PROBIOTIKÁ by nemali chýbať v domácej lekárničke

Redakcia | 15. marec 2022
probiotiká, BIOPRON, vitamín D, jarná únava, detox, imunita, imunitný systém

Najväčším imunitným orgánom človeka sú črevá. Až 80 % imunitného systému človeka sa nachádza v hrubom čreve. Jeho správne fungovanie je preto nevyhnutne podmienené stavom našej črevnej mikroflóry. O ňu sa dokážu postarať správne zvolené probiotiká.

Probiotiká, či prebiotiká?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré, ak sú podávané v adekvátnom množstve, prispievajú k zlepšeniu mikrobiálnej rovnováhy a tým celkovému zdravotného stavu. Jednoducho povedané,  sú to priateľské baktérie, ktoré nám uľahčia život. Probiotiká nerovnajú sa prebiotiká. Prebiotiká sú nestráviteľné zložky potravín, ktoré stimulujú rast probiotických baktérií. Prebiotiká sa nachádzajú v obilninách, niektorých druhoch ovocia a zeleniny.

Aké benefity majú probiotiká?

Probiotiká sa podieľajú na syntéze niektorých vitamínov a enzýmov, zvyšujú obsah antioxidantov v tele, čo zároveň zlepšuje schopnosť redukovať oxidačný stres. Starostlivosť o črevný mikrobióm by mala byť súčasťou nášho životného štýlu. Zdravá životospráva, kvalitný spánok, cvičenie, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, ktorý nám pomáha po zime prijať vitamín D prirodzenou cestou, sú základom zdravia ľudského organizmu.

Črevný mikrobióm má priamu súvislosť aj s našim nervovým a imunitným systémom.

Podpora trávenia aj imunitného systému

Črevný mikrobióm zahŕňa všetky mikroorganizmy osídľujúce ľudské črevo. Premnoženie "zlých" baktérií vedie k zníženej odolnosti organizmu, tráviacim problémom, únave, alergiám, kardiovaskulárnym ochoreniam. Črevný mikrobióm posilňuje imunitný systém, pomáha predchádzať zápalovým ochoreniam a nádorom v črevách. Upravuje trávenie, zlepšuje vstrebávanie výživných látok z potravy, ako aj vstrebávanie výživových doplnkov v podobe kalcia, magnézia a železa.

Kedy je potrebné užívať probiotiká

Zdravý jedinec má v črevách približne 8000 rôznych druhov baktérií. Ich zloženie je v každom organizme unikátne. Dlhodobá nerovnováha črevnej flóry vedie často k rôznym zdravotným problémom a oslabeniu imunitného systému. Probiotiká je vhodné doplniť vždy pri antibiotickej liečbe, ktorá popri patogénnych baktériách ničí v tele aj tie zdraviu prospešné. Po skončení antibiotickej liečby sa odporúča zotrvať v užívaní probiotík minimálne ďalšie dva týždne. Vhodné sú aj pri histamínovej intolerancii, pri infekciách tráviaceho traktu, pri hnačke, zápche, nadúvaní, ale aj pri alergiách. Užívať sa môžu aj dlhodobo.

Ak chcete schudnúť, bude vás zaujímať aj to, že jednou z pridaných hodnôt probiotík je tá, že regulujú ukladanie tuku v tele.

Probiotiká a vitamín D

Starostlivosť o zdravie črevnej flóry, doplnenie probiotík a dostatočné množstvo vitamínov sú základom, ktorý by sme mali nášmu telu na začiatku jari dopriať. Starostlivosť o črevný mikrobióm by mala byť rovnako dôležitá ako podpora imunitného systému.

Po zimnom období, keď je organizmus vyčerpaný, je vhodné k probiotikám doplniť aj vitamín D, ktorého má väčšina populácie deficit. Vitamín D prispieva k udržaniu kvality kostí a svalov, vstrebávaniu vápnika a fosforu, udržaniu hladiny vápnika v krvi a k podpore imunitného systému. Konzumujte stravu bohatú na vitamín D, rybí olej, ryby, vaječný žĺtok, mliečne výrobky a preventívne si zaraďte do stravy probiotiká a vitamín D. Probiotiká si vyberajte starostlivo, s ohľadom na vysoké množstvo živých mikroorganizmov v jednej dávke. Prípravok Biopron 9 Immunity doplňuje živé mikroorganizmy a fruktooligosacharidy a vďaka vitamínu D prispieva zároveň k správnej funkcii imunitného systému. Ak dokážete svojmu organizmu zabezpečiť všetko potrebné, jarnej únave, vyčerpanému organizmu a náchylnosti k infekciám sa dokážete vyhnúť.  

probiotiká, BIOPRON, vitamín D, jarná únava, detox, imunita, imunitný systém

Na základe prieskumu realizovaného agentúrou Nielsen na reprezentatívnej vzorke pre program NAJDÔVERYHODNEJŠIA ZNAČKA sa značka BIOPRON stala NAJDÔVERYHODNEJŠOU ZNAČKOU roku 2021 v kategórii Probiotiká, a to už druhý rok po sebe.