Olejové zábaly na posilnenie vlasov

Lucia Gáborová | 12. apríl 2021
Olejové zábaly na posilnenie vlasov

Pre unavené, suché a lámavé vlasy je olejový zábal ideálnou posilňujúcou maskou. Či už zvolíte teplý alebo studený zábal, doprajete svojim vlasom potrebnú výživu.

Výhody teplého olejového zábalu

Oleje používané pri teplom olejovom zábale majú mnohé vlastnosti, vďaka ktorým budú vaše vlasy lesklé, hydratované a vyživené. Medzi ďalšie pozitívne vlastnosti patrí: 

 • posilnenie vlasov
 • hydratácia pokožky hlavy
 • prekrvenie pokožky hlavy
 • pomoc pri odstránení lupín
 • odstránenie rozstrapkaných končekov

Pred aplikáciou vždy urobte najskôr test alergickej reakcie na malú plochu kože za uchom. Naneste vami vybraný olej a počkajte 24 hodín. Ak sa alergia nevyskytne, môžete ísť smelo do toho. Dávajte tiež veľký pozor pri nahrievaní oleja, keďže horúci olej môže spôsobiť nepríjemné popáleniny. V tomto prípade urobte test teploty na predlaktí. Ak je vám teplota oleja príjemná, pokračujte v procedúre. 

Výber oleja

Na suché vlasy môžete použiť mastnejší olej, na mastné bude vhodný menej mastný olej. Napríklad na mastné vlasy je vhodný jojobový a mandľový olej, pretože sa rýchlo vstrebáva a tiež olej z hroznových jadierok. Ten sa radí medzi suchšie oleje. Naopak, na suché vlasy bude ideálny kokosový, mandľový, avokádový či ricínový olej. Poďme sa postupne pozrieť na ostatné druhy olejov. 

 • Arganový olej

Je tiež známy ako olej z Maroka či tekuté zlato. Tento olej sa získava z orechov arganovníka. Je bohatý na mastné kyseliny, antioxidanty a vitamín E. Vaše vlasy budú teda nielen žiarivo lesklé, ale aj chránené pred vonkajšími vplyvmi prostredia. V ideálnom prípade použite arganový olej v bio kvalite, pretože jeho spracovanie je šetrné a nezaťažené chemickým procesom. 

Je vhodný pre: suché, krehké, lámavé a často namáhané vlasy. Tiež pre vlasy vystavené teplému vzduchu zo sušiča na vlasy alebo často žehlené vlasy. 

Použitie: Tento druh oleja môžete pokojne denne používať namiesto kondicionéru. Po umytí votrite do ešte mokrých končekov a nechajte prirodzene vyschnúť/vysušte sušičom. Ďalšia možnosť využitia arganového oleja je pred umytím vlasov. Ak máte čas, pokojne aj pred každým umytím vlasov ho nalejte do dlane a pomocou prstov votrite do vlasov. Nasaďte si na hlavu sprchovaciu igelitovú čiapku, nato zabaľte vlasy ešte do teplého uteráka a nechajte 20 - 30 minút pôsobiť. Potom dvakrát umyte šampónom ako obyčajne. 

 • Kokosový olej

Ako už určite viete, tento olej pochádza z kokosových orechov. Je to jeden z najuniverzálnejších olejov a je tiež skvelý na pokožku. Obsahuje veľké množstvo mastných kyselín, ktoré jej umožňujú preniknúť hlboko do štruktúry vlasu. Je bohatý na uhľohydráty, vitamíny a minerály posilňujúce rast vlasov a tiež pokožku hlavy. Dostupný je vo viacerých variantoch ako rafinovaný, nerafinovaný a v BIO kvalite. 

