Ako sa staráte o svoju pleť a dekolt? Rady nad zlato!

Gabriela Bachárová v spolupráci s Vlastou Libotovskou | 6. May 2017
Ako sa staráte o svoju pleť a dekolt? Rady nad zlato!

Potrebujete veľmi rýchlo zlepšiť stav pleti a nemáte čas na prípravu a aplikáciu domácej pleťovej masky? Okamžitú pomoc nájdete aj vo svojej chladničke.

Šťavnatá pokožka

Potrebujete veľmi rýchlo zlepšiť stav pleti a nemáte čas na prípravu a aplikáciu domácej pleťovej masky? „Aj šťava z ovocia sa počíta ako maska. Stačí si pleť potrieť šťavou z jablka, marhule, melónu, broskyne, manga, jahody či uhorky, nechať pôsobiť desať až pätnásť minút a potom zmyť“, radí Vlasta Libotovská.

Úplne najjednoduchšie je olúpať jablko, nakrájať ho na kúsky a tvár si nimi veľmi jemne potierať. Účinky budú prekvapivé. Ovocné kyseliny v jablku spôsobia, že pleť bude razom sviežejšia a bude vyzerať oveľa napnutejšie.

To stojí za vyskúšanie! Ak vás trápia vrásky, stavte na šťavu vytlačenú z hrozna, ideálne je modré hrozno. Už vzniknuté vrásky sa trochu zmiernia a je to tiež prevencia pred vznikom nových.

Čítajte tiež: 10 zásad, ako používať domáce pleťové masky

Domáci peeling

Okrem domácich pleťových masiek môžete svojej pokožke dopriať aj prírodný peeling, a to pred nanesením pleťovej masky alebo aj samostatne. Receptov je viac a môžete si vybrať podľa obsahu svojej chladničky.

Vlasta Libotovská prezrádza svoj obľúbený domáci peeling: „Do dlane si dáme olej, a to buď olivový, slnečnicový alebo mandľový. Pridáme pár kvapiek citrónu alebo pomaranča a štipku soli s jódom, alebo trstinový cukor. Zmiešame a nanesieme na navlhčenú pleť. Krúžime po nej jednu minútu a potom opláchneme.“

Alebo môžete vyskúšať aj ďalšie tipy na domáci peeling. Zmiešajte hnedý cukor s olivovým olejom a touto zmesou si masírujte chvíľu tvár. Prípadne skúste podobný recept: olivový, jojobový, či arganový olej zmiešajte s trochou morskej soli a krúživými pohybmi si potierajte pokožku. Tento peeling sa hodí nielen na tvár, ale aj na chodidlá a lakte

Pre pekný dekolt

Domáce pleťové masky sa skvele hodia nielen na pokožku tváre, ale aj na dekolt. Nezabúdajte na túto časť pokožky. Je veľmi jemná, má sklony k predčasnému starnutiu, a preto si zaslúži mimoriadnu starostlivosť.

Na dekolt môžete použiť takmer ktorúkoľvek pleťovú masku, o ktorej píšeme v tomto článku. Ešte jednu vám ale ponúkame navyše.

Unavenú pokožku v dekolte osvieži maska, ktorú si veľmi jednoducho pripravíte z nevyšľahaného vaječného bielka, ktorý necháte na pokožke zaschnúť. Po niekoľkých minútach ho zmyte a dekolt si natrite výdatným krémom.

Čítajte tiež: Trend gélových nechtov. Tiež ste mu podľahli?

Domáce pleťová voda

Pleťové vody osviežujú a hydratujú. Nemusíte sa spoliehať len na tie kupované. Vyrobte si svoju vlastnú, stopercentne prírodnú a stopercentne účinnú pleťovú vodu. Jednu lyžičku nastrúhaného zázvoru zalejte približne tromi decilitrami vriacej vody a nechajte dvadsať minút lúhovať, potom preceďte a zázvor ešte do vody vyžmýkajte.

Takto pripravenou pleťovou vodou si oplachujte tvár, dekolt i ruky. Pokožka bude viditeľne prekrvená, rozžiarená a vypnutá.

Tajný kozmetický tip

Uznávaná kozmetička Vlasta Libotovská (www.libotovska.cz ) vám prezrádza tip na výbornú pleťovú masku:

„Moja obľúbená maska má liftingové (vypínacie) účinky. Hlavnú úlohu v nej hrajú banán a šľahačka. Kúsok banánu polejete trochou šľahačky a roztlačíte vidličkou. Táto maska je úžasná“. 

Masky z obchodu

Okrem domácich pleťových masiek majú dobrý účinok na pleť aj tie kupované. Ich nevýhodou môže byť vyšší obsah chemických látok, ktoré môžu pleť dráždiť a poškodiť. Ak volíte masky z obchodu, vyberajte si preto radšej tie, ktoré sa môžu pochváliť certifikátom prírodnej kozmetiky. Aj v nich síce nejakú chémiu občas nájdete, ale väčšinou v oveľa menšom obsahu, než v bežnej kozmetike.

Mohlo by vás zaujímať: Najlepšie suroviny pre vašu pleť v domácich pleťových maskách. Ktoré to sú?