Prokrastinácia ako prekážka v nasledovaní cieľa. Pomôže mentálny kouč?

Janka Danková | 17. október 2017
Prokrastinácia ako prekážka v nasledovaní cieľa. Pomôže mentálny kouč?

Na dosiahnutie úspechu v danej oblasti nestačí len fyzicky výkon, podstatnú rolu zohráva i psychika hráča a v tomto prípade aj atmosféra v tíme. Na včasné siahnutie po mentálnom koučovi či športovom psychológovi preto nemožno pozerať ako na snahu dostať sa z akýchsi problémov či ťažkostí, ba práve naopak – ide o snahu predchádzať psychickým komplikáciám, ktoré by mohli brániť športovcovi či kolektívu dosiahnuť konkrétny cieľ.

Postup mentálneho kouča pri spolupráci

Spolupráca začína úvodným hodnotením, ktoré má písomnú alebo ústnu formu, no najčastejšie je to kombinácia oboch. Cieľom hodnotenia je zistiť, v ktorej oblasti má daný človek najväčšie rezervy.

Čítajte tiež: KOUČING - moderný prístup pri hľadaní riešenia. Aká je vlastne úloha kouča?

Nasleduje stanovenie si cieľa, ktorý chcú spoluprácou dosiahnuť, a následne sa na ňom aktívne pracuje. Samotné konzultácie prebiehajú osobne alebo cez Skype, prípadne telefón. Pri osobnej konzultácii je to podľa možností aj priamo na športovisku počas tréningu, záleží od športu.

V rámci spolupráce možno využívať jednak koučingovú formu, čiže kladenie otázok tak, aby klient prišiel na to, čo je pre neho správne, ale aj učenie rôznych techník, postupov a využívanie nástrojov, ktoré môže klient využiť na zlepšenie svojich výkonov. Pri dlhodobejšej spolupráci sa na zvýšenie výkonu využívajú aj relaxačno-vizualizačné techniky.

Čítajte tiež: Prokrastinujete? Zbavte sa tohto zlozvyku!

Prokrastinácia ako prekážka v nasledovaní cieľa

„Od Nového roku začnem cvičiť a upravím aj stravu“, „tak dnes si dám ešte tieto dva zákusky a od nového mesiaca už budem držať diétu“, „myslím, že tento víkend ešte zvládnem jednu párty a potom, po oslave svojich narodenín, začnem so sebou niečo robiť“.

Výhovorky, alibistické sľuby a odkladanie toho, čo môžeme začať robiť už dnes. Prečo má však človek tendenciu odštartovať akýsi nový začiatok v spojitosti s nejakým špeciálnym dátumom či termínom a nezačne teda hneď?

Mohlo by vás tiež zaujímať: Aj vy prokrastinujete? Tento jav nie je žiadna novinka

Mentálny kouč Lukáš Piperek hovorí o jasnej prokrastinácii, teda odkladaní úloh alebo vecí na neskôr: „Je to ako keď vám mama alebo partnerka povie, aby ste povysávali izbu a vy odpoviete: "potom". Určite všetci vieme, o čom hovorím.

Príčinou v tomto prípade je, že je to činnosť, ktorá nám nie je príjemná. Keby bola, začali by sme hneď, pretože my, ľudia, máme radi príjemné veci. Rovnako je to aj s odsúvaním začiatku nejakej zmeny.

Aj keď si to neuvedomujeme, všetci máme nejaké zvyky, ktoré neustále opakujeme, a to preto, lebo sú nám príjemné. Inými slovami, slúžia nám. No a teraz si úprimne odpovedzme na otázku: prečo by sme mali meniť niečo, čo nám prináša príjemné pocity?“

Prečítajte si aj: Fertility koučing a cielená výživa. Ako súvisia s (ne)plodnosťou?