Kríza vo vzťahu: čo ju môže spôsobiť a čo robiť keď nastane?

redakcia FIT štýl | 10. Aug 2017
Kríza vo vzťahu: čo ju môže spôsobiť a čo robiť keď nastane?

V každom vzťahu nastane raz za čas moment prekvapenia, keď si partneri akoby nemajú čo povedať. Kríza. Zaskočí ich nepripravených a zmätených. Čo sa deje? Kde sa stala chyba? Čo robiť?

Milada a Tomáš prežívali krušné chvíle, keď sa dozvedeli, že ich novonarodené dieťa má zdravotné problémy. Začal sa maratón vyšetrení. Ich synčeka čakala operácia. Spočiatku sa obaja vzájomne podporovali.

Čítajte tiež: Vzťah na diaľku. Áno alebo nie?

Časom si Milada všimla, že Tomáš necháva veľa vecí na nej a uniká z domu pri každej možnej príležitosti. Po roku života strávenom na pol ceste medzi nemocnicou a domovom sa zdravotný stav ich syna stabilizoval.

Rodinný život sa pomaly dostával do zabehnutých koľají, ale obaja cítili, že ich vzťah sa blíži k bodu nula. Akoby si vyčerpaní starosťami o syna už nemali čo povedať.

Mohlo by vás zaujímať: Snaha byť perfektnou matkou sa nemusí vyplatiť!

„Keď Tomáš prichádzal z práce, pripravovala som si v hlave slová, ktoré mu poviem. Nechcela som však situáciu vyostrovať výčitkami, tak sme len zbežne komunikovali. Jeho prítomnosť ma stresovala, mala som podozrenie, či si nenašiel inú ženu, ale odvaha opýtať sa ho na to mi chýbala. O to viac som bola prekvapená, keď mi jedno sobotné ráno položil otázku: čo budeme robiť?“

Kríza je produktívny stav. Človek z nej musí odstrániť iba príchuť katastrofy. (Max Frisch)

Kríza vo vzťahu: čo ju môže spôsobiť 

V každom vzťahu nastane raz za čas moment prekvapenia, keď si partneri akoby nemajú čo povedať. Zaskočí ich nepripravených a zmätených. Čo sa deje? Kde sa stala chyba? Nespokojnosť až ľahostajnosť sa objavuje vo vzťahoch, v ktorých partneri spolu málo komunikujú a jeden druhému sa boja otvoriť.

Čítajte tiež: 7 tipov, ako môžete zvýšiť úroveň vášho šťastia.

Partnerský vzťah sa prirodzene vyvíja a mení svoje podoby. Sú to prirodzené krízy, ktoré prichádzajú v procese vývoja vzťahu a súvisia so životnými zmenami, môžu byť ale spôsobené aj individuálnym dozrievaním partnerov. Narodenie dieťaťa je zaťažkávajúcou skúškou každého vzťahu.

Radosť z nového a vytúženého strieda únava a vyčerpanie. Partneri bývajú sklamaní zo správania toho druhého, ich očakávania sa nenaplnia. Ďalším momentom je fakt, že práve obdobie narodenia dieťaťa patrí k tým obdobiam manželstva, keď sa sexualita ocitá na vedľajšej koľaji.

Napriek tomu odborníci tvrdia, že v zdravých rodinách obdobie, keď deti vyrastajú, patrí napriek ťažkostiam k tým najšťastnejším. Muž a žena skrz rodičovstvo cítia posilnenie vzájomného puta.

Keď sa k bežným problémom rodičovstva pridružia tie neočakávané, ako napríklad zhoršený zdravotný stav dieťaťa, situácia sa vyostrí a vzťah sa môže ocitnúť vo vážnej kríze. Je to špecifická situácia, na ktorú neboli partneri pripravení.

Čítajte tiež: Etikoterapia - keď príčinou ochorení sú narušené vzťahy.

Čo robiť, keď nastane kríza?

Na odporúčanie rodinnej známej vyhľadali Milada a Tomáš manželskú poradňu. „Bola som zaskočená, keď mi to Tomáš navrhol. Myslela som si, že to zvládneme sami, nikto cudzí predsa o našom vzťahu nemôže vedieť viac ako my.

Na druhej strane som cítila, že má veľkú snahu dať nám šancu. Na začiatku sedení sme boli obaja zaskočení tým, čo počujeme od seba navzájom. Striedali sa vo mne pochybnosti o tom, či ma ešte vôbec ľúbi, keď mu toľko vecí na mojom správaní prekáža – s obrovskou úľavou akoby sme vypustili všetko, čo nás od narodenia synčeka zožieralo.

Bolo zvláštne, že sme o svojich problémoch dokázali hovoriť len pred psychológom, doma sme už sedenia nerozoberali. Vracali sme sa k sebe pomaly a s rešpektom. Čo je však podstatné, už sme sa necítili nepohodlne vo vzájomnej blízkosti. Opäť sme si ju začali užívať. Čakáme druhé dieťa a mám pocit, že to s Tomášom zvládneme. Viete, čo mi povedal, keď som mu to oznámila? – Teším sa na život s tebou.“ Uzatvára svoj príbeh Milada.

Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvo šťastného vzťahu