Veľký prehľad vitamínov. Prečo sú pre ľudský organizmus také dôležité?
Existujú dve skupiny vitamínov, jedna je rozpustná v tukoch, druhá vo vode. V prvej skupine sa nachádzajú vitamíny A, D, E a K, ktoré na to, aby sa vstrebali v tráviacom trakte, potrebujú určité množstvo tukov a minerálov. Pozrite si prehľad týchto vitamínov a zistite, prečo sú pre ľudský organizmus také dôležité.
Vitamín A (retinol)
Načo ho potrebujeme?
- Je nevyhnutný pri tvorbe a správnej funkcii očného pigmentu.
- Ako antioxidant pôsobí preventívne proti vzniku rakoviny.
- Napomáha pri udržiavaní povrchových buniek orgánov a pokožky.
- Má pozitívny vplyv na imunitný systém
Vitamín A patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. V rastlinnej potrave prijímame provitamín vitamínu A – betakarotén. Je to látka veľmi podobná vitamínu A a telo je schopné si z nej potrebné „áčko“ vyrobiť, podľa aktuálnej potreby tela. V potravinách živočíšneho pôvodu sa nachádza plnohodnotná aktívna forma vitamínu A, nazývaná retinol. Prednosťou retinolu je, že ho stačí prijať omnoho menej ako betakaroténu.
Pri nedostatku vitamínu A môže dôjsť k zhoršeniu videnia – šeroslepote. Ďalšími príznakmi nedostatku sú zvýšená náchylnosť na infekcie, hnačka, nechuť do jedla, suchá a šupinatá pokožka, zastavenie rast.
Kde ho nájdeme?
Najvyššia koncentrácia vitamínu A je v sladkých zemiakoch. V jednej porcii nájdeme až 28 000 medzinárodných jednotiek (IU), alebo 561 % dennej odporúčanej dávky vitamínu A. Ďalšími dobrými zdrojmi sú pečeň, špenát, ryby, mlieko, vajcia a mrkva.
Odporúčaná denná dávka vitamínu A predstavuje 800 µg denne.
Vitamín D (calciferol)
Načo ho potrebujeme?
- Pomáha riadiť metabolizmus vápnika v tele a udržiava úroveň kalcifikácie kostí.
- Pomáha udržiavať normálnu hladinu vápnika a fosforu v krvi.
- Pomáha pri absorpcii vápnika zubami.
- Je veľmi dôležitý pre zdravý vývoj kostí a zubov u detí.
- Napomáha pri udržiavaní funkcie nervového systému a činnosti srdca.
Vitamín D patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Tri hlavné formy (kalciferol – D1, ergokalciferol – D2 a cholekalciferol – D3) predstavujú provitamín, z ktorého v pečeni a obličkách postupne vzniká definitívna účinná forma (hormón) – kalcitriol.
Vitamín D3 vzniká aj v pokožke pomocou slnečného žiarenia. Nedostatok vitamínu D spôsobuje u detí krivicu a u dospelých mäknutie kostí. Na nedostatok sú náchylnejší najmä starší ľudia, pretože ich produkcia kalciferolu zo slnečných lúčov už nie je taká efektívna.
Kde ho nájdeme?
Bohatým zdrojom sú mastné ryby, napríklad losos, mečúň či makrela. Väčšina ľudí ho však konzumuje nepriamo prostredníctvom obohatených potravín ako sú mlieko, raňajkové cereálie, jogurt alebo pomarančový džús.
Odporúčaná denná dávka vitamínu D je 5 µg.
Vitamín E (tokoferol)
Načo ho potrebujeme?
- Spomaľuje proces starnutia buniek.
- Slúži ako prevencia poškodenia membrán buniek, chráni tkanivo kože, očí, pečene, pľúc...
- Zabraňuje tvorbe krvných zrazenín – prevencia srdcových príhod.
- Posilňuje účinok inzulínu.
- U mužov má pozitívny vplyv na potenciu.
- Je to silný antioxidant, hlavne v kombinácii s vitamínom C.
- Udržuje činnosť vitamínu A.
- Ženám pomáha pri poruchách menštruačného cyklu a taktiež zmierňuje nepríjemné stavy počas menopauzy.
Tri hlavné, biologicky účinné formy vitamínu E sú alfa-, beta- a gama-tokoferol. Pri nízkej hladine vitamínu E v tele sú nedostatočne chránené membrány buniek a DNA od nebezpečenstva voľných radikálov. Medzi ďalšie dôsledky nedostatku môže patriť neplodnosť, dlhšie hojenie rán, zvýšený rozpad červených krviniek a celkové zníženie ich počtu.
Kde ho nájdeme?
Olej zo pšeničných klíčkov obsahuje viac vitamínu E ako iné potraviny. V jednej porcii sa ukrýva 100 % denná odporúčaná dávka. Ďalšie zdroje sú slnečnicové semienka, mandle alebo vlašské orechy.
Odporúčaná denná dávka vitamínu E je 12 mg.
Vitamín K (menadiol, fytonadion)
Načo ho potrebujeme?
- Je nevyhnutný pre syntézu protrombínu, ktorý je potrebný na zrážanie krvi.
- Je potrebný pri regenerácii kostí.
- Podporuje správnu funkciu pečene.
- Pôsobí preventívne proti infekcii u detí.
Vitamín K je všeobecný názov pre skupinu vitamínov K1, K2, K3, K4 a iných látok. Jeho názov je odvodený od slova koagulácia – zrážanlivosť. Nehromadí sa vo väčšom množstve v žiadnom orgáne, preto je potrebné denne ho dopĺňať v potrave. Varenie surovín nespôsobuje jeho straty, ale smaženie, fritovanie a vyprážanie áno. Nedostatok sa prejavuje spomaleným zrážaním krvi, krvácavosťou z nosa, nedostatkom krvných doštičiek.
Kde ho nájdeme?
Najvýznamnejšími zdrojmi vitamínu K sú kyslá kapusta, petržlen, brokolica, ružičková kapusta, hlávková kapusta, karfiol, tmavá zelená listová zelenina, ovos, raž, pšenica, fazuľa, zelený čaj a žihľava.
Odporúčaná denná dávka vitamínu K by mala byť 1 µg na kilogram váhy dospelého i dieťaťa.