Beh ako zrkadlo osobnosti a sebapoznania

Angelika Kutišová | 17. február 2021
Beh ako zrkadlo osobnosti a sebapoznania

Mnoho ľudí, ktorí pravidelne behajú povie, že je to úžasný ventil hlavy. Toto je pravdepodobne argument číslo jeden, prečo behať. Na takmer rovnakej úrovni bude benefit v prospech zdravia pohybového aparátu a kardiovaskulárneho systému, ergo, že sa budeme vedieť svižnejšie hýbať a nezadýchame sa tak rýchlo.

Základnou aktivitou pre ľudské telo je pohyb. Základnou esenciou pre život ľudí je zmena. Nielen životné alebo geografické zmeny, ale aj jednoduchá zmena polohy tela. Zmenu a pohyb dosiahneme najjednoduchšie chôdzou. Niekedy sme nútení prepnúť do vyššej rýchlosti, napríklad keď utekáme na autobus alebo za deťmi, či priateľom.

Neuvedomujeme si, že čoraz menej pohybu má za následok aj duševný a psychický úpadok človeka. Ako teda súvisí pohyb a psychika?

 Prečo je aktívny oddych lepší ako pasívny?

beh

Každý cyklicky opakujúci sa pohyb nášho tela má za následok fyziologickú zmenu v celom našom tele, vrátane mozgu. V mozgu sa aktivuje endogénny opioidný systém, ktorý pôsobí priaznivo na naše telo a tým aj na psychiku. Je to prirodzená biochemická zmena vo vnútri nášho tela. Preto aktívnym oddychom, teda pohybom, lepšie znášame únavu alebo bolesť, ako keby sme len sedeli či ležali na gauči a pasívne oddychovali.

 Pri behu spoznáš sám seba

Čo všetko sa dozvieme počas behu o svojom tele, jeho fungovaní a o svojej duši? Toto by ste rozhodne nemenovali medzi benefitmi behu, a pritom je to všetko veľmi prospešné.

beh

1.    Zvýšime svoju sebaúctu už len tým, že prekonáme vlastnú lenivosť.


2.    Konečne máme pocit, že sme „pánom vlastného tela“ a seba samého – robíme presne to, čo sme si naplánovali a čo chceme. Mnoho ľudí ovláda teóriu a vie, že pohyb je dôležitý a zdravý, ale nie sú schopní dostať sa mimo svojej komfortnej zóny. Kto toto dokáže, môže byť na seba hrdý.


3.    Pomocou pohybu a následných chemických reakcií tela sa dostávame do „oslobodeného stavu“, do akejsi eufórie. V tomto stave dokážeme vnímať veci a udalosti okolo nás z iného pohľadu. Môžeme získať nadhľad. Odstup. Často nájdeme odpovede na otázky, ktoré nás trápia, riešenie problémov, s ktorými bojujeme. Okrem toho sa stávame odolnejší voči negatívnym podnetom, ktoré nás dovtedy ranili. Začneme si veriť. Začneme rozumieť tomu, že žiadna kaša sa neje za horúca.


4.    Oveľa viac vnímame bežné procesy vlastného tela. Napríklad bez pohybu ťažko odhadneme, či už máme vytrávené, ale beh nám na to jednoznačne odpovie. Už by sme aj siahli po ďalšom jedle, ale keď v tom istom momente vybehneme von, zistíme, že máme ešte dosť plné brucho. Na vlastnom tele pochopíme aj príslovie: v lenivom tele, lenivé črevá.


5.    Počas behu sa ponoríme do nášho vnútorného sveta. Spomíname na veci a udalosti našich životov, cez ktoré sme iba prekĺzli a nemali sme na ne čas. Pri behu sa k nim vraciame a znova prežívame. Definujeme svoje najtajnejšie túžby, tvoríme monológy, predstavujeme si scenáre dialógov, plánujeme, snívame, rekapitulujeme, rozhodujeme.

beh

Najpozitívnejší vplyv na telo a dušu má beh v prírode. Prírodné prostredie poskytuje príjemnejšie, farebnejšie zážitky z behu ako beh na trati. Je oveľa oslobodzujúcejšie behať v lese, kde cítime vône zeme a rastlín, vidíme zvieratá, zastavíme sa pri potôčiku alebo na lesných jahodách.

Vzdialenosť, ktorú prebehneme, alebo hoci aj prejdeme, nás zavedie do iného stavu mysle. Pre výbušných ľudí sa odporúča krátkodobý rýchly beh, počas ktorého dosiahnu maximálne vypätie svalov a pozornosti. No ak si chcú zlepšovať svoju trpezlivosť, rozhodne by mali začať s dlhými pomalými behmi. Čím je človek tichší a viac introvertný, rezervovaný, tým je pravdepodobnejšie, že bude milovníkom dlhších vzdialeností. Tak čo? Poznáte svoje telo a dušu z týchto hľadísk?

 

 

 

Komentáre