SOSPLEŤ Suché TRÁPENIE
Linda má 27 rokov a takmer od detstva sa trápila s atopickým ekzémom, ktorý je, našťastie, dnes už minulosťou. Život jej znepríjemňovala svrbiaca, suchá, začervenaná koža na rukách a v záhyboch kolien. Rodičia ju celé detstvo napomínali, aby sa prestala škrabať, čo bolo nad jej úsilie. Kvôli stavu pokožky musela na určitý čas zanechať aj svoje milované závodné plávanie. Ľudí ako Linda je v našej spoločnosti nespočetne veľa. Našťastie, so správnym prístupom lekárov a vhodnou starostlivosťou a kožu sa kvalita ich života môže zlepšiť priam ukážkovo.
ATOPICKÁ DERMATITÍDA je najčastejší typ ekzému
Charakterizujú ho ložiská suchej, svrbiacej a olupujúcej sa kože. Odhaduje sa, že sa s ňou v nejakej fáze svojho života stretne 10% populácie. Jedincov postihuje neraz už od útleho veku, zvyčajne od prvých mesiacov života dieťaťa a môže byť dedičná. Aj keď ide o bežnú formu ekzému, jej liečba v závislosti od životného štýlu môže byť pomerne zdĺhavá a náročná. Pri liečbe sa striedajú obdobia, kedy sa stav kože výrazne zlepší s tými, kedy sa, naopak, môže zhoršiť. Veľmi často sa stáva, že atopický ekzém s vekom úplne vymizne.
ČO SPÔSOBUJE ATOPICKÝ EKZÉM?
Presnú príčinu atopického ekzému vedci nepoznajú. Vedia však, že ide o kombináciu genetiky a iných faktorov. Ekzém je zápalová reakcia imunitného systému na podnet zvnútra alebo aj zvonku organizmu. Medzi pacientov s atopickým ekzémom patria neraz aj ľudia s rozmanitými typmi peľových alergií. Výskum tiež ukázal, že niektorí ľudia s ekzémom, najmä atopickou dermatitídou, majú mutáciu génu zodpovedného za tvorbu filagrínu. Filagrín je bielkovina, ktorá pomáha nášmu telu udržiavať zdravú, ochrannú bariéru na vrchnej vrstve kože. Bez dostatočného množstva filagrínu nedokáže koža plniť ochrannú funkciu, uniká z nej vlhkosť a prenikajú do nej baktérie a vírusy. Práve preto pokožku postihnutú atopickým ekzémom trápi nadmerná suchosť.
SYMPTÓMY ATOPICKÉHO EKZÉMU
- Ložiská suchej kože Svrbenie, najmä v noci.
- Červeno-sivé fľaky najmä na rukách, nohách, členkoch, zápästiach, na krku, hrudníku, očných viečkach, v kolenných jamkách a vo vlasatej časti hlavy.
- Mokvajúce vyrážky.
- Zhrubnutá, popraskaná šupinatá koža.
- Opuchnutá, citlivá koža poškodená škrabaním.
KEDY TREBA NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA
- Stav vašej kože vám narúša spánok a každodenné aktivity.
- Na koži vám prepukla infekcia.
- Symptómy nemiznú aj napriek tomu, že ste už vyskúšali všetky bežné postupy.
ČO STAV KOŽE EŠTE VIAC ZHORŠUJE?
- Kontakt s chemickými látkami.
- Agresívne kozmetické prípravky.
- Stres Extrémne horúčavy alebo extrémny chlad.
- Znečistené, prašné ovzdušie, alergény v ovzduší Hormonálne zmeny.
Našťastie, dnešný kozmetický a medicínsky priemysel pozná hneď niekoľko spôsobov, ako atopickej koži poskytnúť potrebnú úľavu. S nasledujúcimi radami môžete váš problém dostať z veľkej časti pod kontrolu.
PREVENCIA
Sledujte, čo váš kožný problém zhoršuje a vyvarujte sa toho. Medzi faktory, ktoré môžu reakciu pokožky zhoršovať patrí pot, stres, obezita, parfumované mydlá, detergenty, prach a peľ. Dojčatá a deti môžu nepriaznivo zareagovať na niektoré potraviny, akými sú napríklad vajcia, sója, ryby, jahody, mlieko a mliečne výrobky, pšenica. Doprajte si len vlažnú krátku sprchu. Malým deťom sa môže dať do kúpeľa špeciálny na to určený sprchový olej pre veľmi suchú až atopickú pokožku alebo sprchovací krém.
V súčasnosti už existuje množstvo špeciálne vyvinutých produktových radov, pre deti i dospelých, ktorých trápi suchá pokožka alebo pokožka so sklonom k atopickému ekzému. Kožu po aplikácii takýchto prípravkov nešúchajte, ani kožu inak nenamáhajte. Následnú starostlivosť nanášajte vždy na ešte vlhkú pokožku.
ŽIVOTOSPRÁVA
Pri suchej pokožke a atopickom ekzéme je obzvlášť potrebné dbať na správnu životosprávu. Vo všeobecnosti by ste sa mali vyvarovať nasledujúcich potravín:
- ✖ vajcia
- ✖ mlieko a mliečne výrobky
- ✖ pšenica a výrobky z nej
- ✖ sója
- ✖ orechy
- ✖ potraviny s vysokým obsahom aditív
- ✖ sprocesované potraviny
- ✖ cukor
- ✖ kofeín
- ✖ alkohol
Do jedálnička by ste, naopak, mali zaradiť potraviny s protizápalovými účinkami, akými sú:
- Ryby (najmä losos) a potraviny s vysokým obsahom flavonoidov, medzi ktoré patria jablká, čučoriedky, čerešne, brokolica, kel a špenát.
- Ideálne pre vás budú tiež potraviny s vysokým obsahom probiotík, napríklad kváskový chlieb, polievka miso, kyslá kapusta.
- Pre atopikov je najvhodnejšia tzv. stredomorská diéta.Obsahuje veľa čerstvých rýb, ovocia, zeleniny a olivový olej.
Doprajte si tiež prechádzky na čerstvom vzduchu, primerané cvičenie a nezabúdajte nosiť oblečenie len z ľahkej bavlny bez prímesí umelých materiálov. So správnou dávkou disciplíny a správnej životosprávy sa vám zaiste podarí dostať atopickú dermatitídu pod kontrolu.