Aké sú vaše vlasy? Viete, ako sa o ne starať?

Zuzana Jirková; vlasy.cz | 8. May 2017
Aké sú vaše vlasy? Viete, ako sa o ne starať?

To, aké máme vlasy, ovplyvňuje množstvo kožného tuku, ktorý naša pokožka tela a hlavy produkuje. Na druh vlasov má však vplyv aj spôsob ich ošetrenia a to, ako často používame trvalú onduláciu, farbenie alebo sušenie fénom.

Normálne vlasy

Nie sú ani mastné, ani suché, nie sú narušené trvalou ani farbením, účes drží a pri pravidelnom ošetrení vyzerajú dobre. Pre normálne vlasy sa ideálne hodí denné používanie šampónov s kondicionérom „dva v jednom“.

Tieto šampóny sú vyvinuté tak, aby pri jedinej aplikácii umožňovali dva postupy. Votretie prípravku do vlhkých vlasov odstráni nečistotu, mastnotu a tužiace prostriedky. V tomto štádiu zostáva kondicionér v pene. Keď vlasy spláchneme vodou, mastnota a nečistota sa zmyjú.

Zároveň sa zo šampónu uvoľnia mikroskopické kvapôčky kondicionéru, a vlasy tak získajú lesk a ľahko sa rozčesávajú.

Čítajte tiež: Ako sa starať o vlasy, aby dlhšie rástli?

Suché vlasy

Matný vzhľad, na dotyk drsné, ľahko sa strapatia. Bez ošetrenia sa zle češú, obzvlášť ak sú vlhké. Spravidla sú pri korienkoch dosť silné, ale pri končekoch bývajú slabšie a zvyčajne sa štiepia.

Príčiny: Používanie nadmerného množstva šampónu, príliš častá ondulácia horúcim vzduchom, nesprávne použitie farby alebo trvalé ondulácie, poškodenie spôsobené slnkom či drsnými poveternostnými podmienkami. Každý z týchto faktorov znižuje vlhkosť.

Riešenie: Používajte výživný šampón a intenzívny kondicionér. Kedykoľvek je to možné, nechajte vlasy prirodzene uschnúť na vzduchu.

Mastné vlasy

Vyzerajú zľahnuté a mastné a potrebujú často umývať.

Príčiny: Nadmerná produkcia kožného tuku môže byť následkom hormonálnych porúch, stresu, horúceho a vlhkého vzduchu, častého kefovania alebo častého prečesávania vlasov rukami, potenia alebo stravy bohatej na nasýtené tuky. Vlasy začnú byť mastné, lepivé a počas niekoľkých dní, alebo dokonca hodín sa nedajú nijako upraviť.

Riešenie: Používajte jemný, nedráždivý šampón, ktorý pridá vlasom tiež na objeme. Slabá trvalá zdvihne vlasy pri korienkoch a obmedzí rozšírenie kožného tuku. Zvážte úpravy jedálnička: obmedzte mliečne tuky a tučné potraviny. Snažte sa jesť veľa čerstvých potravín a denne vypiť šesť až osem pohárov vody.

Zmiešané vlasy

Sú mastné pri korienkoch, ale na končekoch sú suché a často sa štiepia.

Príčiny: Chemické ošetrenie, časté používanie nevhodného šampónu na báze saponátu, nadmerné vystavovanie slnečnému svetlu a príliš častá ondulácia horúcim vzduchom.

Opakované neodborné zaobchádzanie často vyprovokuje reakciu v sekrécii kožného tuku pri korienkoch vlasov a čiastočné zmeny na vlasových šupinkách, ktoré už nemôžu plniť svoju ochrannú úlohu. Končeky vlasov preto začnú byť suché.

Riešenie: Používajte výrobky, ktoré pôsobia na vlasy veľmi šetrne. Nadmerné používanie výrobkov pre mastné vlasy a výrobkov pre suché vlasy môže viesť k problémom. Ideálne je používať výrobok špeciálne určený pre zmiešané vlasy.

Ak to nie je vo vašich silách, snažte sa používať šampón pre mastné vlasy a nakoniec nanášajte kondicionér len od stredu ku končekom vlasov.

Farbené vlasy

Sú veľmi často pórovitejšie než vlasy nenarušené a zdravé, takže potrebujú jemné šampóny a dobré kondicionéry. Výrobky určené pre farbené vlasy zabraňujú vyblednutiu tým, že vlasy ochraňujú pred ničivými slnečnými lúčmi. 

Neuveriteľné fakty o vlasoch

  • Zdravý vlas je až neskutočne elastický a ak nepraskne, môže sa natiahnuť o 20 až 30 percent!
  • Ľudský vlas je silnejší ako medený drôt rovnakej hrúbky.
  • Vlasy na ľudskej hlave by dokázali uniesť tiaž rovnú hmotnosti 99 ľudí. 
A čo vaša pleť? Čítajte: Tip pre krásne vlasy bez lupín a mladistvú pleť