

Podobne ako hrozno či kakao, aj šípky sú plné flavonoidov. Tie sú skutočným darom pre zdravie človeka, čo potvrdili aj viaceré výskumy. Antioxidačné vlastnosti šípky chránia organizmus pred voľnými radikálmi, sú obranou zdravia buniek aj genetického materiálu. Pri pravidelnej konzumácii významne znižujú riziko výskytu kardiovaskulárnych ochorení,prevenciou proti vírusovým ochoreniam a postarajú sa tiež o zdravie imunitného systému.

Šípkový čaj

Je lahodný, kyselkavý a vďaka obsiahnutým trieslovinám aj mierne trpký. Šípkový čaj je vynikajúcim domácim pomocníkom proti prechladnutiu a blahodarne pôsobí aj pri problémoch s dýchacími cestami a pri bolestiach hrdla.

Sušené šípky si poľahky kúpite v akejkoľvek lekárni, ale cennú zmes vitamínov a minerálov si môžete pripraviť aj doma. Nazbierané šípky umyte pod tečúcou vodou, rozložte na utierke a nechajte vysušiť. Následne ich môžete pomlieť a rozložené na plechu s papierom na pečenie sušiť pri izbovej teplote do ďalšieho dňa. Takto vysušené šípky dosušte ešte v rúre, pri teplote okolo 50 °C, s otvorenými dvierkami aspoň hodinu.

Stvrdnuté a vysušené plody nechajte vychladnúť a uzatvorte v zatváracích nádobách na suchom a tmavom mieste. Príprava samotného čaju je už hračkou.

Čajovú lyžičku sušených šípok zalejte horúcou vodou, asi troma decilitrami, a prikryté lúhujte 10 - 15 minút. Pre sladšiu chuť oslaďte medom. V chrípkových obdobiach môžete vypiť až dva litre čaju denne, na bežnú spotrebu si vychutnajte šálku denne.

Čaj je chutný aj nastudeno, stačí ho vychladiť, osladiť medom či trstinovým cukrom, do nádoby pridať rezy citrónu, dokonca i levanduľový sirup. Šípkovú zmes si radšej pripravujte každú jeseň, aby sa z plodov nestratili cenné prvky.

Chutný šípkový džem

Lahodný, kyselkavý a originálny. Šípkový džem sa pre svoju jedinečnú chuť hodí nielen na chlebík či do sladkých dobrôt, ale ohúrite s ním aj v kombinácii s divinou či hovädzím mäsom.

Na prípravu stačí dôkladne umyť, odstopkovať, prekrojiť a vydlabať jadierka z 800 gramov šípok, ktoré potom treba variť s dva a pol decilitrami vody domäkka. Následne uvarené šípky preceďte. Vzniknuté pyré odložte na stranu a ošúpte a na kocky nakrájajte pol kilogramu jabĺk.

V hrnci priveďte do varu jablká spolu so šípkovým pyré, pol kilogramom želírovacieho cukru a šťavou s vytlačeného pomaranča. Varte niekoľko minút a následne uzatvorte naplnené v pohároch.

Šípkový džem môžete pridať aj do detskej výživy alebo do koláčov. Budete sa oblizovať!

Šípkový životobudič

Obmenou šípkového čaju môže byť šípkový prášok, stačí sušené šípky najemno pomlieť a preosiať cez sitko. Vzniknutý prášok možno podávať na čajovej lyžičke po jedle a zapiť nápojom, alebo len prehltnúť samotný či s medom. Zmiernenie únavy, menštruačných bolestí, ale aj správna funkcia močového ústrojenstva a zdravie dýchacích ciest je to, čo vám chutný prášok prinesie.

Komentáre