Rozmaznávajte sa omamnou levanduľou

Diana Mašlejová | 26. jún 2017
Rozmaznávajte sa omamnou levanduľou
foto: iStock.com

„Ty jsi má levandulová,“ spieva v známej piesni Petr Hapka. Povedzme si úprimne, ak by sa namiesto prívlastku levanduľová spievalo napríklad „žihľavová“ alebo „šalviová“, pripadalo by nám to asi zvláštne.

Upokojí a naladí Fialový trsovitý poloker zvaný levanduľa sa v posledných rokoch stal čoraz obľúbenejším. Vysádzame si ho na balkóny, do záhrad, vysušené kytičky aranžujeme do váz. Ale nielen estetická krása navodí v našich obydliach príjemnú atmosféru.

Levanduľa obsahuje viaceré éterické oleje, kumarín, horčinu i živicu a unikátna kombinácia týchto zložiek je už storočia známa svojimi upokojujúcimi účinkami. V aromaterapii slúži na liečbu úzkostných a stresových stavov a spomínanú vlastnosť môžeme využiť aj my doma.

Stačí si napríklad vrecúško s levanduľou vložiť pod vankúš, alebo si pár kvapiek oleja naniesť na zápästia. Levanduľový parfum nám pomôže rozjasniť každý deň.

Levanduľový kúpeľ

Názov levanduľa pochádza z latinského slova lavare, čo v preklade znamená „umývať sa“. Áno, už starí Gréci poznali čistiacu a regeneračnú moc tejto rastliny a s obľubou ju pridávali do kúpeľov a mydiel. Stačí, ak plnú hrsť byliny ponoríme do litra studenej vody, necháme prejsť varom a prirodzene vychladíme.

Takýto výluh potom vlejeme do kúpeľa a môžeme sa tešiť z jeho blahodarných účinkov. Pomáha pri liečbe a prevencii reumatických ochorení, zmierňuje prejavy ekzémov, zlepšuje náladu a odstraňuje stres.

Levanduľový zázrak na nohy

Ak máte problém s unavenými či opuchnutými chodidlami, ak boli vaše nohy vystavené nadmiernej fyzickej záťaži a pociťujete pálenie či bolesť, levanduľa je pre vás to pravé.

Do dvoch litrov vody vložíme dve hrste levandule a jednu hrsť materinej dúšky. Zmes povaríme a necháme odstáť. Ešte do teplého kúpeľa si namočíme chodidlá a 15 minút oddychujeme

Mohlo by vás zaujímať: Erotické predstavy sú najsilnejším afrodiziakom

Levanduľa ako voňavé afrodiziakum

Ako budič vášne slúžil fialový ker v stredoveku. Európski panovníci s obľubou využívali éterický olej na prebudenie lásky a milostného života. Aj dnes si s ním môžeme spestriť chvíle oddychu so svojím partnerom. Pár kvapiek do sviečky rozvonia byt a navodí tú pravú atmosféru. Bonusom je, že zbaví interiér rôznych pachov, obmedzí škodcov a odreaguje vás od stresovej záťaže.

Prvá pomoc vašej pleti

Možno ste nevedeli, že levanduľa sa nachádza v top päťke najúčinnejších prírodných pomocníkov pre našu pleť. Esenciálny levanduľový olej je dezinfekčný a antibakteriálny a zaberá napríklad pri drobných poraneniach, popáleniach pleti a uštipnutí hmyzom.

Taktiež pomáha liečiť ekzematickú pokožku a urýchľuje hojenie akné. Stačí pritom postihnuté miesto potrieť kvapkou oleja a prvú pomoc máte za sebou.

Antistresová levanduľová masáž

Esenciálny levanduľový olej má tú výhodu, že nie je toxický a dosiaľ neboli zaznamenané jeho negatívne vedľajšie účinky. Olejom je možné masírovať unavené chodidlá, ale aj spánky – pokiaľ vás trápi nepríjemná migréna. Protireumatické účinky ukáže levanduľa pri masáži chrbta a bolestivého svalstva.

Menej známa je už masáž bruška, ktorá podporuje metabolizmus a trávenie, avšak vyhnúť by sa jej mali tehotné a dojčiace mamičky. Aplikácia na hrudník a krk zasa pomáha liečiť nachladnutie a kašeľ.

Zdravé a krásne vlasy s levanduľou

Pozitívne účinky levandule sú využiteľné aj na pokožku hlavy. Zvlášť, ak vás trápia neestetické lupiny, vypadávanie vlasov, alebo mastná pokožka. Odvar, ktorý na ošetrenie budeme potrebovať, získame z hrste levandule zaliatej vriacou vodou. Vychladnutou a vylúhovanou zmesou vlasy a pokožku hlavy polejeme, chvíľu necháme pôsobiť a zmyjeme čistou vodou.

Čítajte tiež: Chcete zdravé a krásne vlasy? Doprajte im tu správnu starostlivosť