Ak máte bývať u vlastných či partnerových rodičov, zaveďte pravidlá!

Nina Bednáriková | 11. august 2018
Ak máte bývať u vlastných či partnerových rodičov, zaveďte pravidlá!

Pre obe strany platia isté pravidlá spolužitia, či ide o vlastných alebo partnerových rodičov.

Vlastní či partnerovi rodičia?

Všetko má svoje pre a proti. Možné reakcie a správanie sa vlastných rodičov viete lepšie predpokladať, vzťah býva väčšinou uvoľnenejší. Ste však ochotný rešpektovať svojich rodičov takých, akí sú, ako ich poznáte?

Nikdy nechoďte do toho s tým, že sa niečo časom zmení alebo vy niekoho zmeníte, či prevychováte a pod. Zároveň majte na pamäti, že u vlastných rodičov vás čaká i rodičovský prístup, ktorému sa nevyhnete, lebo je prirodzený.

U svokrovcov vás zase môže čakať väčšia neistota. Neviete, čo si môžete ešte dovoliť a čo už je cez. Nepoznáte ich natoľko, ako vlastných rodičov, preto môže, ale samozrejme nemusí, byť vzťah neistý, opatrný, plný napätia a strnulosti.

TIP
Ešte predtým, ako sa do bývania na hromádke pustíte, porozmýšľajte s partnerom, ako si navzájom všetci rozumiete. Čo ste ochotní tolerovať, a čo už nie a na základe toho zistite, či tento spôsob bývania prichádza vôbec do úvahy alebo sa javí ako hotový masaker.

Pravidlá pre začiatok

Je mnoho nepísaných pravidiel, ktorých dodržiavanie očakávate automaticky, a tu môže nastať problém, pretože zmýšľanie rozličných generácií môže byť naozaj veľmi odlišné. Preto, nech to vyznie akokoľvek, je výhodou, ak si vopred určíte zopár pravidiel spolužitia, aby sa predchádzalo zbytočným nedorozumeniam, či konfliktom.

Základné pravidlo

Základným pravidlom pre obe strany je KOMUNIKÁCIA. Nedomýšľajte, nemyslite si, radšej sa spýtajte. "Ja som si myslel" nefunguje.

Ako vraví slovenské príslovie, „nemému dieťaťu ani vlastná mať nerozumie“. Pokiaľ nie je priestor a chuť na komunikáciu, bývanie „na hromádke“ nikdy fungovať nebude. Vzájomné vzťahy môžu ostať trvalo naštrbené.

Nezabúdajte, že:
Takéto spoločné bývanie je hlavne o veľkej tolerancii, porozumení, empatii, rešpekte, a vzájomnej úcte.

Pravidlá pre obe strany

  • nezasahujte si navzájom do domácnosti, ako je jej vedenie, hospodárenie, varenie, či upratovanie;
  • snažte sa nekomentovať, nehodnotiť, nepoučovať, neradiť, ak o to nie je záujem;
  • vzájomné návštevy si upravte tak, aby vyhovovali obom stranám
  • to inak než rozhovorom a dohodou nepôjde;
  • vyhýbajte sa neohláseným vpadnutiam do príbytku toho druhého;
  • všetko berte s mierou a nič nepreháňajte;
  • ak sa vám niečo nepáči, povedzte to nahlas a hlavne tomu, koho sa to týka, zároveň sa nebráňte konfrontácii, komunikácii a riešeniu;
  • zachovávajte si súkromie a samostatnosť rodiny;
  • skúste si byť navzájom skôr prínosom ako príťažou, pomáhajte si navzájom;
  • starajte sa spoločne o vzájomné vychádzanie a porozumenie, pracujte na vzájomných vzťahoch, pretože samé od seba sa dobrými nestanú.
 Prekvapte svokrovcov Pikantnou kokosovou polievkou s rybou

 

Keď raz JA budem SVOKRA..
Prečítajte si tiež:

Keď raz JA budem SVOKRA..