Ako sa starať o vlasy, aby dlhšie rástli?

Zuzana Jirková; ZDROJ vlasy.cz | 24. Apr 2017
Ako sa starať o vlasy, aby dlhšie rástli?

Rýchlosť rastu vlasov a fázy rastu vlasov majú síce spoločného menovateľa – genetickú predispozíciu – a teda spolu úzko súvisia, avšak jedná sa o dva rôzne pojmy.

Čítajte: Každý jednotlivý vlas prechádza tromi obdobiami svojho rastu

Fáza rastu vlasov nedefinuje samotnú rýchlosť, ktorou vlas rastie, ale je veličinou pre vyjadrenie toho, ako dlho – koľko rokov – vlas porastie.

Fáza rastu sa pohybuje od troch do piatich rokov, ale môže byť aj dlhšia, v úplne výnimočných prípadoch aj desať rokov. Snahou súčasnej modernej vedy je, celkom logicky, predĺžiť aktívnu fázu rastu vlasov a predĺžiť zotrvanie v pokojovom režime.

Dôležité je si uvedomiť, že na fázu rastu vlasov majú vplyv aj faktory ako hormonálny systém, výživa, stres, ochorenia a pod.

Bojovať proti genetike nebude tým najšťastnejším riešením. Môžeme však zapracovať na zdravej strave a životnom štýle. Odborníci uvádzajú, že ani najlepšia a najdrahšia kozmetika nepomôže, ak nebudete dodržiavať zásady zdravého stravovania.

Rovnako ako kosti, nechty, koža atď, tak aj vlas potrebuje pre svoj rast dostatok nutrične dôležitých látok, t.j. vitamíny, minerály, antioxidanty, stopové prvky, aminokyseliny. Medzi najdôležitejšie patria omega-3 nenasýtené mastné kyseliny a selén.

Vedeli ste, že...

  • Škandinávci majú zvyčajne vlasy slabé, rovné a veľmi jemné.
  • Stredoeurópania nemajú vlasy ani jemné, ani hrubé.
  • Ľudia indického pôvodu majú hrubé kadere.
  • Obyvatelia Stredného východu majú vlasy nesmierne silné.
  • Japonci a Číňania majú vlasy rovné.
  • Románske a severoafrické národy majú vlasy veľmi kučeravé a husté. 
TIP FIT štýlu:
Doprajte si pravidelnú jemnú masáž vlasovej pokožky. Vždy ju vykonávajte iba bruškami prstov, pred spaním, cca 1-3 minúty. Rozprúdite tým krvný obeh, zaistíte prísun živín k vlasovým folikulom a starostlivosť o zdravý cievny systém.

Využiť môžete doplnky stravy, snažte sa však vyvarovať sa najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťame. Po mesiaci užívania spravidla očakávame nereálne výsledky a sklamaní „neúčinnosťou“ siahneme po ďalších preparátoch, a potom znova a znova.

Tým sa dostávame do nekonečného kruhu, ktorý je nielen finančne dosť náročný, ale hlavne neprinesie žiadny výsledok. Vyberajte len kvalitné výrobky, ktoré obsahujú látky vo vysoko vstrebateľnej forme, a užívajte ich podľa návodu. Hľadajte prípravky, ktoré nezaťažujú vlasovú pokožku, rešpektujú jej potreby a starajú sa o dĺžku vlasov.

Ak máte dlhšie vlasy, voľte silnejší kondicionér, ktorý ich ochráni pri česaní a pred vonkajšími vplyvmi životného prostredia. Vlasy sa budú menej lámať a budú budiť dojem rýchlejšieho rastu.