Trápia vás problematické nechty? Poradíme vám, ako ich ozdraviť.

Ing. Vladimíra Mihálová | 29. Mar 2017
Trápia vás problematické nechty? Poradíme vám, ako ich ozdraviť.

Možno sa to niektorým dámam bude zdať zvláštne, ale mnohí muži si ako prvú vec na ženách všimnú ich ruky a upravené nechty. Ako sa treba o nechty starať, aby vyzerali čo najviac zdravo a lákavo?

Slabé, lámavé nechty, ktoré sa štiepia väčšinou už pri malej záťaži, zarastené nechty či zapálené nechtové lôžko. To sú najčastejšie problémy, ktoré nás trápia v spojitosti s našimi nechtami. V ťažkých prípadoch môžu nechty napadnúť dokonca baktérie či plesne, pri ktorých je liečba a s ňou súvisiaca následná starostlivosť už oveľa náročnejšia. Prirodzene, navonok krásne, dlhé, nalakované nechty na nás pôsobia príjemným dojmom. Ale čo ak sa pod nimi skrývajú nezdravé nechty?

Mohlo by vás zaujímať: Ako sa staráte sa o svoje ruky?

Skôr či neskôr sa nedbalosť o zdravie nechtov prejaví aj navonok: zmena farby, tvaru, hrúbky alebo kvality. Zmeny na nechtoch nenechajú na seba dlho čakať, pričom môžu byť príznakom nejakého ochorenia alebo sú ochorením postihnuté samotné nechty. Aby sme tomu predchádzali, nezabúdajme na vnútornú starostlivosť o nechty. Máme na mysli správnu výživu, ktorú nechty potrebujú, a preto by sme jej mali venovať dostatočnú pozornosť.

nehty, zdravé, ruky, problematické

Čo sa považuje za zdravý vzhľad nechtov?

  • bledoružové sfarbenie
  • sú primerane klenuté
  • na konci sú rovnomerne biele, hladké
  • majú pevne priliehajúcu kožku pri koreni
  • sú bez záderov

Čo je základom zdravých a krásnych nechtov?

Vápnik a kremík

Práve tieto minerály patria k najdôležitejším biologickým látkam, ktoré naše nechty nutne potrebujú. Ak sa nám na povrchu nechtov začnú tvoriť biele škvrny, potom vedzte, že znamenajú nedostatok vápnika. Lámavé a štiepiace sa nechty zase svedčia o kombinovanom deficite vápnika a kremíka, preto by sme sa mali sústrediť na doplnenie oboch minerálov.

Ako? Jednoducho, jedzte viac potravín bohatých na obsah vápnika. Napríklad na raňajky si dajte radšej celozrnný chlieb so syrom namiesto müsli. Syr obsahuje okrem vápnika a kremíka aj vysokohodnotné bielkoviny a zlúčeniny medi podporujúce rast nechtov. Na druhej strane však buďte opatrní pri konzumácii potravín, ktoré príjem vápnika obmedzujú a sú zaťažené fosfátmi (napr. kola, sladené limonády, cukríky, hotové pokrmy, konzervované salámy či tavené syry).

vápnik, nechty, klíčky,

Železo

Nedostatok tohto minerálu sa prejavuje pozdĺžnymi ryhami, priehlbinkami alebo vydutinami na nechtoch. Nemusíte hneď utekať do lekárne a kupovať doplnky s obsahom železa. Radšej si ušetrite čas, peniaze i námahu, pretože preparáty s obsahom železa nie sú najlepším riešením. Účinnejšou zmenou je úprava jedálneho lístka.

Pre príjem železa sú vhodné kyslé fermentované pokrmy ako je jogurt alebo kefír. Vegetariáni by sa mali vyvarovať najmä kávy a čaju, pretože v nich obsiahnuté triesloviny sú veľkými zlodejmi železa. Za najväčších zlodejov železa však môžeme považovať algináty, ktoré nájdeme v pudingových práškoch, nátierkach na chlieb, hotových omáčkach, instantných polievkach, zmrzline či zákuskoch.

Pozor aj na dlhodobé užívanie liekov na tlmenie bolesti! Obsah kyseliny acetylsalicylovej, indometacínu a anacidu (na úpravu PH žalúdočnej kyseliny) vedú takisto k zhoršenému vstrebávaniu železa.

Vitamín D

Podporuje príjem vápnika a telo si ho dokáže vytvoriť samo pôsobením slnečného žiarenia na našu pokožku. Chodievajte preto často von na čerstvý vzduch. Ak nemáte alergiu na vajcia, problémy so srdcom či s dnou,  tak si ich kľudne doprajte (na ich úprave nezáleží – praženica, uvarené na tvrdo alebo volské oko – ako vám najviac chutia).

Vitamíny skupiny B

Kyselina listová, vitamín B2 a B12 sú dôležité tak pre rast, ako aj pre udržiavanie zdravých nechtov. Celozrnné pečivo, ryby, mäso, strukoviny, vajcia či mliečne výrobky vám pomôžu vylepšiť váš jedálny lístok a obohatiť ho o tieto cenné vitamíny. Dostatočný príjem vitamínov skupiny B zároveň pozitívne ovplyvní kvalitu vašich vlasov i pokožky. 

Čítajte tiež: Srvátka- stavte na jej výživové možnosti