Viete ako rastú a obnovujú sa vaše vlasy?

Zuzana Jirková; vlasy.cz | 13. október 2023
Viete ako rastú a obnovujú sa vaše vlasy?

Zatiaľ čo u zvierat slúži ochlpenie na reguláciu telesnej teploty, u človeka bola táto funkcia historickým vývojom potlačená. Vlasy síce chránia pokožku hlavy pred účinkami slnečného žiarenia, najvýznamnejšou funkciou vlasov je však funkcia estetická.

Čo je to vlas?

Než sa dostaneme k samotnej starostlivosti o vlasy, mali by sme si vysvetliť, čo to vlastne vlas je. Časť, ktorú vidíme vyrastať z kože, nazývame vlasový stvol, ktorý je tvorený látkou keratín.

Táto látka je pozoruhodná svojou elasticitou, pevnosťou a značnou odolnosťou voči pôsobeniu rôznych chemických látok. Vlasový stvol je po celej svojej dĺžke rovnako silný a až na samotnom konci sa stenčuje a zaoblene končí.

Časť, ktorú nevidíme, sa skrýva v koži a označujeme ju ako vlasový koreň a koža, ktorá ho obaľuje, sa nazýva vlasová pošva alebo folikul. Koreň sa na svojom konci rozširuje do vlasovej cibuľky, oproti ktorej je cievnatý výbežok – vlasová papila, zabezpečujúca výživu vlasu.

Vo vlasovej cibuľke je zvláštne a dôležité zhromaždenie buniek (zárodočná vrstva), kde delením vznikajú nové bunky, z ktorých vlas vyrastá.

NEUVERITEĽNÉ FAKTY O VLASOCH

- Zdravý vlas je až neskutočne elastický a ak nepraskne, môže sa natiahnuť o 20 až 30 percent!
- Ľudský vlas je silnejší ako medený drôt rovnakej hrúbky.
- Vlasy na ľudskej hlave by dokázali uniesť tiaž rovnú hmotnosti 99 ľudí.

Rast a obnova vlasov

Určite ste v minulosti zaregistrovali informáciu o niekoľkometrových vlasoch neznámeho indického muža, ktorý si vlasy údajne nestrihal niekoľko desiatok rokov. Fotografia starého „vlasáča“ obletela celý svet.

Ak ste aj vy po jej zhliadnutí zatúžili po dlhej a krásnej hrive, musíme vás sklamať. Nie je to také úplne bežné a kto vie, čomu za taký dar starý pán vďačí – náhoda? Genetická vybavenosť?

Rozdiely v dĺžke vlasov sú vrodené a takisto záleží na životnom prostredí, v ktorom žijete. Odborníci uvádzajú, že aj keby sme si vlasy nestrihali vôbec, nenarástli by nám až po zem. Prečo?

Pretože každý jednotlivý vlas prechádza tromi obdobiami svojho rastu:

  • Prvá fáza (rastová) – trvá od dvoch do siedmich rokov. Vo vlasovej cibuľke sa nachádzajú bunky (zárodočná vrstva). Bunky sa stále delia a zvyšujú tak svoj počet. Novo vzniknuté bunky sú postupne vytláčané nahor a rohovatejú. Takto vyrastie vlas denne o 0,3 až 0,4 mm, čo je zhruba 1 cm za mesiac. Niektorým ľuďom však môžu vlasy rásť aj oveľa rýchlejšie. Práve doba trvania rastovej fázy rozhoduje o tom, akými dlhými vlasmi sa môžeme pýšiť. V tejto fáze sa nachádza 80 - 90 % všetkých vlasov.
  • Druhá fáza (prechodová) – tvorí ju asi percento vlasov a trvá približne tri až štyri týždne. Počas tejto fázy prestávajú cievy zásobovať vlasový korienok potrebnými látkami, vlasová cibuľka hrubne a vlas odumiera.
  • Tretia fáza (pokojová) – vlas sa pomaly sunie nahor, až nakoniec vypadne. Táto fáza trvá asi štyri mesiace a týka sa približne 14 % vlasov. Za jediný deň môže týmto prirodzeným spôsobom vypadnúť až sto vlasov.

Počas pokojovej fázy sa vytvára nová cibuľka, nová papila a celý cyklus sa opäť zopakuje. V mladosti nám vlasy rastú zvyčajne celkom dobre a udržujú si svoj cyklus.

Avšak s pribúdajúcimi rokmi a prirodzeným procesom starnutia vlasy rastú pomalšie, ich kvalita sa mení a skracuje sa obdobie aktívneho rastu.

V súčasnej dobe síce neexistuje žiadna zaručená a bezpečná metóda, ktorá by podporila a zmenila rýchlosť rastu vlasov, avšak správna starostlivosť a prísun vitamínov urobia naozaj veľa.

Môže vás zaujať: Krásna koža a zdravé, husté vlasy so ŽIHĽAVOU.