Zopár dobrých dôvodov prečo si vyrobiť prírodnú kozmetiku. Riešte to štýlom "hand made"

Majka Liptáková | 24. Oct 2017
Zopár dobrých dôvodov prečo si vyrobiť prírodnú kozmetiku. Riešte to štýlom

Kozmetika – slovo, ktoré ženy milujú a muži nenávidia. Zjednodušene môžeme povedať, že sú to látky používané na zlepšenie vzhľadu, na ochranu, na prekrytie pachov a na starostlivosť o pokožku tela. Preto vám chceme dať zopár dobrých dôvodov prečo si vyrobiť prírodnú kozmetiku a tiež tipy na hand made výrobky.

Kozmetika sa v priebehu stáročí vyvíjala a prispôsobovala sa novým objavom. Dnes je neoddeliteľnou súčasťou našich kúpeľní a často do nej investujeme nemalé financie.

Napriek všetkým výskumom a technológiám výroby sa z času na čas objavia nezrovnalosti a nové šokujúce zistenia týkajúce sa chemických látok, podozrivých zo škodlivosti pre človeka alebo životné prostredie.

Mnohé zložky výrobkov sú pre telo toxické, napr. parabény, sodium lauryl sulfate, ftaláty, hliník, propylene glycol, toluén, syntetické vône. Okrem toho sú v prírode ťažko rozložiteľné, napr. silikóny.

Prečo by nás to malo zaujímať?

Koža je najväčší orgán a nie je to len nejaká nepremokavá pokrývka. Absorbuje všetko, čo na ňu natrieme, či to je hodnotné, alebo úplne bezcenné. Ak začneme skúmať zloženie kozmetických výrobkov a látky, ktoré obsahujú, môžeme sa tak vyhnúť alergickým reakciám a odľahčiť telo od toxínov.

Priemerná žena si na seba dá denne až 515 chemikálií. Ak by sme použili denne 10 kozmetických prípravkov, za rok by naše telo absorbovalo 2,5 kg chemikálií.

Alternatívou nám môže byť prírodná kozmetika. S trochou šikovnosti, chuti a odhodlania si základné produkty môžeme vyrobiť aj sami doma.

Vlastná výroba prírodnej kozmetiky má veľa výhod: máme možnosť výberu, čo použijeme, akú vôňu zvolíme, aký má mať účinok na pleť, a v neposlednom rade spravíme radosť sebe alebo blízkym ľudom skvelým darčekom.

Handmade balzam na pery - ako si ho vyrobiť?

Zopár dobrých dôvodov prečo si vyrobiť prírodnú kozmetiku:

  • vieme minimalizovať množstvo škodlivých chemických látok
  • jednoduchá výroba, ľahko vyrobíme doma v kuchyni s bežnými pomôckami
  • zloženie výrobku je podľa nášho výberu a cena býva nižšia ako podobný výrobok zakúpený v obchode
  • hotový výrobok má viac ako 80 % účinných látok
  • pri tvorení si rozvíjame fantáziu a otvárajú sa nové možnosti kombinovania surovín
  • chránime životné prostredie, vyhýbame sa testovaniu na zvieratách, chránime prírodu
Vyskúšajte po domácky: Handmade prírodný dezodorant - ako si ho vyrobiť?

Doma si vieme vyrobiť skoro všetko – od balzamu na pery, cez telové maslo, zubnú pastu, mydlo, až po depilačnú cukrovú pastu. S výrobou kozmetiky je to ako s pečením.

Máme recept, ale po viacerých opakovaniach začneme rozmýšľať, ako by sa dal recept zmeniť, zjednodušiť, vylepšiť, pridať nové ingrediencie a pod. Máme isté očakávanie, ale výsledok očakávame s napätím.

Tip pre vás: Ako si vyrobiť vlastné "handmade" mydlo?