Je vhodný pre: všetky typy vlasov, no najmä suché a lámavé vlasy a paradoxne aj na rýchlo sa mastiace vlasy. Kokosový olej funguje dobre pre tých, ktorí potrebujú vyživiť krehké vlasy a rozštiepené konce, a je odporúčaný pre ľudí s pomalým rastom vlasov. Pravidelné používanie pomáha predchádzať vypadávaniu vlasov a podporuje zdravý rast vlasov a zdravú pokožku hlavy. Kokosový olej zlepšuje vzhľad vlasov tým, že pomáha udržiavať ich vlhkosť a dodáva krásny a zdravý lesk. Mnoho druhov kokosového oleja má tiež krásnu vôňu, vďaka ktorej vlasy príjemne voňajú.

Použitie: Ak máte tú možnosť, používajte vždy kokosový olej v BIO kvalite. Keďže kokosový olej má pri izbovej teplote tuhú konzistenciu, je potrebné ho pre ľahšiu aplikáciu najskôr zahriať do tekutého stavu. V prípade, že máte mastnú pokožku hlavy, naneste len do dĺžok vlasov s výnimkou korienkov. Ak máte suchú pokožku hlavy, naneste na vlasy, vrátane korienkov. Nechajte pôsobiť 30 - 60 minút pod igelitovou fóliou a teplým uterákom. Následne umyte vlasy šampónom ako zvyčajne. Tento zábal opakujte raz týždenne. 

 • Jojobový olej

Získava sa z plodov rastliny Simmondsia chinesis – Simodnsia čínska. Jojobový olej má veľmi podobné vlastnosti ako prirodzené sébum generované ľudskou pokožkou, preto je na vlasové zábaly priam ideálny. 

Je vhodný pre: suché, poškodené alebo matné vlasy a vlasy s lupinami a suchou pokožkou hlavy. Hydratuje, pomáha predchádzať lupinám a dodáva vlasom lesk.

Použitie: Dá sa používať rovno pri izbovej teplote, takže ho môžete aplikovať priamo na vlasy. Šikovným pomocníkom na tento účel vám bude fľaštička s rozprašovačom. Môžete ho naniesť ako masku pol hodinu pred umytím, alebo ho môžete nechať pôsobiť aj celú noc. Rovnako ako arganový, aj jojobový olej môžete používať namiesto kondicionéra a votrieť ho do končekov ešte mokrých vlasov. 

 • Olivový olej

Olivový olej je ďalší mimoriadne všestranný olej získaný lisovaním olív, ideálne za studena. Má ochranné a zvlhčujúce vlastnosti. Pri pravidelnom používaní môže olivový olej úplne nahradiť potrebu používať kondicionér a iné výrobky na vyhladenie vlasov.

Je vhodný pre: poškodené, mdlé, suché a krehké vlasy a tiež na vlasy náchylné na tvorbu lupín. Chráni pred poškodením horúcum vzduchom zo sušiča a žehličky na vlasy, dodáva vlasom výživu, hydratáciu a zdravý vzhľad.

Použitie: Ideálny na teplý olejový zábal (recept nájdete nižšie). 

Teplý olejový zábal

 • Pri teplom olejovom zábale sa účinky vami zvoleného oleja ešte znásobia. Teplý olej sa však aplikuje na mokré, umyté vlasy. 
 • Umyte si vlasy a zabaľte na chvíľu do uteráka, aby z nich nekvapkala voda.
 • Vyberte si druh oleja podľa potreby. 
 • Približne tri až päť polievkových lyžíc oleja (podľa dĺžky vlasov) nalejte do hrnčeka a dajte na 10 sekúnd zohrievať do mikrovlnky. 
 • Urobte test teploty na zápästí.
 • Uterák, v ktorom máte zabalené vlasy, si zložte na ramená. 
 • Vlasy prečešte.
 • Začnite rovnomerne nanášať olej na vlasy a vlasovú pokožku. Tú následne ešte chvíľu pomasírujte. 
 • Na vlasy nasaďte sprchovaciu čiapku a zabaľte ich do nahriateho uteráka. 
 • Nechajte 30 minút pôsobiť. 
 • Následne vlasy umyte a vysušte ako zvyčajne.