Druhy vôní. Ako sa zorientovať?
Rozdelenie je podstatne komplikovanejšie a zdĺhavejšie, no poďme sa pozrieť na základ.
KVETINOVÉ VȎNE:
Predstavujú takmer polovicu „vonného“ trhu. Vhodné sú ako cez deň, tak i v noci. Najčastejšie sa v ich zložení objavuje ruža. Potom sú to konvalinky, jazmín, orgován aj pivonky. Zaraďujeme sem aj kvetinovo-ovocné vône, ktoré sú obohatené o jahody, slivky, čerešne, maliny aj jablká. Rozlišujeme ovocné, svieže a sladké.
Čítajte tiež: Vyrobte si svoj vlastný parfum
ORIENTÁLNE VȎNE:
Dodávajú dámam aj pánom tajomnosť. Vhodné sú hlavne v zimnom období, ale ani v lete sa ich nanášaniu vyhnúť nemusíte. V tom prípade ich aplikujte večer alebo v čase, keď sa nezdržíte na slnku. Obsahujú rôzne druhy korenia, vanilku, balzamu, ambru i veľkú dávku pižma. Vyberať môžete z korenistých, sviežich či sladkých.
„Rovnaký parfum sa na každom z nás bude rozvíjať inak. Najdôležitejší faktor, ktorý to ovplyvňuje, je teplota pokožky.“
CHYPROVÉ VȎNE:
Názov pochádza z francúzskeho slova Chypre (v preklade Cyprus). Sú svieže, teplé a zmyselné. Ich zložku tvorí bergamot, pačuli, dubový mach či citrusové ovocie. Zaraďujeme sem pánske a unisex vône. Máme dve skupiny chyprových vôní, a to svieže a drevinaté.
Prečítajte si: Oleje - čo môžu ponúknuť vašej pleti?
FOUGÉRE VȎNE:
Fougére je parfumistický výraz, ktorý označuje kombináciu bylinkovo - sviežej levanduľovej noty a machového fondu. Fougére noty sa nachádzajú v pánskych vôňach v skupinách svieže, drevinaté a ambrové.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Viete, aké vône boli populárne v minulosti?