Cvičte doma s Dianou Hô Chí: YIN JOGA

Diana Hô Chí | 9. september 2021
Cvičte doma s Dianou Hô Chí: YIN JOGA
foto: redakcia

Prečo som si vybrala práve YIN JOGU? Veľmi mi pripomína ŽENU. Ženu tak, ako ju vnímam ja. Ako jemnú a zároveň silnú bytosť. Presne takáto je „yinka“ – silná, jemná, hlboká, uvoľňujúca tie najskrytejšie emócie.

Jej cieľom je dosiahnuť súlad tela, mysle a duše človeka. Je ako akupunktúra bez ihiel. Je intenzívna a zároveň veľmi pasívna. Všetky pozície sa prevádzajú bez využitia sily svalov, len za pomoci voľného dýchania. V jednotlivých pozíciách zotrvávame 3-5 minút. Pokročilí môžu aj dlhšie. Yin joga preverí vašu trpezlivosť, myseľ, emócie.

Ja som sa stretla s yinkou ako klient a od prvej hodiny som vedela, že toto je to, čo mi chýba na dosiahnutie rovnováhy v mojich tréningoch, v mojom tele, v hlave, na duši. A keď som ju začala predcvičovať, len som sa utvrdila v tom, že nielen ja, ale viaceré z vás práve našli to, čo im chýbalo. 

YIN JOGA

1) Pozícia „Drak“ (jedna z viacerých variantov)

Táto pozícia je jednou z tých silovejších. 

Ako sa do pozície dostať? Postavíme sa do pozície mačky, jednu nohu vytiahneme vpred a chodilo položíme z vonkajšej hrany dlane. Druhá noha môže ostať vystretá, s kolenom a priehlavkom na zemi, alebo ju pokrčíme v kolene a pritiahneme opačnou rukou k sebe. Ramená sú rovnobežne s podložkou. 

Účinok: Natiahnutie prednej strany stehien, priehlavkov, triesiel. Pôsobí na meridiány pečene, sleziny, obličiek, žlčníka a močového mechúra.

YIN JOGA

2) Jogový drep

Ako sa do pozície dostať? Postavíme sa do mierneho stoja rozkročného, špičky mieria jemne do strany. Pomaly krčíme kolená a spúšťame telo dolu. Stehná a lýtka sa dotýkajú, chodidlá sú celé na zemi. Kolená smerujú do strán.

Účinok: Podrep má detoxikačné účinky, masíruje črevá, podporuje trávenie. Posilňuje členky, mobilizuje kolenné a bedrové kĺby. Pôsobí na meridiány pečene, sleziny, ľadvín a močového mechúra.

YIN JOGA

3) Polovičný jogínsky uzol so skrutom 

Ako sa do pozície dostať? Posadíme sa na obidve sedacie kosti a snažíme sa o to, aby sme pri prekrížení nôh mali kolená nad sebou. No obidve sedacie kosti ostávajú stále na podložke. Zaprieme jednu ruku o koleno a druhou sa opierame za sebou. Dáme si pozor, aby sme mali chrbticu vzpriamenú.

Účinok: otváranie bedrových kĺbov, mobilizácia chrbtice, podporujeme trávenie. Pozícia pôsobí na meridiány žlčníka, močového mechúra, tenkého a hrubého čreva. (Vykonávame na obidve strany)

YIN JOGA

4) Polovičný motýľ so skrutom 

Ako sa do pozície dostať? Jednu nohu necháme vystretú na podložke, chodidlo ťaháme k sebe. Chodidlo druhej nohy oprieme o stehno vystretej nohy. Jednu ruku položíme za seba, druhú na stehno. Chrbtica ostáva napriamená a pohľad nasmerujeme za zadnou rukou.

Účinok: Pozícia napína vnútornú a vonkajšiu stranu nôh, pôsobí na meridiány močového mechúra, obličiek a pečene. (Vykonávame na obidve strany)

YIN JOGA

5) Krajčírsky sed 

Ako sa do pozície dostať? Usadíme sa do krajčírskeho sedu. Ak je z vonkajšej strany pravá noha, tak prvú položíme ľavú ruku na stehno a na ňu pokladáme pravú ruku. Dlane ostávajú vytočené smerom dohora. Trup spustíme smerom k podložke, ale neodlepíme zo zeme sedacie kosti.

Účinok: Pozíciou otvárame bedrá a naťahujeme spodnú časť chrbtice. Pôsobíme na meridiány pečene, obličiek, sleziny, žlčníka a močového mechúra. (Vykonávame na obidve strany)

YIN JOGA

6) Pozícia na otváranie srdca

Ako sa do pozície dostať? Zaujmeme pozíciu mačky a pomaličky spúšťame hornú časť tela do podložky. Ruky sú natiahnuté dopredu a čo najväčšia plocha rúk sa dotýka podložky. Čelom alebo bradou sa opierame o podložku. 

Účinok: Naťahujeme prednú stranu tela, paže a stimulujeme orgány v brušnej dutine. Pozícia pôsobí na meridiány žalúdka, sleziny, obličiek, pečene, močového mechúra, pľúc, srdca.

YIN JOGA

7) Spiaca labuť

Ako sa do pozície dostať? Z pozície strechy prenesieme jednu nohu pod seba a položíme ju na podložku jej vonkajšou stranou. Druhú nohu položíme za seba, koleno, priehlavok sú na zemi a špičku vystretej nohy ťaháme vzad. Položíme si dlaň na dlaň, lakte nasmerujeme do strán a hlavu uložíme na prekrížené dlane.

Účinok: Pozíciou otvárame bedrá, uvoľňujeme dolnú oblasť chrbtice. Pôsobíme na meridiány žlčníka, tenkého a hrubého čreva. (Vykonávame na obidve strany)

YIN JOGA

8) Vážka

Ako sa do pozície dostať? Posadíme sa na podložku s nohami od seba. Špičky smerujú dohora, nohy môžu byť v kolenách jemne pokrčené, ak cítime priveľké napätie. Pomaly spúšťame hornú časť tela smerom k podložke. Ak nedočiahneme čelom až na zem, využijeme jogový blok, na ktorý si položíme čelo a ruky sú voľne uložené vedľa jogového bloku alebo natiahnuté pred sebou. 

Účinok: Táto pozícia je veľmi dobrá pri menštruačných ťažkostiach, pretože uvoľňuje panvový priestor. Harmonizuje  oblasť podbruška, masíruje orgány v brušnej dutine. Naťahuje zadnú a vnútornú stranu stehien. Uvoľňuje chrbticu. Pôsobí na meridiány močového mechúra, pečene, obličiek a sleziny, tenkého a hrubého čreva.

YIN JOGA